Pašijový týden: od Modrého pondělí až do Božího hodu
Součástí Pašijového týdne, týdne, který už většina z nás vnímá jako předzvěst skutečného jara, jsou „barevné“ dny. Každý ze dní svatého týdne má svůj název – začíná Květnou nedělí, pokračuje Modrým pondělím, Šedivým úterým, Škaredou středou, Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou. Vrcholem svátků jara je Boží Hod Velikonoční a Velikonoční pondělí….
Velikonoce jsou každoročně v jiném termínu – proto mají označení „pohyblivé“ svátky. Přesto je v této pohyblivosti určitá pravidelnost. Hod Boží velikonoční vždy připadá na první neděli po prvním jarním úplňku. Svátky tedy mohou být už v předposledním březnovém týdnu nebo až po polovině dubna.
Celý pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím – biblickým vyprávěním o utrpení Krista, které sepisovali Ježíšovi apoštolové. Nejčastěji se čtou pašije svatého Marka, podle kterých se také provozovaly lidové pašijové hry, jejichž tradice opět ožívá.
První den předvelikonočního týdne bývá pojmenován jako Modré pondělí, po něm následuje Šedivé úterý. Neveselé barvy patrně symbolizovaly nadcházející utrpení, kterým procházel Ježíš před svou popravou. Známější jsou názvy dalších dnů v týdnu: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Hod Boží velikonoční. Po něm následuje druhý svátek, kterým je Velikonoční pondělí.
O každém z dní pašijového týdne si postupně budete moci přečíst v samostatních charakteristikách v jednotlivých dnech.
zdroj: – pm, red-
{jcomments off}