Nejen o zítřejším festivalu s ředitelem vimperské ZUŠ

ZUŠ Vimperk má za sebou (téměř) veleúspěšný školní rok. Nebylo snad soutěží, přehlídky, akce, kde byl žáci v různých oborech neposbírali ocenění, uznání medaile.  Reprezentace Vimperka, coby kolébky umění a ‘líhně’ mladých talentů, se  pod taktovkou ředitele Bc. Pavla Vališe daří na výbornou.

 

 

Pane řediteli, školní rok je u konce, ale to se rozhodně nedá říci o vašich akcích. Než se dostaneme k těm které nás čekají, podívejme se trochu zpět.  Kolika soutěží, soutěžních přehlídek a akcí  se vaši žáci v letošním školním roce zúčastnili?

 

V letošním školním roce se naši žáci zúčastnili soutěží, které vyhlásilo MŠMT přímo pro základní umělecké školy. Měli jsme zastoupení v soutěži kytar (okresní a krajské kolo), klavírů (okresní a krajské kolo), dechových orchestrů (krajské kolo a ústřední kolo), jazzových orchestrů (krajské kolo a ústřední kolo)a ve výtvarném oboru (krajské kolo a ústřední kolo – to se uskuteční na podzim). Mimo to se ještě dechový orchestr zúčastnil národní soutěžní přehlídky ve Vysokém Mýtě a tři žákyně výtvarného oboru přehlídky animovaných filmů Festžák v Soběslavi. Mladí výtvarníci se také zapojili do soutěže k Naturivisionu 2013. Nejstarší tanečnice pak vystoupily ke Dni tance na přehlídce v Prachaticích.“

 

 

Máte spočítáno, kolikrát jste byli zlatí a po vzoru sportovců “na bedně”?

Zpaměti si vše nepamatuji, ale určitě bych to dohledal, nicméně to není pro naši školu důležité. Základní umělecká škola je tu zejména pro to, aby vychovávala a rozvíjela umění v dětech již od pěti let. Samozřejmě k tomu rozvoji patří i účast v soutěžích a proto ani tuto oblast nezatracujeme. Jsem rád, že se naši žáci se svými učiteli soutěží účastní. Díky soutěžím je pak škola známá nejen v našem kraji, ale po celé České republice. Věřím, že podrobný přehled o umístění našich žáků by byl k dohledání na našich internetových stránkách.“

 

 

Jakého úspěchu si nejvíce ceníte?

Ačkoliv by se to asi nezdálo, tak si zřejmě osobně nejvíce cením historického úspěchu výtvarného oboru, respektive jeho účasti v ústředním kole této soutěže v kategorii multimediální tvorba. Jsem rád, že naše škola jde s dobou a dokáže našim žákům nabízet nejnovější formy výuky. Nemohu samozřejmě opomenout dechový orchestr a jeho dvě vítězství v celorepublikové konkurenci a rozhodně i soubor Houska jazz a jeho účast v ústředním kole (to se bude konat 13. 6.). Pěkných úspěchů ale dosáhly mladé kytaristky, nebo klavíristé a to na krajské úrovni, což je také vynikající výsledek. Je potřeba připomenout, že naše škola patří co do počtu žáků mezi školy spíše menší až střední v porovnání s jinými.“

 

 

Za vavříny, které jste posbírali a sbíráte (a určitě dál budete), je trpělivá práce všech pedagogů. Kolik jich v současné době na škole působí a bude se nějak tahle základna od příštího roku měnit?

V letošním roce u nás vyučuje celkem 18 pedagogů včetně mě, někteří však pouze na částečný úvazek. K drobným změnám od září dojde, protože otevíráme další místo poskytovaného vzdělávání (pobočku) ve Vacově. Takže se zřejmě pedagogický sbor trochu rozroste.“

 

 

Jak dopadly zápisy  do  vaší školy na příští rok?

V rámci zápisů k nám přišlo v hudebním oboru 24 dětí ve Vacově, 5 ve Čkyni a 35 ve Vimperku.

Do výtvarného oboru se přišlo přihlásit 15 žáků a do tanečního 5. Ne všechny žáky však budeme moci přijmout, nicméně je jisté, že od září bude naši školu, včetně dvou poboček, navštěvovat celkem 400 žáků a naše povolená kapacita tak bude opět naplněna.“

 

 

Je jisté, že úspěch v soutěži, ale nejen tam, protože úspěchem je každá dobře zahraná skladba, odtančené vystoupení nebo dobře zazpívaná píseň,  skrývá hodně. Talent dětí, jejich chuť učit se a rozvíjet své znalosti a dovednosti, mravenčí práce pedagogů, podpora rodin… Všichni si zaslouží obdiv a díky a přání jen toho nejlepšího do budoucnosti.

 

 

Co Vám osobně, udělalo největší radost, co se úspěchů školy týká?

I když se taneční obor nezúčastnil žádné soutěže, udělala mi radost celková práce a pojetí výuky nové paní učitelky, neboť naše kmenová odešla na mateřskou dovolenou. Shánění adekvátní náhrady v našem regionu nebylo jednoduché a těší mě, že nová kolegyně (baletka Jihočeského divadla) navázala na předchozí práci a obor vede velmi kvalitně dále. Nechtěl bych zapomenout ani na literárně-dramatický obor, který se velmi bohatě zapojuje do kulturního života ve Vimperku. Pokud bych měl vyzdvihnout něco „top“ v mé „radosti“, pak by to jistě bylo nastudování operky O dvanácti měsíčkách. Tato práce s mladými zpěváky, kapelou a kolegy byla pro mě zážitkem na celý život a věřím, že i mnoho vimperáků si toto představení bude ještě dlouho pamatovat.“

 

 

A teď už k červnovým akcím.  Tou první z nich byl včerejší absolventský koncert, hned zítra nás ale čeká další, velmi významná. Můžete ji trochu přiblížit?

V sobotu 7. 6. pořádáme mezinárodní hudební festival s názvem Hudba nezná hranice. Jedná se o první ročník takto pojaté přehlídky mladých hudebníků, nicméně tímto festivalem navazujeme na Setkání dechovek, takže v tomto duchu se jedná již o 13. ročník. Chtěli jsme trochu změnit koncept a představit vimperské veřejnosti více hudebních žánrů. Přehlídky se tak zúčastní dva dechové orchestry – z Waldkirchenu a z naší školy. Dále přijede soubor Ádh Mór ze Strakonic, který hraje keltskou hudbu. Taneční hudbu představí V-Band z Volar a s jazzovým repertoárem vystoupí  domácí soubor Houska jazz. I když to možná tak nevypadá, vyslechne si veřejnost opravdovou špičku svých žánrů. Celkem tři zúčastněné soubory se letos probojovaly do ústředních kol soutěží ZUŠ. Se Stadtkapelle Waldkirchen jsme pak navázali bližší spolupráci, ve které bychom rádi pokračovali. Jednáme o výměnných koncertech i společných akcích do budoucna.

 

Všechny proto zvu na zítřejší koncertní odpoledne, které začne slavnostním průvodem ve 13 hodin (z náměstí ke KD Cihelna za doprovodu mažoretek Klapeto a Premium) a u Cihelny na letním parketu pak proběhne samotný festival.“

dechovim-09-16  dechovim-09-3

dechovim-09-7  dechovim-09-14

 

 

Závěr školního roku se nese ve znamení absolventských vystoupení, jedno pro vás ale patrně bude premiérové – vystoupení v obnovené čkyňské synagoze.

Na co všechno se hosté mohou ve čtvrtek 12. června  při závěrečném koncertu těšit? Jaký bude program? otevreni synagoga ckyne 30.3.20104 16

Na koncertě se tradičně představí žáci školy, kteří navštěvují pobočku ve Čkyni. Z nástrojového obsazení se posluchači mohou těšit na zobcové flétny, příčnou flétnu, klarinet, housle, akordeon, elektrické klávesy a největší zastoupení budou mít klavíry. Program bude velice různorodý, zazní hudba všech stylových období. Věřím, že se posluchačům i našim žákům bude v novém prostředí líbit. Dále doufám, že tento koncert nebude v synagoze poslední a že tamní krásné prostory budeme moci využívat i nadále.“

 

Tím úplně posledním před prázdninami bude právě  koncert ve Čkyni? Plánujete i nějaká vystoupení, hostování o prázdninách? na jakých akcích se budeme moci  s hudbou, tancem,, nebo zpěvem ze “ZUŠky” potkat?

Čkyňský koncert posledním nebude. Ještě totiž připravujeme dvě akce na vimperském zámku. Nejprve se ve čtvrtek 26. června uskuteční v zámecké kapli koncert sborového zpěvu za účasti našeho pěveckého sboru a Chrámového sboru Vimperk. Začátek bude v 19.00 hodin. O den později pak zakončí školní rok tradiční Noční koncert na nádvoří vimperského zámku, kde se představí dechový orchestr, mažoretky a SHŠ Berit. O prázdninách pak bude mít dechový orchestr pět vystoupení na poutích či slavnostech a v srpnu se vypraví na týden do Chorvatska. Žáci literárně-dramatického oboru pak vystoupí v rámci městských slavností.“

 

Děkuji Vám za rozhovor, gratuluji k dosaženým úspěchům a přeji úspěšný závěr školního roku a hezké prázdniny.

 

A. Staňková