Nejstarší údolní přehrada skrývala munici

Obnova Jordánu, jedné z nejvyhledávanějších jihočeských turistických destinací, se blíží ke svému závěru. Projekt za 400 milionů korun, spolufinancovaný z fondů EU, je nyní ve fázi dokončování stavebních prací. Likvidují se staveništní komunikace v horní části nádrže a upravují břehové partie. Likviduje se staveniště na Sokolské plovárně. Pro její obnovu je v běhu veřejná zakázka na 1. etapu obnovy tohoto prostoru. Uzávěry protéká tzv. sanační průtok. Kupodivu došlo k navýšení hladiny po několika deštích o 30 cm. Její aktuální stav je 415,35 m n.m.

 

Na “nový” Jordán se těší nejen obyvatelé Tábora a  regionu, ale i návštěvníci  – turisté, které lokalitu vyhledávali zejména v letních měsících.

 Ke konci se chýlí také bezpečostní opatření, trvající dva a půl roku, které probéíhalo ve spolupráci s Policií ČR. Týkalo se předpokládaných (a později i potvrzených) nálezů munice na dně Jordán. Období bepečnostních opatření komentuje Mgr. Miroslav Doubek z Policie ČR:

 
“Projekt „Obnovy rybníku Jordán v Táboře“ si mimo jiného vyžádal i rozsáhlá bezpečnostní opatření. Poznatky, že se pod hladinou nádrže může nacházet značné množství vojenské munice, včetně nejméně dvou leteckých pum, které měly být svrženy na město v závěru II. světové války, vedly táborské policisty, hasiče, zdravotní záchranáře a zástupce Města Tábora k přípravě rozsáhlého bezpečnostního opatření.

 
 

První společné jednání proběhlo dne 4. prosince 2011. Po vyhodnocení všech možných bezpečnostních rizik byl přijat soubor opatření, který měl za cíl, za daných okolností, zajistit ochranu zdraví a životů, potažmo i majetku a bezpečnost obyvatel a návštěvníků města Tábora.
 

V případě naplnění nejzávažnějšího scénáře, tedy nálezu letecké pumy, kterou by nebylo možné bezpečně odvézt a tudíž by bylo nutné ji zlikvidovat na místě, hrozila městu evakuace řádově 10 000 osob, a to na dobu několika dnů. Současně s tím by muselo být provedeno odklonění železniční i silniční dopravy, přerušení výroby a chodu mnoha táborských podniků, firem, společností, úřadů, škol či lékařských a sociálních zařízení a zavedena celá řada dalších omezení. Opatření by si vyžádalo nasazení téměř 600 policistů, hasičů, zdravotníků a vojáků, včetně dalších pracovníků města, organizací či firem. Realizaci a naplnění těchto opatření pak bylo možné očekávat od května roku 2012, a to v podstatě kdykoliv, neboť od té doby se již naplno rozjel pyrotechnický průzkum v prostoru stavby obnovy rybníku Jordán. Opatření takovéhoto rozsahu doposud nemělo v České republice obdoby.
 
 

Hned první dny měsíce května pak ukázaly, že rozsáhlá bezpečnostní opatření jsou na místě. Již 3. května 2012 byla v prostoru stavby nalezena první vojenská munice. Na místo byli povoláni policisté, včetně specialistů policejní pyrotechnické služby. Kromě desítek jiných výjezdů táborských policistů, spojených s bezpečnostní situací na stavbě obnovy Jordánu, byl výjezd policejní pyrotechnické služby vyžádán celkem v 76 případech
Většinou byla nalezená munice bezpečně zajištěna a následně odvezena k odborné likvidaci. Ve třinácti případech byl však její stav vyhodnocen jako velmi nestabilní. Převoz byl tudíž nebezpečný a munici tak bylo nutné odborně zlikvidovat řízeným odstřelem přímo na místě. Při jedné z těchto likvidací musela být zastavena železniční doprava na trati Tábor – Praha, v dalších čtyřech případech pak byla provedena lokální evakuace řádově desítek osob z bezpečnostního prostoru odstřelu. V celkem pěti případech si pak policisté vyžádali součinnost s jednotkami HZS ÚO Tábor.
 

 

K naplnění nejvážnějšího, výše uvedeného scénáře, naštěstí nedošlo. Přesto policisté z prostoru Jordánu odvezli či na místě zlikvidovali výčtem na 84 kusů torz různých střelných zbraní, 145 granátů, 23 kusů dělostřelecké munice, 2 protipěchotní miny, 3 kusy „Panzerfaust“ a 1 kus „Panzerschrek“, téměř 12 kg trhaviny, bezmála 54 kg pěchotní munice a na 453 kusů různých jiných předmětů, jako dělostřeleckých zapalovačů, dýmovnic, rozbušek či zásobníků do zbraní. Nalezena byla i jedna letecká puma. Nejednalo se však o výše deklarovanou spojeneckou munici z konce II. světové války, ale o leteckou cvičnou pumu německé výroby, která se do prostoru Jordánu dostala zřejmě jinou cestou, než shozem z letadla. Možným zdůvodněním historických informací o shození spojeneckých leteckých pum mohlo být nalezení dvou přídavných leteckých palivových nádrží, které byly v Jordánu rovněž objeveny.

 
 

Pyrotechnický průzkum, který v rámci stavby obnovy rybníku Jordán zajišťovala specializovaná pražská firma Borgata, byl ukončen ke dni 1. května 2014.
 

Na 10. července 2014 tak vedoucí Územního odboru PČR Tábor plk. Ing. Bc. Jiří Štecher, který byl z titulu své funkce velitelem případného bezpečnostního opatření, svolal v součinnosti s ředitelem Územního odboru HZS Tábor plk. Ing. Petrem Hojsákem a starostou Města Tábora Ing. Jiřím Fišerem zřejmě již poslední bezpečnostní jednání. Vedle dalších pracovníků policie, hasičů a Města Tábor pozvání přijali i zástupci dalších složek, kterých se uvedená bezpečnostních opatření přímo týkala. Neúplným výčtem se jednalo o zástupce AČR, Pyrotechnické služby PČR, České pošty, Nemocnice Tábor, G – centra Tábor, dopravců na železnici, autobusových dopravců, táborských škol, podniků, firem a řady dalších.
 

Vedle slov díků a uznání z úst všech tří předsedajících za vstřícnou, téměř dva a půl roku trvající spolupráci, bylo konstatováno, že vzhledem k současnému vývoji a stavu projektu „Obnovy rybníku Jordán v Táboře“ bude možné ke dni 31. července 2014 ukončit ve věci přijatá bezpečnostní opatření, včetně platnosti vyhlášky Města Tábora, zakazující vstup do prostoru stavby, tedy plochy rybníku Jordán. Lze tudíž předpokládat, že díky všem přijatým opatřením je Jordán z pyrotechnického hlediska jednou z „nejčistších“ vodních nádrží v republice. Přesto však nelze vyloučit případný další nález. I ten jsou policisté nadále připraveni standardním způsobem zajistit a bezpečně zlikvidovat.
 

 

Na závěr tímto děkujeme zejména všem občanům města Tábora za přístup, pochopení a respektování všech omezení, která tato rozsáhlá bezpečnostní opatření přinesla či způsobila.”   

 

-red-

———————————–

jordan cs.wikipedia

Rybník JORDÁN  byl založen roku 1492 pro zásobování města pitnou vodou a je nejstarší údolní přehradou v Čechách. Vznikl přehrazením Košínského potoka, známého rovněž pod jménem Tismenice. Jeho 18 m Vysoká hráz zadržuje 3 mil. metrů krychlových vody, která dosahuje v některých místech až 12,5 m hloubky. Vodní nádrž, jež sloužila původně jako rezervoár pitné vody pro Tábor, má plochu 50 ha. Postupem času byla používána i pro chov ryb a dnes je i místem, které využívají obyvatelé i návštěvnicí města k rekreaci. Pod mostem hráze vytéká z Jordánu přepad (Jordánský potok), který těsně za hrází překonává skalní stupeň 18 m vysoký a tvoří zde tzv. Jordánský vodopád. V místech, kde začíná vzdutí Košínského potoka, byla u osady Náchod vybudována malá přehrada, za níž vznikla menší vodní nádrž zvaná “Malý Jordán”. V roce 1991 byl přes Jordán postaven nový silniční most zavěšený na jednom pylonu 10,5 m nad hladinou.