Rozhovor s velitelem strážníků ve Vimperku

Rozhovor s velitelem strážníků

 

Městská policie má nové vedení. Dnes přesně měsíc je pracuje na nové pozici vrchního strážníka Petr Macorlík, dosavadní strážník MP Vimperk. Jeho jmenování do funkce velitele MP potvrdilo zastupitelstvo města  na svém dubnovém zasedání.

 

Činnost městské policie obecně, ,se nezakládá jen na pochůzkách po ulicích a vydávání parkovaček při nesprávném stání, jak si leckdo mylně vykládá. Možná si ani neuvědomí, co všechno se za formulí ze zákona, že obecní policie „zabezpečuje místní záležitosti veřejného pořádku v rámci působnosti obce a plní další úkoly ….“ skrývá.

 

Na práci městské policie ve Vimperku pochopitelně chodí připomínky i dotazy do redakce.

Vrchního strážníka jsme požádali o rozhovor týkající se aktuální činnosti ve městě. V otázkách redakce jsou zahrnuty dotazy našich čtenářů.

 

Kolik strážníků zajišťuje činnosti MP ve Vimperku?

Je tu 13 strážníků plus obsluha kamer – to je pět lidí, tím pátým je schválený strážník – operátor kamer. Mimo strážníky zde ve zvláštním režimu pracují asistenti prevence kriminality (dva).“

 

Jaký režim služeb u vás funguje?

Zajišťujeme čtyřiadvacetihodinovou službu – kamery + hlídka, a to po celý týden.“

 

Budete na léto, nebo na letní víkendy posilovat služby?

Počítáme s tím, že zejména pátky a soboty, posílíme; při veřejných produkcích, je zapotřebí, abychom dohlédli na dodržování veřejného pořádku intenzivněji. To s sebou nese ale každá sezóna. Velmi dobře spolupracujeme se státní policií, a to nejen v průběhu léta, samozřejmě.“

 

Co v poslední době nejvíc řešíte?

To není jednoznačné. Obecně je to třeba nárůst krádeží v obchodech, nedodržování veřejného pořádku, znečišťování veřejného prostranství, a pak také doprava.“

 

Mezi dotazy na činnost MP se právě jeden „dopravní“ před nějakým časem objevil:

V ulici z náměstí k Vltavě parkuje mnoho automobilů. Sotva že se mi podaří projít s kočárkem. Nešlo by nějak auta z této ulice donutit parkovat jinde?

 

Otázka se zdá být jednoduchá, ale není. Současná situace kolem parkovacích míst je nestabilní, zejména v centru města a dále na sídlišti, to jsou největší problémová místa nejen z důvodu malé kapacity, ale také proto, že řidiči jsou pohodlní a opravdu mnohdy parkují velmi bezohledně. To se týká právě i zmíněného místa. Pokud ale přímo nespáchají přestupek, nelze proti nim jinak zasahovat ve smyslu udělení sankcí. Zvýšený dozor nad dopravou je zejména teď v letních měsících, kdy se město plní turisty a návštěvníky, jednou z našich priorit. Ve spolupráci s městem se snažíme podobné situace průběžně řešit, ale abychom uspokojili všechny řidiče, muselo by se v podstatě z centra stát jedno velké parkoviště. Změna dopravního značení tak, aby ulice u centra zůstaly volné není, podle mého názoru dlouhodobě efektivní řešení – obecně chceme aby lidé do města přišli, chceme, aby tu nakupovali, abychom měli „živé“ město. Tomu ale pak odpovídá i očekávaný standard – mít kde zaparkovat.“

 

K dopravní situaci patří i bezpečnost chodců. Některé přechody ve městě jsou terčem kritiky – například situace u Tesca. Zabýváte se i touto problematikou?

 

Zabýváme a snažíme se aktuálně navrhovat takové změny, které přispějí k větší bezpečnosti provozu vůbec. ALE – konkrétně u Tesca, kde je velmi rušná silnice, velmi často narážíme na nekázeň chodců. Frekventovaná křižovatka v sobě skrývá vždy riziko, že na ní může dojít ke kolizi. Chodci tady by si měli uvědomit, že popojít několik desítek metrů často znamená zachránit si život. Čili ano, zabýváme se i přechody pro chodce. Pokud jde o záležitost která se opakuje, pak konzultujeme, nebo spíš dáváme podnět k řešení dopravního značení městu.“

 

Co plánované kruhové objezdy?

Upřímně řečeno, bych je zrovna u Tesca a dole u Jednotky vítal. Domnívám se, že by mohly zajistit plynulejší dopravu i kázeň – jak řidičů, tak chodců.“

 

 

Znečišťování veřejného prostranství – máte teď na mysli pejskaře?

Nejen je, i když ano, také se s tímto problémem neustále potýkáme, podobně jako jiná města – není to pěkná vizitka. Ale v době, kdy se zvýšené množství, zejména omladiny, pohybuje venku i v pozdních večerních a nočních hodinách, je to právě o tom, že po nich zůstává na veřejných místech kde se scházejí, poměrně značný nepořádek.“

 

Máte vytipovaná místa, kde je zapotřebí častých, nebo častějších kontrol?

Máme a bohužel i když se snažíme je ‘hlídat’ intenzivně, je to pořád dokola – např. nad poliklinikou, v okolí Tesca, u nového hřiště na sídlišti. Tam jsou problémy trvalé, dochází tu i k drobným krádežím. Tady je spolupráce s Policií ČR na místě a nutná. Stejně jako v případech, kdy jde o případ týkající se problematiky drog – poházené injekční stříkačky apod. Za první polovinu letošního roku jsme měli zhruba dvacet takových případů. A znovu říkám, že v létě, kdy je větší koncentrace lidí jak ve městě přes den tak v nočních hodinách, počet těchto případů stoupá, ale nejedná se o závratná čísla, nicméně ta problematika tu je a je třeba ji řešit. “

 

To souvisí i s kontrolami opuštěných nebo chátrajících nemovitostí.

Pochopitelně, je tu několik objektů o nichž víme, že se tam podobné skupiny sdružují a snažíme se jim věnovat patřičnou pozornost. k monitoringu situace ve městě využíváme kamerový systém. Na tomto místě bych chtěl znovu požádat veřejnost , aby se podílela na řešení nejen těchto případů – pokud zjistíte jakékoliv podezřelé, protiprávní jednání nebo přímo trestnou činnost, neprodleně se na nás obraťte – linka 156 je neustále k dispozici. Pokud víme včas, je možné efektivně zasáhnout, většina případů se zpětně jen těžko dohledává. Za strážníky, kterým tak pomohou v práci, děkuji.“

 

Jak se osvědčili asistenti prevence kriminality?

Zatím dobře, myslím si, že jejich působení, dozorované mentorem, má pozitivní vliv, ale samozřejmě je ještě brzy celkově hodnotit. Jsme s jejich prací spokojení a ani jsme od doby, kdy nastoupili, nezaznamenali vážnější problémy, co se týká vymezených skupin. Podle mého názoru už si dokážou sjednat pořádek a já považuji celý projekt APK za přínosný.“

 

Mimo to MP řeší (čím dál častěji, prakticky stále na stejných místech), desítky krádeži v obchodech, řeší sousedské spory, trestnou činnost, případy kdy musí spolupracovat nejen se státní policií, ale i s orgány sociální péče a úřady, zdravotníky ad.

 

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů ve vaší práci.

Andrea Staňková