Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava
 • Katalog Šumava.eu - Fauna
  VČELA MEDONOSNÁ

  Apis mellifera


  Vědecká klasifikace :

  Říše : živočichové

  Kmen : členovci

  Třída : hmyz

  Řád : blanokřídlí

  Podřád : štíhlopasí

  Čeleď : včelovití

  Rod : včela


  Včela medonosná je blanokřídlí hmyz, jeden z nejznámějších druhů hmyzu. Rozšířená je po celém světě. Žije ve společnosti, které říkáme včelstvo, často v uměle vyrobených úlech. Má hnědé hubené tělo se žlutými vodorovnými pruhy, téměř všude ochmýřené. Patří do kmene členovců. Její tělo je složené ze tří hlavních částí a to hlava, hruď a zadeček. Hlava je jinak tvarovaná u včelí matky, dělnic a trubců. Hlava matky má srdcovitý tvar, hlva dělnice je trojúhelníková a hlava trubce je kruhovitá. Na hlavě má včela umístěné 2 složené oči a 3 jednoduché, rozmístěné do tvaru trojúhelníku. Tykadla jsou krátká a nachází se na nich mnoho smyslových orgánů. Pomocí nich rozlišuje vůni rostlin, pomáhají při stavbě včelí plástve. Dalším orgánem je sosák, který používá k nasátí nektaru či medovice. Kusadla má největší královna. Jsou používány jako uchopovací a hnětací orgán. Další částí je hruď, která je nosičem orgánů pohybu – křídel a nohou. Křídla má včela celkem čtyři. Přední a zadní. Křídla jsou blanitá a vždy napjatá. Včla s nimi dokáže letět dopředu, stát při letu na místě a pohybem křídel snižovat teplotu v úlu. Ze střední části trupu vyrůstají tři páry nohou. Tyto nohy slouží k pohybu, k úchytu s ostatními včelami při stavbě plástev, k čištění tykadel. Třetí pár nohou slouží ke sběru pylu a uchování v tzv. košíčkách. V zadečku včelyjsou zažívací orgány, medový váček, jedová žláza a žihadlo. Toto žihadlo mají však pouze královny a dělnice, trubci žihadla nemají. Žihadlo je duté, napojené na jedový váček na konci s háčkem. Pokud včela dá žihadlo utrhne se i jedový váček a včela umírá. Královna matka tento háček nemá, může použít žihadlo několikrát.

  Každé včelstvo je složeno z jedné matky, několik desítek tisíců dělnic a mnoha trubců. Úlohou matky je klást vajíčka a zabezpečovat obnovu včelstva. Vyvíví se v největších buňkách a jsou nejlépe krmena. Jsou tedy větších rozměrů než dělnice. Nemají orgány uzpůsobené ke sběru, pylové košíčky, neboť je nepotřebují. Své žihadlo mají k obraně a také ke kladení vajec.
  Dělnice vykonávají všechny potřebné práce, vyhledávají potravu, zpracování medu, krmení matky,trubců a plodů, stavbu plástů, střežení vchodu, úklid a spoustu dalších. Mají nevyvinuté pohlavní orgány, nemohou se pářit s trubci. Mají několik stádií vývoje. Čistička, krmička, kojička, stavitelka, strážkyně vchodu do úlu a létavka.
  Trubec je sameček o velikosti 15-17 mm. Lihne se z neoplozených vajec. Úlohou trubců je oplodnit královnu. Poté jsou z úlu vyhnáni a umírají.


  Vývoj včely je rozdělen do pěti fází. Vajíčko, larva, předkukla, kukla a dospělec. Každá fáze je jinak dlouhá a dochází k přeměně vajíčka v dospělého jedince. Přinesený pyl je v úlu za pomoci enzymu hltanových žláz přeměněn na potravu pro larvičky. Nazývá se také mateří kašička. Dalšími produkty jsou med, včelí vosk, propolis.


  Včely se chovají ze dvou hlavních důvodů. K získání včelích produktů a k opylovací činnosti. Bez jejich opylovaní by nebyla zajištěna úroda. Ovocné stromy jsou z 90% opylovávány včelami. Je to nechráněný druh odkázaný na pomoc člověka. Ve volné přírodě bez šance dlouhého přežití.