-
Katalog Šumava.eu - FaunaKÁNĚ LESNÍ
Buteo buteo
Vědecká klasifikace :
Říše : živočichové
Kmen : strunatci
Podkmen : obratlovci
Třída : ptáci
Podtřída : letci
Řád : dravci
Čeleď : jestřábovití
Rod : káně
Vyskytuje se téměř po celé Evropě, kromě nejsevernějších oblastí, dále ve Střední Asii a na ostrovech při západní Africe. U nás je nejhojnějším dravcem s téměř 1 miliónem hnízdících ptáků. Vyskytuje se tu po celý rok. Pro svůj domov vyhledává kulturní krajinu, kde se střídají lesy s poli a loukami. V lesích především hnízdí, na polích získává svoji potravu. Často ho můžeme spatřit ve stromořadí u silnice, na sloupech elektrického vedení, nebo na strništích. Je celoročně hájen mysliveckou vyhláškou.
Káně lesní je přibližně velký jako jestřáb. Dorůstá 51-56 cm, rozpětí křídel je 117-132 cm a váží okolo 800 gramů. Samička je vždy větší než sameček. Jeho hlavními znaky je zavalité tělo s krátkými křídly a hnědými zorničkami oka. Jeho zbarvení je různorodé od šedé barvy až po černou, většinou tmavě hnědé. Zakulacený ocas je tmavě pruhovaný s tmavou páskou na konci. Jeho zobák i končetiny jsou žluté barvy. Spodní část těla je krémové barvy bíle skvrnitá nebo příčně pruhovaná.
Během hnízdění jsou káňata teritoriální. Samice staví hnízdo z větví, vystlané mechem listím a chlupy vysoko v koruně stromu. Již v březnu snese samice 2-4 bílozelených vajec hnědě skvrnitých. Jsou kladena postupně v intervalu 2-3 dnů a poté na nich sedí samička i sameček po dobu jednoho měsíce. Po vylíhnutí jsou krmena rodiči a hnízdo opuští zhruba po 42-50 dnech. Pohlavně dospívají ve 2. nebo 3. roce života. Jeho potravou jsou hlodavci, především hraboši,. V žaludku káňat se našli i křečci, krtci, rejsci, veverky a syslové. Z 80-90% jsou ale potravou především živočichové hospodářsky vyloženě škodliví.
© 2021 - Šumava.eu - info@sumava.eu