Fotoarchiv 2011 – Říjen

Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech  a občas i překvapeních …

31.října:

Jako by svým posledním dnem chtěl odčinit, že si s námi, co se počasí týče, tolikrát nejrůznějšími způsoby zašpásoval, …

… popřává nám loučící se říjen spousty krásného sluníčka …

… a zítřkem počínajícímu listopadu předává svou štafetu …

… v pravých podzimních barvách … 🙂

Nicméně se zdá, že před dvěma lety barevně čaroval ještě poněkud více …

30.října:

Touha podívat se na inverzi z Boubína i do třetice po sobě ustoupila pohledu zdola, konkrétně z kopců nad Záhoříčkem, odkud jsou krom samotné vísky k vidění jako na dlani Mářský vrch, Bobík i Boubín.

Východ slunce dnes musel být tam nahoře s ohledem na oblačnost skutečně famózní. Sotva však vystoupilo výš, dalo mu nemalou práci vyslat své paprsky oblačnou clonou zpátky dolů. Díky tomu a současně putující mlze dostala podzimní krajina – zde směrem k Věnci nad Čkyní – doslova pastelový nádech …

29.října:

Přispat si je jistě báječné, ale PŘIVSTAT SI je ještě báječnější … 🙂 … obzvláště pak, může-li se člověk nahoru svézt Velkým vozem 😉 …

Od této chvíle jistě není zapotřebí dalších podrobných komentářů … ostatně vše podstatné už bylo řečeno pod druhým snímkem ze včerejšího jitra …

Bobík, …

… ba i Temelín už byl zkušeným čtenářem jistě na obzoru poznán 🙂

… i tenhle oceán má své vlny …

A opět návrat kamsi pod hladinu … Vimperk se zpod ní pozvolna vymanil až okolo poledne.

28.října:

Těžko už dnes spočítat, kolikrát jsem za léta vyslechl jednu a tutéž otázku: “Co tě na tom Boubíně pořád tak láká?” … 🙂 … Dnes třeba asi vůbec nejhustší mlha, která mne kdy provázela celou cestou vzhůru a co chvíli budila dojem, že se z ní náhle vynoří nejedna z postav tajemných boubínských pověstí …

Každá cesta sem je prostě jiná, jedinečná … nic se tu neopakuje, ba naopak, stále přibývá nového. Dnes například bylo nahoře v tomto okamžiku jasné, že Boubín s velkou pravděpodobností potvrdí svou výjimečnost v rámci celé české Šumavy.

Rozhodující podíl na výše řečeném má ovšem proslulá věž, na niž vystoupit znamená octnout se z celé české Šumavy nejvýše …

Kdesi hluboko se tu ukrývá Bobík spolu s dalšími vrchy … a takhle dnes vypadal doslova celý obzor, …

… pod nímž se vše, co by jinak rozhled do kraje nabízel, dalo pouze tušit. Zde třeba zrovna Vimperk, …

… zatímco tady by se za jiných okolností bylo pro změnu možno pokochat alpským panoramatem … ale neukázal se jediný vrchol, natož pak cokoli s nižší nadmořskou výškou.

Jen tradiční temelínské páry v jedné ze svých nepřeberných variací … a nade vším životadárné slunce, …

… které na západní straně opět nezaváhalo, podepsalo se na oblačné moře obzvláště krásnou gloriolou …

… a s přibývající intenzitou vzbouzelo po zbylém obzoru dojem, jako by boubínské lesy vzplály.

Jediným vrcholkem, který se nesměle ukázal teprve půl hodiny po východu slunce a aspoň symbolicky tak zachránil čest zbytku Šumavy, byl  Velký Roklan 🙂 .

Komu by se chtělo ponořit zpět pod mlžnou hladinu ? … Ale nebylo jiné volby.

27.října:

Mlha, která od včerejšího večera postupně doslova sedla na dno vimperských ulic, …

… se dnes přece jen celkově mírně, ale znatelně za drobného mrholení zvedla … copak asi přinese zítra za svítání na šumavských vršcích?

26.října:

Ranní inverze může mít ve Vimperku (jakož samozřejmě i jinde) mnoho podob: např. takovouto přírodní jako zrovna dnes, …

… případně vlastními komíny vyrobenou, jako např. loni touto dobou …

25.října:

Sluníčko se dnes probíjí k Šumavě jen velmi těžce, ale nakonec se mu to podle všeho podaří …

… a je tu  🙂

24.října:

V pondělním ránu většina z nás pospíchá do práce a přiznejme si, že nálada tu někdy nebývá zrovna z nejlepších … možná by ji mírně zlepšil třeba pohled do zcela obyčejného trávníku, k němuž bychom se asi běžně nesklonili. Ale když si na něm pohraje noční mrazík … 🙂

Mýlit se je nejen lidské, ale někdy dokonce i velmi příjemné … pro dnešek např. meteorologická předpověď kreslila samé mraky, ani stopu sluníčka …

23.října:

Zásluhou přibývající oblačnosti dosavadní mrazíky přes den povolily. Zákonitou daní za mírné oteplení je převládající pošmourno, ale na druhé straně je právě ono nejvděčnějším fotografickým obdobím …

Mezi dozrálé trnky se na konci větévky schovala slunéčka sedmitečná, …

… ale o moc tepleji jim tu už jistě nebude, chtělo by to lepší úkryt …

22.října:

Inverze může mít mnoho nejrozmanitějších podob – dnešní se pro změnu soustředila po celém obzoru, kde o sobě dávala vědět téměř ještě za tmy.

Je právě něco málo po půl sedmé, teploměr se tu zastavil na jednom stupni pod nulou (dole ovšem byl o další čtyři větší mráz) a obzor je až na několik výjimek jako nalinkovaný.

O hodinu později se zdá, jako by se slunci, jež ve skutečnosti už vyšlo, stále nechtělo přes inverzní hradbu na oblohu … na opačné straně se v krátkých intervalech střídavě objevují a mizí drobné tmavé obláčky (zde zrovna nad Trojmezím), podle všeho kouřového původu. Náznakem se hlásí i Alpy, z nichž je tradičně nejvýraznější masiv Dachsteinu a jeho nejbližších sourozenců.

Jakmile se slunce přehouplo přes inverzní pás, jejž současně ohřívá a rozpouští do výše, je jasné, že tu vzápětí začne fantastická světelná hra …

Na protější straně obzoru se pozvolna prozrazují známé charakteristické vrcholy, jako třeba Roklany … jistě tomu napomáhá i silný mrazivý vítr.

Je ovšem třeba otočit se nazpět a nenechat si ujít tuhle úžasnou duhovou podívanou kolem Bobíku …

Zatímco výše na obzoru stále pokračují barevná a světelná kouzla, na zpáteční cestě už je velmi zřetelně znát úbytek výšky o nejméně třicet metrů.

I tady jsou však barvy krajiny vlivem všeho, co se momentálně stále děje za našimi zády, vyladěny do neobvyklého nádechu.

Ještě o dvě hodiny později je pohledem z Homolky nad Vimperkem zjevné, že na boubínské věži je stále spousta důvodů k úžasu …

21.října:

Cesta vzhůru dnes místy silně připomínala situaci před týdnem – Boubín se náhle začal halit do přetékající mlhy. Tentokrát ovšem přece jen s podstatným rozdílem: po celou dobu byl více či méně vidět měsíc, který se pak nahoře vysloveně potutelně usmíval pod vousy, neboť už dávno věděl své … 🙂

Očekávaná inverze se v plné míře dostavila – mlha začala v dvoustupňovém mrazíku klesat dolů  …

Před východem slunce se nad tímhle oceánem jako vždy prozradil jen Temelín …

Vimperk jako by se tam kdesi hluboko na dně snad přímo vařil …

Sluníčko tu bude co nevidět …

Uprostřed všech úchvatných scenérií dnes však měl Boubín v zásobě ještě skutečné lahůdky – jednou z nich byla tato sluneční gloriola na západní straně, která by se např. z letadla jevila jako duhou olemovaný světlý kruh na mracích, …

… druhou pak švitořící párek křivky obecné, který jako na objednávku přilétl a usedl na dva nejvyšší smrky. Zde právě nenápadnější samička rozmlouvá …

… s krásně vybarveným samečkem … 🙂

20.října:

Příprava inverzní oblačnosti, na niž se tak báječně hledí z vršků, může mít nejrůznější podobu – loni např. dokonce s dvojitou duhou, …

… letos pak se zprvu zataženou, ale nakonec téměž dočista vymetenou oblohou. Uvidíme, co tam vysoko nahoře přinese zítřek, který zjevně opět vrátí rtuť teploměrů blíže k nule, ba mnohde přímo pod ni …

19.října:

Není nakonec pro oko i duši lepší připomenout si namísto tuctového deštivého dneška opět týž vimperský den před rokem … ?

18.října:

Noční mrazíky povolily, slibovaná změna počasí je za dveřmi, …

… o čemž vypovídá i vše, co se od samého rána žene ze západu přes vrchol Boubína, který se možná vbrzku opět dočká bílé špičky.

17.října:

Každý podzim se chová jinak – letošní například ještě zdaleka neobarvil řádně stromy … (loňský se toutéž dobou činil podstatně více) …

Předloňský pak byl v tomto směru nejpoctivější, ale na den přesně s dnešním barvil již do sněhu (konkrétně pod Boubínem) …

Největším pomocníkem, který dokáže náležitě vytáhnout barvy, je momentálně zapadající slunce, jež mimochodem právě nad Smrčinou a Plechým prozrazuje, že počasí příštích dnů opět zraje ke změně …

16.října:

Jeden kolega fotograf dnes odešel z Boubína příliš brzo s odůvodněním, že stejně nejsou vidět Alpy, kvůli nimž se sem vypravil.

Měl počkat, …

… protože tady obzvlášť platí, …

… že trpělivost růže přináší. Je sice pravdou, že občas i nečekaně, ale právě v tom spočívá jedno z mnoha kouzel Boubína – mistra netušených překvapení …  🙂

15.října:

Vykvetl ještě vysoko nad Vimperkem … ale příliš pozdě, …

… stejně jako tahle říjnová růže před gymnáziem …

14.října:

Na Boubíně dnes vše nasvědčovalo tomu, že noc byla původně jasná a mrazivá, …

… ovšem nad ránem sem vstoupila hustá mlha, přetékající přes vrchol …

… a proměňující krajinu ve spolupráci se sílícím, ale neviditelným sluncem v bezmála přízračnou fantastickou říši.

13.října:

Jsem si plně vědom, že mnozí kolegové z branže kantorské by se mnou, nahlíženo optikou školního řádu, zcela zásadně nesouhlasili, …

… ale i tak bych, nahlíženo pro změnu optikou fotografickou, oběma hříšníkům z 3.A za tyto krásně rozbité dvéře gymnázia …

… okamžitě navrhl ředitelskou pochvalu 🙂 !

12.října:

Loňský říjen byl touto dobou přívětivější, …

.. zato dnes se nacházíme opět tam, kde jsme byli předevčírem …

11.října:

Den na draka, a to v pravém slova smyslu … už od noci to venku fučí jedna radost … 🙂

I větrný den však může nakonec být jako malovaný, …

… vymetená obloha nabídne daleký rozhled …

… a jeden by neuvěřil, že ještě předevčírem tu byla řeč o sněhu.

10.října:

Teprve v pozdních odpoledních hodinách dnešního uplakaného dne o sobě dalo skrze hustou oblačnost vědět sluníčko, …

… aby pak za soumraku spolu s teplým větrem ohlásilo další změnu počasí. Předčasná návštěva paní Zimy je dle všeho na několik příštích dní zase zažehnána …

9.října:

Druhá říjnová neděle chvilku po šesté hodině ranní – kdo by měl touto dobou chuť na trochu nefalšované vánoční nálady, může si současně dopřát pravého boubínského ovzduší … 🙂

Mrznoucí mlha co chvíli houstne, takže s viditelností dnes nepočítejme, a to přinejmenším po celé dopoledne …

Páteční rada by každému, jak vidno, přišla k dobru ještě více …

Rodilý Šumavák si tady logicky očekávanou otázku, zda nemáme místo října prosinec, nepoloží, neboť tohle ve zdejší nadmořské výšce prostě není ani z kraje podzimu nijak zvláštním či výjimečným překvapením.

Co dnes nenabídla věž, vynahradí zpáteční cesta …

Konfrontace dvou ročních období jako malovaná, …

… nicméně přece jen připusťme, že iluze Vánoc, která je tu zatím předčasným vetřelcem, místy skutečně na celé čáře vyhrává … 🙂

Spolu s výškovými metry jí však ubývá …

Může si fotograf přát báječnější světlo nežli mlhu ?

Na úpatí Boubína už je jen lehce pocukrováno … a též znatelně tepleji.

8.října:

“Podzime, podzime, zas už nosíš deště,” … slova této dětské básničky od Vítězslava Nezvala dnes asi budou mít většinou navrch, ale i sluníčko si, zdá se, k sobotnímu počasí poví své … uvidíme zkrátka, kdo s koho …

7.října:

Po noční vichřici změna počasí jistě nepřekvapila nepříjemně samotným faktem, že nastala, nýbrž naopak příjemně tím, že mohla být i horší …

Dole ve Vimperku však situace vypadala zcela jinak nežli o necelých sedm set metrů výše nad ním … na Boubíně již v odpoledních hodinách sněžilo, v podvečer si pak nasadil svou obvyklou oblačnou čepici, …

… kterou mu čas od času načechral a protrhal silný ledový vítr, aby ovšem v prvé řadě předvedl, kolik dalších sněhových zásob se tam nahoře nad šumavskými vrcholy ještě ukrývá.

Sluneční kotouč sám o sobě sice neměl šanci ukázat se, ale přece jen se dokázal rozloučit …

Když už měl čepici Boubín, nemohl se dát zahanbit ani jeho věrný bratr Bobík …

Pouhá minuta zbývá do okamžiku, kdy se vše, co bylo dosud k vidění, definitivně zavře, ponoří do tmy a ke slovu se opět dostane první letošní sníh ….

Tu jej máme … a s ním jednu dobrou radu: nedejme se zmýlit tím, že dole je ještě relativně (s ohledem na říjen) teplo. Tam nahoře už vůbec není od věci poctivá zimní bunda, o čepici a rukavicích nemluvě … 🙂

6.října:

Ohlašované změny počasí zatím naštěstí nejsou nikterak dramatické, ale je jisté, že nás neminou …

… dnešní noci má nastat zlom …

5.října:

Některé šumavské scenérie přímo vybízejí k použití infračerveného filtru …

4.října:

Severovýchodním směrem se podle radaru nad celou republikou cosi chystá … snad ještě ne sníh, kterým je nám vbrzku vyhrožováno …

3.října:

Stále sílící teplotní rozdíly mezi dnem a nocí se již po ránu nezapřou … jistě nejsou daleko okamžiky, kdy místo drobných vodních kapiček budeme potkávat i tady jinovatku …

2.října:

Německý Hochstein (1332 m) se nachází těsně při státní hranici a nabízí úchvatné pohledy přes šumavské vrcholy do českého vnitrozemí, obzvláště pak při východu slunce, …

… kdy se zcela vpravo prozrazují páry Temelína, zatímco vlevo se můžeme pokochat siluetami Boubína a Bobíku, tentokrát v obráceném pořadí oproti tomu, na které je Vimperák ze své strany zvyklý.

Nesmíme ovšem zapomínat též na jižní pohled – směrem k Třístoličníku, za nímž se nám vynoří kompletní pás alpského panoramatu, jemuž zde, stejně jako při pohledu z Boubína, dominuje starý známý Dachstein.

Ranní sluníčko se zprvu opře do jeho ledovců, …

… pak však začne stále více ohřívat a zvedat inverzní oblačnost, až se vznešený alpský velikán stává pozvolna zahaleným přízrakem z jiného světa …

Boubín s Bobíkem zdraví poutníka i na cestě z Hochsteinu k Třístoličníku.

1.října:

První říjnové jitro opět jen potvrzuje letošní zcela mimořádně netradiční rozpoložení matky Přírody, neboť Dachstein (jakož i kterékoli jiné alpské vrcholy), natož pak jeho proslulý ledovec touto dobou zpravidla k vidění z Boubína nebývá …

Nezbývá než závidět vzduchoplavcům, kteří se v časném sobotním ránu vznášejí v balónu nad údolím mezi Smrčinou a Plechým, fantastické pohledy, které se jim bezesporu z výšky naskýtají …

Sedmero sloupů rakouské větrné elektrárny však možná takhle zřetelně nevidí …

Archiv