Vánoční medailonek

Nastal vánoční čas. V domovech je pohoda, klid, voní upečené cukroví. Rodina se schází pohromadě, děti se těší na Ježíška. Vánoce jsou svátky pro každého. Slaví je všichni bez rozdílu věku a povolání. Podařilo se nám ještě před Vánocemi zastihnout starostu města Vimperka Bohumila Petráška a položit mu pár otázek.

 

 

 

Těšíte se na vánoční svátky a jak slavíte Vánoce právě Vy?

Na Vánoce se určitě těším. Slavíme je vždy v rodinném kruhu. S nákupem některých vánočních dárků mi pomáhá dcera, protože jsem úplný laik v oblasti kosmetiky. Ostatní dárky nakupuji sám a letos jsem měl nakoupeno už začátkem prosince. Štědrovečerní večeři si bez kapra neumím představit. Na Štědrý večer večeříme kapra všichni, naše děti už od útlého věku. Na stole máme rybí polévku, kapří řízek s bramborovým salátem a kdo má ještě zájem je připravena sladká černá omáčka s kaprem nebo bez kapra, vánočka a vánoční cukroví. Každoročně chodíme na půlnoční, vynechal jsem pouze jednou, a to když jsem byl na vojně. Vánoční bohoslužby mají krásnou atmosféru. 

 

 

Dodržuje některé známé zvyky a jak u Vás vypadá štědrovečerní hodování?

Olovo netavíme, ořechy po vodě nepouštíme. Před večeří si společně zazpíváme koledy a někdo si rozkrojí jablko. 

 

 

Co si přejete letos pod stromeček?

Nemám žádné konkrétní přání. Nechávám se od Ježíška překvapovat. Víc si to užívám a nebývám zklamán, že se mi nesplní přání.

 

 

Když byste měl trochu zabilancovat, co se Vám v letošním roce povedlo?

To, co se podařilo ve městě udělat, je zásluha celého vedení města i jeho pracovníků. Měl jsem radost např. z oprav školy v parku, mateřské školky na sídlišti Míru, ulice na Vyhlídce. Doma jsem konečně dokončil generální úklid mojí dílny. Po šestnácti letech to byla vydařená akce, kterou oslavila celá naše rodina.

 

 

Co musíte ještě v dalším roce dosáhnout?

Velkým úkolem je úplné využití  bývalé lesnické školy. Zbývá ještě vyřešit, co udělat ve starém internátu. Moje představa jsou malometrážní byty pro seniory, případně s dalšími aktivitami města. Lokalita je to vhodná. Pro tuto myšlenku musí vyslovit souhlas zastupitelstvo. Rád bych také, abychom dokázali získat peníze na nový vimperský zvon. Když se na zvon dokázali Vimperáci složit po první světové válce v mnohem horších ekonomických podmínkách, neměli bychom se nechat zahanbit.

 

 

Jaká vimperská akce byla podle Vás nejvydařenější?

Vimperské slavnosti poslední srpnový víkend, Běh pro paraple, koncerty dechovky. Těžko se vybírá.

 

 

Co přejete Vimperákům do nového roku?

Pevné zdraví, spokojenost v osobním i pracovním životě a také schopnost radovat se i z maličkostí.

 

 

 

Děkuji za rohovor a čas, který jste si na nás udělal. I já přeji Vám a všem ostatním krásné Vánoce, plno pohody, zdraví a štěstí.

 

 

Lenka Doubková