Ladislav Jakl do RRTV nepatří

 

 

 

Ladislav Jakl do RRTV nepatří – postavme se za veřejnoprávní média

 

 

 

 

       Do Rady pro Rozhlasové a televizní vysílání zvolili poslanci nominanta SPD Ladislava Jakla, který je znám nejen jako spoluautor Klausovy amnestie čile publikující na dezinformačních webech, ale také jako člověk, který otevřeně podporuje zrušení veřejnoprávních médií. Zvolit někoho takového, aby hlídal Českou televizi a Český rozhlas je jako zvolit svobodně a demokraticky svobodnou lišku pro dohled nad svobodným kurníkem. Je jasné, že je to hanebnost, proti níž se sluší protestovat. Zároveň je však nutno vzít v potaz dalších několik věcí: Jakl již bohužel zvolen byl, a to demokratickým procesem. A RRTV je mediální rada spíše úřednického charakteru, její vliv na veřejnoprávní média je mnohem omezenější než vliv Rady ČT a Rady ČRO. Především však jednotlivý protest neřeší problém systémového charakteru.

 

jakl

 

       

     Co tím míníme? Udělali jsme si rešerši členů všech mediálních rad a zjistili jsme tyto znepokojivé skutečnosti. Z patnáctičlenné Rady ČT bude do konce roku 2021 vyměněno 10 členů. Z třináctičlenné RRTV bude do konce roku 2021 vyměněno 9 členů. Asi nejkritičtěji je na tom Rada ČTK. Již nyní je v sedmičlenné radě nominantka SPD a tři nominanti ANO (mezi nimi i normalizační kádr Žantovský). Do konce června však budou vyměněni další tři členové, takže je možné, že se nejvýznamnější tisková agentura v zemi dostane pod vliv ANO + SPD. Není těžké si představit, že to samé může nastat i v ostatních radách (rozhlasová rada už na tom špatně je – a dlouho to tak zůstane).

 

 

 

       Ptáte se, co s tím? Především musíme všechny další volby do mediálních rad pečlivě hlídat a již předem vyvíjet na politiky tlak, aby nevolili nepřijatelné kandidáty. Pokud je zvolí, musíme protestovat. Toto si bereme za úkol.

 

 

 

       Je třeba se však pokusit i o systémové omezení tak obrovského rizika. Proto se obracíme otevřeným dopisem na poslance, aby se zavázali, že nebudou do rad volit lidi, kteří jsou spojeni s dezinformační scénou či rovnou otevřeně požadují zrušení veřejnoprávních médií. Pro závazky plynoucí z tohoto dopisu se pokusíme vyjednat politickou podporu. Zaručeno není nic, ale podařit se to může, neboť zvolení Jakla naštvalo i ČSSD. Důsledná podpora nezávislosti médií se dostala dokonce i do programového prohlášení vlády. Budeme vyžadovat, aby nezůstalo u prázdných slibů.

 

 

 

        Připojte se prosím k našemu úsilí a PODEPIŠTE OTEVŘENÝ DOPIS. Pokusíme se udělat vše pro to, aby se politické strany zavázaly ke konkrétním krokům. Pokud bude destrukce mediálních rad pokračovat, budeme chodit protestovat do ulic. Proti stávající podobě veřejnoprávních médií lze mít řadu výhrad. Jisté je však to, že nesmíme dopustit, aby se stala provládní hlásnou troubou či naprosto bezzubou idylkou, v níž není pro kritiku některých politiků místo. Nezapomeňte podepsat dopis – o média veřejné služby nesmíme přijít.

 

 

 

Mikuláš Minář
Milion chvilek pro demokracii 

{jcomments off}