Byl jsem upozorněn na článek v JcTEĎ.cz s názvem: „Vimperská radnice odmítá říct, od koho koupila ojeté auto pro městskou policii.“ (https://www.jcted.cz/83767-vimperska-radnice-odmita-rict-od-koho-koupila-ojete-auto-pro-mestskou-policii/#diskuse)
V tomto článku paní starostka mimo jiné sdělila, že město Vimperk zakoupilo vozidlo Volkswagen Caddy, rok výroby 2007, jako druhé, náhradní vozidlo pro potřeby Městské policie Vimperk. Doposud Městská policie používala k tomuto účelu vozidlo Peugeot Partner, které se prodalo za 10 000 Kč Městským službám Vimperk. S nabídkou nákupu vozidla Volkswagen Caddy přišel do rady města radní a zastupitel, pověřený řízením městské policie pan Lukáš Sýs. Cena ve výši 88 000 Kč byla stanovena a dohodnuta po předchozím průzkumu trhu na internetu. Dále paní Ing. Martanová sdělila, že jméno fyzické osoby, od
které kupujeme auto, není možné zveřejnit z důvodu GDPR a doplnila, že je to stejné, jako když kupujeme od soukromé osoby pozemky, ani u nich se jména nezveřejňují. Smlouva bude zveřejněna v registru smluv, kde rovněž budou údaje anonymizovány.
A nyní se dostáváme do rozporu, kdy pan František Korbel, z renomované advokátní kanceláře Havel&Partners z Prahy, zastává názor podložený právním výkladem, cituje:
„Ochrana osobních údajů sice obecně platí, ale při nakládání s veřejnými prostředky je prolamována dle § 8b zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, tak, že se poskytnou/uveřejní tzv. základní osobní údaje uvedené v § 8b odst. 3, tj. jméno, příjmení, rok narození a obec, kde má příjemce trvalý pobyt, výše, účel a podmínky poskytnutých veřejných prostředků.“
Je jasné, že Městská policie potřebuje pro svojí práci takový typ vozidla, to nikdo nezpochybňuje, ale je přinejmenším zarážející způsob nákupu. Kdyby bylo vše v pořádku, proč starostka nesdělí požadované informace, zejména když jí to ukládá zákon?
Další možnou otázkou je i stanovení výše ceny. Je to 17 let staré auto, a i když se o něj dobře staráte, je to hrana životnosti, tedy opět budoucí kasička jako byl Peugeot Partner, za jehož opravy bylo utraceno 100 000 Kč. Nezaslouží si Městská policie nějaké lepší auto? Co vzít peníze z pokut za rychlost? Nemám k dispozici další informace o zakoupeném vozidle, jako je obsah motoru, druh paliva či stav tachometru, ale letmým průzkumem inzerce jsem zjistil následovné, viz obr.
Tedy se dala ušetřit až třetina z nákupní ceny. Je to důvod, proč se občané města nesmějí dozvědět požadované informace? Je paní starostka osoba, která nám bude určovat co smíme a co již nesmíme vědět, např. jak nakládají s městskými penězi?
Já myslím, že nemá právo tajit před občany zákonné informace. To už tady bylo, kdy strana a vláda určovala občanům co mohou a co nemohou. Možná paní starostka nasála tyto praktiky od neomarxistických Pirátů, se kterými se již před lety spojila.
Nevím, nechci po tom pátrat, ale co určitě chci, aby se ve Vimperku dodržoval zákon!
Tak zase někdy jindy,
Ing. Milan Pešek
zastupitel města