Pozvánka k talentovým zkouškám

Základní umělecká škola Vimperk zve talentované děti a mládež k talentovým zkouškám, které proběhnou od 26. do 30. května 2025. Uchazeči si mohou vybrat z široké nabídky oborů – hudebního, výtvarného, tanečního a literárně-dramatického. Přihlášky je možné vyplnit online od 1. dubna do 25. května. Na druhém plakátu jsou uvedeny podrobnosti o úplatě za vzdělávání a požadavcích na jednotlivé obory.

Připojte se k ZUŠ Vimperk a objevte svůj umělecký talent!


xx

K pozvánce připojujeme exkluzivní rozhovor s ředitelem ZUŠ Pavlem Vališem, který poskytl speciálně pro web Šumava.eu.

V něm se dozvíte nejen podrobnosti o talentových zkouškách, ale také zajímavosti o studiu na škole, možnostech pro nové žáky a novinkách, které ZUŠ Vimperk chystá pro nadcházející školní rok. Pokud vás zajímá svět umění a chcete se dozvědět více o tom, jak se rozvíjí talent mladých hudebníků, výtvarníků, tanečníků a herců, určitě si rozhovor nenechte ujít!

Rozhovor s Pavlem pro vás připravili Ing. Jitka Řezanková a MUDr. Marek Matoušek


Kolik nových žáků přijímáte každý rok a jak se liší zájem mezi jednotlivými obory?
ZUŠ Vimperk má dlouhodobě naplněnou kapacitu (420 žáků). Každý rok tak přijímáme jiný počet nových uchazečů, v závislosti na tom, kolik jich ukončuje výuku. Zájem mezi obory je v podstatě každý rok přibližně stejný a odpovídá dlouhodobě velikosti oborů.

V jakém věku je ideální začít s výukou v jednotlivých oborech?
V hudebním oboru se nám osvědčuje nástup již od pěti let. Tito žáci mají pouze jednu hodinu týdně kolektivní výuky a během té hodiny se hravě seznamují s hudbou. Po roce si pak vybírají hudební nástroj. Mají výhodu, že během roku poznají různé hudební nástroje i přímo ve škole. Ale i když žáci začnou v pozdějším věku, nemusí nic zmeškat. Záleží samozřejmě na zvoleném hudebním nástroji. Je to velmi individuální.

Ve výtvarném oboru je nejlepší začít ve druhé třídě základní školy, ale někdy bereme i děti z první třídy. Teoreticky můžeme přijmout i děti pětileté, ale výtvarný obor se vyučuje v tříhodinových blocích, proto je tento způsob výuky pro tak malé děti náročný např. na udržení jejich pozornosti.

V tanečním oboru je ideální věk 5 nebo 6 let a v literárně-dramatickém naopak až 2. třída ZŠ, neboť děti pracují s textem.

Jaký je nejčastější důvod, proč se rodiče rozhodnou přihlásit dítě právě k vám?
Myslím si, že tak volí zejména z osobní zkušenosti, sami rodiče nebo někdo z rodiny k nám dříve chodili. Někteří přijdou na doporučení svých známých. Zároveň se snažíme školu prezentovat na veřejnosti a to jak ve Vimperku, tak i po celé republice. Proto věřím, že roli hraje i dobré jméno naší školy.

Mění se poptávka po oborech v posledních letech?
Protože se pohybuji velmi často po všech krajích a setkávám se s mnoho řediteli ZUŠ tak vím, že zájem je po celé republice v podstatě stejný. Hodně je to ovlivněno médii a popularitou jednotlivých hudebních nástrojů.

Naše škola se dlouhodobě pyšní kvalitním dechovým oddělením. Žáci jsou úspěšní v soutěžích i různých hudebních projektech a jsou přijímáni na další školy s uměleckým zaměřením, např. konzervatoře. Nemalou měrou k tomu přispívá náš dechový orchestr, který má více něž třicetiletou tradici.

Jaké jsou požadavky při talentových zkouškách v jednotlivých oborech?
Hudební obor – zpěv písně, hudební sluch (intonace zahraného tónu, rozlišení jednoho a více tónů, vyšší a nižší tón), rytmické cítění (zopakování krátkého rytmického úseku)

Výtvarný obor – schopnost výtvarně reagovat na danou motivaci, výtvarné dovednosti s přihlédnutím k věku, možnost donést vlastní výtvarné práce z domova

Taneční obor – hudební a pohybové schopnosti, tělesná způsobilost

Literárně-dramatický obor – mluvní předpoklady, komunikativnost, schopnost přečíst text

Co by mělo dítě umět, aby uspělo u zkoušky do hudebního oboru?
Mělo by mít rytmus, sluch (rozlišit výšku tónů), zazpívat píseň a také je důležitá celková vývojová zralost.

Jaký typ výtvarné práce si mají děti připravit z domova?
Z domova mohou přinést jakékoliv práce, nicméně při talentové zkoušce  zpracovávají jednoduché téma dané učitelkou, na kterém ukáží svou výtvarnou představivost a fantazii.

Kolik stojí měsíčně a pololetně jednotlivé obory a jaké je půjčovné za nástroje?
V hudebním (min. 2 hodiny týdně) a výtvarném oboru (3 hodiny týdně) je to 340 Kč/měsíc, tj. 1700 Kč za pololetí. Pokud žáci v hudebním oboru navštěvují studium Hudební přípravky, tak je to 160 Kč/měsíc, tj. 800 Kč/pololetí.

V tanečním oboru činí úplata za vzdělávání v přípravném studiu (2 hodiny týdně) 260 Kč/měsíc, tj. 1300 Kč/pololetí. Základním studium (3 hodiny týdně) stojí 280 Kč/měsíc, tj. 1400 Kč/pololetí.

V literárně-dramatickém obou je to 240 Kč/měsíc (1200 Kč/pololetí) – 2-3 hodiny týdně

Půjčovné za nástroje bude od 1. 9. 2025 ve výši 100 Kč/měsíc.

Jsou některé obory finančně náročnější pro rodiče?
Myslím si, že úplata za vzdělávání je v naší škole na minimální úrovni. Když si tuto platbu propočítáme na hodinu strávenou ve škole, tak se nedostaneme ani na 50 Kč/hodinu. Náročnější je samozřejmě hudební obor, resp. pořízení některých hudebních nástrojů. Kromě klavíru a bicích však všechny ostatní půjčujeme.

Co když se rodičům nehodí žádný z nabízených termínů talentových zkoušek?
Rodiče mohou požádat o jiný termín, na kterém se vždy bez problému domluvíme.

Jak probíhá samotné přihlášení přes online formulář?
Na našem webu je online formulář, kde krok po kroku vybírá rodič obor, studijní zaměření, místo, kam chce chodit (Vimperk, Čkyně, Vacov) a podle toho se mu nabízí termíny a volné časy. Následně už pouze vyplní své základní osobní údaje a údaje o svém dítěti a jedním kliknutím je přihláška odeslána. Rodič ihned obdrží potvrzení na svůj email.

Jak velkou roli hraje výsledek talentové zkoušky oproti kapacitním možnostem školy?
Samozřejmě tu největší roli. Nejsme nuceni brát za každou cenu všechny, a proto se snažíme bedlivě vybírat. Jsou však některá studijní zaměření, kde je přetlak větší a některá, kde je jednodušší se k nám dostat. Takto je to ale ve všech základních uměleckých školách v republice. Vždy záleží na konkrétních kapacitních a personálních možnostech, protože učitelé v ZUŠ mají většinou úzkou profilaci tak, aby byla zaručena kvalita vyučovaného oboru, resp. studijního zaměření.

Co dělat, pokud v přihlášce nenajdu zaměření, které mě zajímá?
V tom případě nás může rodič kontaktovat jakýmkoliv způsobem a my mu vysvětlíme důvody, proč tomu tak je a třeba najdeme jiné řešení.

Kolik času týdně děti tráví výukou v jednotlivých oborech?
To je opět různé. V hudebním oboru (kromě Hudební přípravky I.) mají žáci minimálně 2 hodiny týdně. Ve výtvarném oboru vyučujeme v tříhodinových blocích. V tanečním oboru je to u těch nejmenších 1 hodina, další rok 2 hodiny a pak už vždy 3 hodiny. Absolventi tanečního oboru mohou mít ještě hodinu navíc. V literárně-dramatickém oboru jsou to 2 hodiny v bloku, později ještě hodina navíc individuální výuky.

Jaké jsou vaše cíle do budoucna z hlediska modernizace výuky a technického zázemí školy?
Technické zázemí naší školy je na výborné úrovni. V loňském roce jsem si ještě prostorově polepšili novou přístavbou a celá škola je moderně vybavena. I samotná výuka se postupně proměňuje v závislosti na různých nových metodách, trendech a technologiích, které zavádíme v jednotlivých studijních zaměřeních. Každý obor či zaměření má však svá jednotlivá specifika.


Děkujeme panu řediteli Pavlu Vališovi za jeho čas a cenné informace o studiu na ZUŠ Vimperk.

Všem uchazečům přejeme hodně štěstí u talentových zkoušek, ať se vám podaří ukázat váš talent v tom nejlepším světle. Těšíme se na nové tváře, které rozšíří řady mladých umělců a společně budou tvořit inspirativní prostředí plné hudby, tance, výtvarného umění a divadla.

Držíme vám palce!


Ve spolupráci České asociace životního prostředí