Waldschmidthaus na Roklanu: Stavební práce znovu začínají!
„Nejvýše položená stavba v Národním parku Bavorský les byla zahájena,“ oznámila správa chráněného území médiím v září 2024 (informoval o tom i da Hog’n). Tehdy byl v rámci „úvodní porady“ mezi vedením národního parku a vedením Státního stavebního úřadu v Pasově oficiálně odstartován projekt rekonstrukce Waldschmidthausu na Velkém Roklanu.

Foto: Státní stavební úřad
Původně měla rekonstrukce budovy, oficiálně označované jako „Rachelschutzhaus“, začít již v červenci 2022. „První výběrová řízení v roce 2021 však ukázala, že dříve plánované náklady nebylo možné dodržet kvůli nepředvídatelnému nárůstu cen,“ uvedla před několika měsíci správa národního parku.
Časové zpoždění
„Stavební práce na rekonstrukci a rozšíření Waldschmidthausu na Velkém Roklanu opět pokračují,“ uvedl nedávno Státní stavební úřad v tiskové zprávě. Po demoličních pracích, které proběhly v loňském roce, začínají tento měsíc tzv. hrubé stavební práce. Patří k nim demontáž a likvidace azbestocementových šindelů na fasádě, odstranění dodatečně vestavěných obkladů stěn a stropů i podlahových krytin v památkově chráněné budově. Kromě toho bude vybudována základová deska pro plánovanou přístavbu. Současně probíhají výběrová řízení na další potřebné profese, jako jsou tesařské, klempířské, technické a elektroinstalační práce.

„Až sem to byla dlouhá cesta,“ jak dále uvádí tisková zpráva. Již v roce 2021 vypracoval Státní stavební úřad v Pasově na zakázku Bavorského státního ministerstva životního prostředí a ochrany spotřebitelů koncepci rekonstrukce a rozšíření Waldschmidthausu, jak znovu připomíná i stavební úřad. „Po prvních výběrových řízeních ale muselo být konstatováno, že v důsledku enormního růstu nákladů ve stavebnictví během fáze nabídek a zadání zakázky – v návaznosti na koronavirovou a ukrajinskou krizi – byly nabídky výrazně nad odhadovanými náklady. Nebylo tedy možné dodržet schválený finanční strop pro tzv. ‚malou stavební akci‘ ve výši tří milionů eur.“ Výběrová řízení musela být proto zrušena a projekt byl dočasně pozastaven.
Jelikož navýšení rozpočtu nebylo možné, obdržel stavební úřad až koncem roku 2023 zadání prověřit možnosti úspor. Ve spolupráci s pověřeným architektonickým ateliérem koeberl doeringer Architekten se v roce 2024 podařilo předložit přepracovanou koncepci s redukcí prostorových nároků, která přesto zachovává celkovou funkčnost a atraktivitu projektu.
Nouzový generátor pro případ potřeby
„Díky této nové koncepci se podařilo zredukovat objem výstavby přístavby o více než 30 procent. Přitom bylo dbáno na to, aby se tato redukce nijak nedotkla kuchyně, rozšířené jídelny ani čtyř pokojů s celkem dvanácti lůžky,“ informuje vedoucí Státního stavebního úřadu v Pasově, hlavní stavební ředitel Norbert Sterl. Zachován zůstává také plánovaný koncept přístavby ze dřevěných prefabrikovaných prvků. Počítá se se stěnovými prvky s vysokým stupněm předpřipravenosti, které budou vyrobeny v údolí a dopraveny na Velký Roklan pomocí vrtulníku.

Zvláštní výzvu představuje energetické zásobování. Na Velkém Roklanu totiž není napojení na elektrickou síť. Elektrická energie bude zajištěna převážně pomocí fotovoltaické elektrárny na střeše a stěnách přístavby spolu s akumulačními bateriemi. Pokud by energie z fotovoltaiky a baterií nestačila, bude k dispozici nouzový generátor. Na jižním přístřešku bude instalována termická solární soustava pro ohřev vody. Voda ze zachyceného pramene bude ohřívána pomocí solárních kolektorů. Cílem je, aby Waldschmidthaus mohl být zprovozněn od letní sezóny 2027.
Ředitelka národního parku Ursula Schusterová vítá, že po odstranění kuchyňské přístavby na podzim loňského roku mohou nyní začít skutečné stavební práce. „Pro celý region má tento projekt velký význam,“ zdůrazňuje Schusterová. Před uzavřením v roce 2020 byl Waldschmidthaus oblíbeným cílem turistů a milovníků přírody. „Proto je pochopitelné, že region touží po možnosti opět na Roklanu přenocovat.“ U správy národního parku byl tento projekt vždy na nejvyšší prioritní úrovni – a nyní se jeho realizace významně přiblížila.
Chceme zohlednit všechny zájmy
Kromě toho je podle Ursuly Schusterové zásadní, aby se při stavebních pracích kladl důraz i na citlivou přírodu. „V okolí Velkého Roklanu žije mnoho vzácných druhů zvířat, rostlin i hub,“ upozorňuje ředitelka národního parku. „Tuto skutečnost budeme brát v úvahu při dopravě a skladování materiálů i při samotných stavebních pracích.“ Nakonec se totiž nejedná o běžné staveniště. Nachází se ve výšce 1 360 metrů uprostřed přírodní zóny národního parku. „Děláme maximum pro to, abychom zohlednili všechny zájmy. Těším se na dobrou spolupráci se stavebním úřadem a přeji stavbě i všem, kteří na ní pracují, úspěšný a především bezpečný průběh.“
partnerský web da Hog’n
