Potkávám samé příjemné lidi

Potkávám samé příjemné lidi, říká Tomáš Jirsa v rozhovoru pro www.sumava.eu

 

tomas jirsa1Pomalu se blíží krajské volby. Jak lídr ODS Tomáš Jirsa tráví volební kampaň?

Já i mí kolegové jsme vsadili na osobní kontakt s voliči. Spousta lidí je rozčarovaná z politiky, ale my se jim snažíme říci, aby nedali na řeči, nenechali se otrávit a přišli k volbám. A mám pocit, že nám rozumějí. Lidé na ulicích jsou vstřícní, přátelští a oceňují, že se před nimi neschováváme, ale jdeme mezi ně.

 

Často se veřejně vyjadřujete k problematice Šumavy, předsedáte sdružení „Zachraňme Šumavu“…

tomas jirsa 2Je třeba zastavit šílený experiment, který spočívá v myšlence, že se les uzdraví sám. Aktivisty prosazovaná tzv. politika bezzásahovosti způsobila dnešní zasažení 30 % rozlohy národního parku kůrovcem. Každý lesník Vám řekne, že když napadené stromy nepokácíte, tak to takhle dopadne. Každý, kdo přijede na prameny Vltavy, nebo někam na podobná místa Šumavy a vidí tu tragédii, která tam je, musí se zhrozit. Snaha léčit kulturní krajinu zaváděním divočiny může zničit celé šumavské lesy. On to tak možná někdo chce, protože na „hnědou“ Šumavu se turista přijede podívat jen jednou. Srovnejte to s čilým turistickým ruchem na druhé straně naší státní hranice.

Ochránci šumavské přírody protestují také proti stavbě lanovky na Hraničník…

tomas jirsa 3Je to jeden z rozvojových projektů Jihočeského kraje. Když na jedné straně Šumavy může být lyžařský areál, zdá se mi logické, že pak může být i na té druhé. Lanovka má synergický efekt. Pokud bude lanovka, budou lidé snídat, večeřet a spát na české straně. Navíc dnes je 30 % návštěvníků Hochfichtu z Čech a ti budou rádi relaxovat doma. Peníze tak dnes zůstávají na rakouské straně, kde se lyžařské areály rozvíjejí a tomu odpovídá i vybudovaná infrastruktura a zaměstnanost. To by lanovka měla změnit. 

 

ČSSD také v závěru kampaně varovala před hrozbou zrušení nemocnic v Českém Krumlově a Prachaticích ze strany VZP… Skutečně to hrozí?

Určitě ne, to bychom nepřipustili. Ukázalo se, že to byl jen volební trik. Představiteli VZP, jak na kraji, tak v centrále v Praze, jsem byl ujištěn, že VZP nic takového nechystala a nechystá. ODS by to ani nedovolila. Na jihu Čech máme optimální síť nemocnic a není potřeba cokoliv redukovat. Navštívil jsem všechny ředitele všech jihočeských nemocnic a ujistil je o mé podpoře jejich nemocnici. Vnímám, že současný hejtman je nervózní z blížícího se termínu voleb, ale neměl by si brát pacienty a zaměstnance jihočeských nemocnic jako rukojmí. Je to vlamování se do otevřených dveří.

 

Máte také nějakou neobvyklou příhodu z volební kampaně?

Plno. Každý den několik. Věřte – nevěřte, v Jindřichově Hradci jsme potkali paní Fišerovou, od které jsem před 13 lety získal svého věrného psa Artura, který je maskotem mé volební kampaně. Bylo to tak milé a nečekané, že jsem si řekl, že mi to třeba přinese štěstí. Lidi, které jsme potkali, byli moc fajn a věřím, že k volbám půjdou.

 

/lm/