Pilates je dobrý recept proti bolestem zad

Atraktivní vzhled, zdravý pohyb a pocit zdraví – to vše navzájem přímo souvisí. Váš vzhled a osobní vyzařování jsou velmi úzce spojeny s držením těla. S „anatomicky správným” držením těla budete vypadat atraktivněji a mladistvěji.

 

 

Představujeme vám cvičitelku metody Pilates, SM Systemu a trenerku European TaeBo Ivu Vastlovou.

 

img 9093

 

 

Jak dlouho se cvičení věnujete?

 

Hodiny cvičení vedu  již od roku 2007. Absolvovala jsem vzdělávací program metody Pilates u Mgr. Renaty Sabungui. Měla jsem možnost osobně se účastnit workshopu s Ronem Fletcherem a Lolitou San Miquel (poslední žáci zakladatele Josepha Pilatese). Dále jsem rozšířila své cvičení  o metodu MUDr. Smíška, SMSystém.  Do svých kurzů zapojuji práci s různými rehabilitačními  pomůckami. Cvičíme  na velkých gymnastických míčích, s overbally, Core Bandy, Magic Circle. Spolupracuji s odborníky z oboru fyzioterapie. Pro ty, kteří mají rádi hodiny dynamického cvičení, chtějí trénovat fyzičku, posilovat a zároveň se pořádně zapotit, doporučuji hodiny TaeBo.

 

Kde provozujete své hodiny cvičení?

 

Provozuji je v prostorách ZUŠ Vimperk v baletním sále, který je vybaven zrcadly. Ta velmi pomáhají cvičencům ve vlastní kontrole provedení cviků. V Prachaticích vedu od 1. března kurz Pilatesu pro zrakově postižené.

 

Navštěvují Vaše cvičení pouze ženy, nebo Vaši nabídku využívají i muži?

 

Mé lekce převážně navštěvují ženy a děti. Cvičení je efektivní i pro muže. Ti prozatím dávají přednost převážně soukromým lekcím. Při soukromých lekcích se věnuji pouze jednomu cvičenci, proto mohu lépe kontrolovat správné provedení cviku a tím je cvičení efektivnější.

 

pilates

 

Které ze cvičení byste doporučila dětem a od kolika let je dobré u dítěte začít s cvičením?

 

Ze svých lekcí bych pro děti doporučila Pilates nebo SMSystem. Právě SM Systém je již několik let zařazen do školních lavic v Německu. Důležité je správné provedení cviku, tak aby došlo k danému efektu. TaeBo mohou děti navštěvovat až po dovršení 13-ti let věku. Dříve mají problémy s koordinací a díky slabému a nedostatečně vyvinutému svalovému systému.

 

Od 1. března jste rozšířila své cvičení Pilatesu pro nevidomé a slabozraké. Jak toto cvičení probíhá a kolika cvičenek si může toto cvičení vyzkoušet?

 

Každý cvičební blok trvá půldruhé hodiny. Nejprve je potřeba cvičenkyně naučit zásady správného držení těla a dýchání. Poté se pozvolna vypracovávají jednotlivé svalové skupiny s cílem dosažení harmonického celku. Cvičení navštěvuje desítka nadšených cvičenek, včetně předsedkyně prachatické SONS Jitky Machoňové a jejího vodícího psa Rosiho.

 

Můžete nám ve zkratce popsat jednotlivé druhy cvičení a seznámit nás s jejich významem?

 

Sedavé zaměstnání, přibývající stres a nedostatek pohybu obecně vedou k nejrůznějším obtížím, od bolesti hlavy a zad až po velmi diskrétní změny, jako je neschopnost početí. Správný výběr cvičení je základem správného fungování těla.

 

Pilates je cvičení, které dokáže změnit i tvar dolních končetin, nejdůležitější však je, že díky němu můžeme získat skvělé držení těla a odbourat nejrůznější svalové dysbalance. Páteř je pružnější a silnější, břicho pevnější. Ve všech cvicích propracováváme tzv. „powerhouse” – svalový korzet po obvodu těla. Pilates je bezpečná metoda pro udržování fyzické kondice v jakémkoliv věku. Mnohé lékařské instituce ve světě doporučují Pilates metodu jako pokračování rehabilitace pacientů po úrazech či chronických bolestech zad . Na Pilatesu je skvělé, že se v nich můžete neustále zlepšovat. Vlastně nikdy nenarazíte na své limity, protože cviků je přes pět set. A čím přesněji a správněji cvičíte, tím jste po hodině unavenější, ale také nadšenější. Procvičují se a posilují se přitom jednotlivé vrstvy svalstva zevnitř směrem ven. Vědomě aktivujete hluboko uložené vrstvy svalstva. Kromě jednotlivých cviků J.H.Pilates formuloval šest nejdůležitějších a nezbytných zásad, jak by měly být cviky prováděny, a které si svůj význam uchovaly do dneška. Tyto zásady jsou: plynulost pohybů, střed těla, dýchání, kontrola, přesnost a koncentrace. Touto metodou se  zlepší vaše uvědomění si vlastního těla, protože ho do každého cviku musíte zapojit od hlavy po paty. Tělo i mysl během cvičení ideálně regeneruje, takže můžete načerpat nové zásoby energie.

 

SM system je originální metoda jak léčit poruchy páteře,  ale hlavně jak jim předcházet dostatečnou regenerací. Spirální stabilizace je protažení svalů směrem vzhůru, intenzivní posílení šikmých břišních svalů, vysoce efektivní aktivní strečink, kondiční trénink a regenerace vrcholových sportovců, možnost léčit nemoci páteře a stabilní chůze. Především tato metoda je prevence vzniku chabého držení těla, skoliotického držení těla, těžkých poruch svalové balance, chybné koordinace chůze a běhu, degenerace páteře a velkých kloubů ve školních lavicích. Cvičíme s elastickým lanem, které umožňuje rozsáhlý pohyb končetin proti malé, postupně rostoucí síle, která aktivuje stabilizační svalové spirály. Cvičení s elastickým lanem umožňuje svaly posilovat a zároveň protahovat v době, kdy přirozeně relaxují. Je to cesta z ordinace ke kvalitnímu životu i zpět ke sportu. Má pouze jednu nevýhodu: cvičit 10 minut denně za nás nikdo nebude. Preventivní, harmonická sestava obsahuje 12 základních cviků. Léčebná sestava obsahuje až dalších 60 cviků.

 

European Tae–Bo je opravdu velmi účinný sportovní systém, který nejen redukuje tělesnou hmotnost, ale i zvyšuje svalovou sílu, je zábavou a upevňuje vůli. Mění také váš postoj ke stresu a problémům každodenního života. Dokáže účinně zvýšit fyzickou kondici.
Motto: get fit–lose weight–have fun–be strong
Tae–Bo používá pohyby odlišných bojových sportů a umění a v první řadě je to skupinové cvičení s rychlou hudbou v Tae–Bo neexistuje žádná choreografie. To znamená, že Tae–Bo je zcela prosté stresu, že si musíte zapamatovat různé pohyby a jejich pořadí za sebou a ty potom na konci hodiny v daném sledu budete opakovat.
Tae–Bo se vyučuje ve dvou typech lekcí: Tae–Bo intro a Tae–Bo.
Tae–Bo intro trénuje kombinace jednotlivé techniky a svalová síla. Jde o to zlepšit provedení technik, naučit se pravidla bezpečného a zdravotně nezávadného tréninku a rozvíjet cit pro své tělo.
Tae–Bo lekce zde přichází na řadu především trénink kondice. Každý účastník lekce má
naslouchat svému tělu a dělat si přestávky vždy, když dosáhne svých hranic (výkonnosti, vůle, kondice, atd.)

 

Snažím se přimět lidi ke správnému postoji k životu a sportu a zároveň je zbavit jejich neduhů.
„Tělo je úžasný aparát, který když funguje, dokáže neuvěřitelné věci.”

 

Děkuji za rozhovor.

 

Lenka DOUBKOVÁ

 


foto: archiv Ivy Vastlové