Chladno bude i v dalších dnech

Před týdnem jsme avizovali, že v neděli přijde ochlazení. V sobotu teploty v přílivu teplého vzduchu stoupaly ještě nad 20°C, sobotní večer připomínal teplotně spíše konec léta než polovinu podzimu. Teploty se držely i nad 15°C. Prudká změna však přišla během neděle, kdy v dopoledních hodinách přecházela studená fronta přes Šumavu a teplota během pár minut za silného deště a nárazového větru klesla přibližně o 6°C.

 

V přílivu chladného vzduchu klesají noční teploty k nule či lehce pod bod mrazu i v nižších polohách Šumavy, 11. října poprvé mrzlo napřiklad ve Čkyni (-1,2°C) či Prachaticích (-1,5°C). Vimperk dle informací našeho spolupracovníka Antonína Vojvodíka zaznamenal na okraji města teplotu -2,3°C, ve Volarech bylo -5,1°C. Teplota na Perle se dostala pod -9°C, což je zatím nejnižší teplota podzimu nejen na Šumavě, ale v celé republice.

 

Chladné počasí vydrží i v dalších dnech. Čtvrtek bude po rozpuštění ranních mlh jasný až polojasný, žádné srážky se neočekávají. Denní teploty kolem 11°C, v horských polohách kolem 7°C. Noc na pátek bude opět chladná, teploty klesnou k nule, v mrazových kotlinách opět pod -7°C. Páteční den bude opět slunečný, jasno až polojasno, odpoledne od západu s přibývající oblačností a postupně s přeháňkami nebo občasným deštěm, teploty v maximech kolem 12°C.

 

V sobotu bude z počátku zataženo s občasným deštěm, který postupně bude ustávat a obloha se protrhá až na polojasno. Denní teploty stále kolem 12°C. V neděli oblačnost proměnlivá, oblačno s možnými přeháňkami a teplotami o 1°C nižšími než v sobotu.

 

Velká oblačnost s přeháňkami a nižšími teplotami vydrží i na počátku příštího týdne, teploty nepřekročí 12°C, občas zaprší, přechodně však může být i polojasno.

 

(ir)

 

Teplotní křivka ze stanice Perla

 

Mlha na okraji Volar 8. října

 

Podzim na Šumavě