Šumavu čekají slunečné a teplé dny

Víkendové počasí příjemně překvapilo, když navzdory pesimistické předpovědi bylo po celý víkend slunečno a relativně teplo. Srážkové pásmo opustilo Šumavu už v sobotu po půlnoci. První záchvěv zimy zaznamenaly šumavské polohy nad 1000 metrů v úterý, kde přechodně sněžilo. Teploty klesly k nule a vytvořila se slabá sněhová pokrývka, informovali jsme o tom jako první ZDE. Středa již přinesla slunečné počasí s příjemnými teplotami až kolem 18°C.

 

Předpověď na následující týden je optimistická. Čeká nás inverzní ráz počasí, což znamená, že se vzrůstající nadmořskou výškou budou teploty stoupat. Od vyšších poloh bude slunečno a teplo, v nižších polohách bude  často mlhavo a chladno, ojediněle ale také jasno. Do konce týdne budou teploty při slunečnu stopat až ke 20°C, při nízké oblačnosti nepřekročí většinou 12°C. V noci se při jasné oblačnosti dostanou teploty k nule, při nízké oblačnosti zůstanou kolem 8°C.

 

I příští týden nás nečeká žádná změna, stále bude ve vyšších vrstvách proudit teplý vzduch, takže Šumava bude zalita sluncem, nižší polohy většinou nízkou oblačností. Ale i zde se oblačnost může rozpustit. Kde se nízká oblačnost udrží a kde ne však nelze určit. V následujícím týdnu se srážky očekávají maximálně jen z mrholení.

Kdo chce ze Šumavy vidět Alpy, má v následujících dnech velkou šanci.

 

(ir)

 

Nízká oblačnost ze Svatoboru 18. října
Nízká oblačnost ze Svatoboru 18. října

 

 

Pohled z Libína 18. října
Pohled z Libína 18. října

 

Mlha nad Lipnem 18. října
Mlha nad Lipnem 18. října