Připravte se na sníh a mráz, inverze končí

Podzimní inverzní ráz počasí se chýlí ke konci. Na vrcholcích Šumavy panovalo po celý týden slunečné a velmi teplé počasí, nejvyšší teplotu zaznamenala stanice na Březníku +24,8°C.  Noci byly v mrazových kotlinách chladné, teploty spadávaly až pod -6°C, naopak na vrcholech byly v noci minima i kolem 15°C. Nižší polohy byly po většinu týdne zality nízkou oblačností s malým rozdílem teplot, vyjímkou bylo úterní a středeční odpoledne, kdy se vyjasnilo na celé Šumavě. Inverzní oblačnost měnila v průběhu týdne svou výšku, z počátku byla oblačnost v nadmořských výškách kolem 600 metrů, postupně se nízká oblačnost dostala až do výšky 1300 metrů.

 

V následujích dnech nás čeká výrazná změna v charakteru počasí. Čtvrtek přinese z počátku ještě nízkou inverzní oblačnost, ve vyšších polohách bude z jasno. Postupně však začne od severozápadu oblačnosti přibývat. Denní teploty kolem 10°C, srážky se neočekávají. V pátek bude přes Šumavu přecházet studená fronta, počítat musíme se srážkami, které budou nad 1000 metrů, postupně však nad 600 metrů přecházet ve sněhové, během dne se začne ochlazovat. Ranní teploty ještě kolem 7°C, odpoledne pokles na 2°C., v polohách nad 1000 metrů očekávejte mráz. Více srážek lze očekávat na severním návětří Šumavy, takže hraniční oblast dostane méně srážek než podhůří. Mohlo by napadnout místy i kolem 10 cm sněhu.

 

V sobotu bude z počátku zataženo se sněžením, v polohách pod 800 metrů z počátku déšt se sněhem, postupně, polojasno se sněhovými přeháňkami ve všech polohách, denní teploty zůstanou jen kolem +3°C, v horských polohách bude celodenní mráz. Během soboty se na celé Šumavě vytvoří sněhová pokrývka. Noc na neděli bude velmi chladná, teploty spadnou většinou k -5°C, v mrazových kotlinách na sněhové pokrývce musíme počítat i s teplotami pod -15°C. V neděli zůstane nadále chladno s denními teplotami kolem 3°C a polojasnou oblohou a občasnými sněhovými přeháňkami..

 

Na počátku pracovního týdne bude i polojasno, postupně místy s mlhami nebo nízkou oblačností. Lehce oteplovat se začne od úterý, teploty však nepřekročí 10°C. Od středy musíme opět počítat se srážkami, od vyšších poloh sněhovými.

 

Portál Šumava.eu je na zimu připraven, náš spolupracovník Antonín Vojvodík rozmístil 24. října latě na sníh na Březník, Poledník a také na Prameny Vltavy. Další sněhové latě jsou umístěny ve Volarech, Velharticích či ve Vimperku.

 

Vyfoťte první sněhovou pokrývku u Vás, snímek zašlete na ivo.rolcik@sumava.eu a nejhezčí záběry zveřejníme.

 

(ir)

 

U Třístoličníku 21. října

 

Reschbachklause 20. října