Zima se v následujícím týdnu nevrátí

Minulý týden zavítala zima na Šumavu. Sníh přesně dle předpovědi pokryl všechny šumavské polohy, více ho leželo na severním návětří. Díky chladnému proudění se souvislá sněhová pokrývka udržela v nižších polohách 3 dny, ve vyšších 4 dny. Polohy nad 1000 metrů mají souvislou pokrývku již 5. den. Teploty neklesaly díky velké oblačnosti až tak hluboko jak se předpokládalo, i tak se teploty na Březníku, Horské Kvildě a na Perle dostaly pod -10°C. Mrazivé noci zaznamenaly v minulých dnech všechny šumavské meteostanice.

 

V dalších dnech ale zimní počasí neočekávejme. Čtvrteční ráno přineslo zataženou oblohu, místy se slabým doznívajícím deštěm, v dopoledních hodinách však začalo oblačnosti ubývat až na polojasno. Denní teploty můžou ojediněle překročit i 10°C. Zbytky sněhu tak budou ve středních polohách rychle odtávat.

Pátek přinese z počátku dne opět velkou oblačnost s přeháňkami, odpoledne bude oblačnosti ubývat. Denní teploty vyšplhají na 6°C až 10°C.

 

Sobota přinese oteplení, teploty budou stoupat až ke 14°C, mělo by být opět z počátku zataženo s občasným deštěm a v polohách nad 1100 metrů přechodně se sněžením, během dne bude až polojasno a již beze srážek. Neděle bude mít obrácený chod počasí než v sobotu, polojasnou oblohu vystřídá zatažená a k večeru se přidá slabý občasný déšť. Teploty budou opět překračovat 10°C.

 

První polovina nového pracovního týdne přinese oblačnou až zataženou oblohu, jen přechodně bude polojasno, vyskytovat se budou srážky v podobě přeháňěk či občasného deště, který bude v polohách nad 1100 metrů přechodně přecházet ve srážky sněhové. Denní teploty budou v rozmezí 5°C až 10°C, ty noční kolem 2°C, při vyjasnění do -1°C, v mrazových kotlinách i pod -5°C.

 

(ir)

 

Kvilda, foto Andrea Paskerová

 

Volary