Na Šumavu se vrátí inverzní počasí

První listopadový týden je za námi. Počasí bylo na Šumavě teplotně zcela průměrné, srážek však spadlo nadprůměrně. Nejdeštivější lokalitou v tomto měsíci jsou Prášily s 66 mm, následuje Hojsova Stráž 47 mm a Železná Ruda 44 mm. Naopak nejméně pršelo v podhůří Šumavy, konkrétně v Přísečné u Českého Krumlova 12 mm a v Nihošovicích 13 mm. Během týdne se vyskytovaly v polohách nad 800 metrů i srážky sněhové, sníh leží v polohách nad 1100 metrů již několik dní. Nejvyšší sněhovou pokrývku hlásí německý Velký Javor 33 cm.

 

Čtvrteční ráno přineslo dosti rozmanité počasí. Na Lipensku či ve Vimperku bylo skoro jasno, ve Volarech zataženo a například na Poledníku či Libíně mlhavo. Postupně se však všude zatáhlo. Srážky lze očekávat až ve večerních hodinách a během noci na pátek, nebudou však silné. V polohách nad 1000 metrů se bude jednat o sněžení. Během pátka bude docházet k ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Denní teploty vyšplhají k 7°C až 10°C.

 

Sobota přinese polojasno až oblačno, po ránu místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Během dne se zatáhne frontální oblačností. Foukat by měl silnější vítr, v nárazech až 20 m/s. Neděle přinese hodně oblačnosti a déšť, teploty zůstanou mezi 6°C až 10°C, vítr bude postupně slábnout.

 

V pondělí bude ještě oblačno s přeháňkami, které budou opět nad 1000 metrů sněhové. Od úterý nás čeká inverzní ráz počasí, ve vyšších vrstách atmosféry začne proudit teplý vzduch. Z  počátku bude jasno až polojasno, postupně však začne přibývat nízké oblačnosti, pod kterou teploty zůstanou kolem 8°C, od vyšších poloh bude slunečno a teploty budou šplhat až k příjemným 14°C.

 

(ir)

 

Březník 8. listopadu dopoledne

 

Bučina 8. listopadu dopoledne