Bez kvalitní strojové úpravy je v dnešní době nemyslitelné provoz ski areálu udržet.

Jan Procházka: Skiareál v Českých Žlebech je připraven na zimní sezónu

člen Ski Klubu Volary Jenda PracházkaPodzim se pomalu chýlí ke svému konci. Zeptali jsme se proto člena Ski klubu Volary a vedoucího lyžařské školy v Českých Žlebech Jendy Procházky na pár otázek.

 

Blíží se nová zimní sezóna. Přichystali jste pro lyžaře nějaké novinky?

Přestože jsme se letos nepouštěli do žádné větší investiční akce, pracovalo se na vleku po celou letní sezónu. Kromě pravidelné údržby technických zařízení a budov se podařilo upravit a místy mírně rozšířit sjezdové tratě i trasu pod lanem pro lepší strojovou úpravu v zimě. Vzhledem k poměrně velkému zájmu o občerstvení a odpočinek na slunci jsme rozšířili zázemí bufetu o několik stolů a lavic pro venkovní sezení, k tomu jsme současně provedli nutné terénní úpravy. Mírně jsme také vylepšili systém pro technické zasněžování. V rámci dalšího zatraktivnění areálu připravujeme dovybavit snowpark několika dalšími překážkami, zavést pravidelnější stavění slalomu na Slalomové sjezdovce a s pomocí nových tyčí a tréninkové profi – časomíry nabídnout návštěvníkům možnost si zajet v brankách na čas.

 

První vlek byl na klasický háček, kdy se každý lyžař zaháčkoval sám a svou kotvičku následně vozil sebou dolů. Na snímku už montáž talířových kotev, které po nutné rekonstrukci a vylepšení slouží výborně dodnes. (zdroj: archiv Ski klubu)
První vlek byl na klasický háček, kdy se každý lyžař zaháčkoval sám a svou kotvičku následně vozil sebou dolů. Na snímku už montáž talířových kotev, které po nutné rekonstrukci a vylepšení slouží výborně dodnes. (zdroj: archiv Ski klubu)

 

Prakticky všechna střediska se snaží mít pro zákazníky parkování zdarma, na druhou stranu se na Šumavě uvažuje s důsledným vybíráním parkovného pro přijíždějící turisty běžkaře v souvislosti s nedostatkem financí na údržbu bílé stopy. Jak to máte zde s parkovným u areálu?

Parkování pod vlekem máme již několik let pro zákazníky ski areálu zdarma a nebudeme toto měnit ani pro letošní sezónu. Parkovné jsme zde inzerovali vloni a jen pro ty, kteří u nás zaparkují za jiným účelem a blokují tím místo pro naše zákazníky. To se stalo vloni po svátcích, kdy zde bylo tolik turistů, že zájemci o sjezdování neměli kde zaparkovat. Od té doby jsme tu s parkováním problém neměli.

 

Když jsme u cen, zvyšují se ceny na vleku v Českých Žlebech anebo i přes zvýšené DPH v příštím roce zůstávají na stejné výši?

Současný Ski klub Šumava Volary, o. s., který místní areál nyní provozuje, vznikl v roce 1994, a je sdružením dobrovolníků a nadšenců, žádná velká firma. Dobře víme, že ani platy našich pravidelných zákazníků u nás v poslední době většinou nerostou, a přesto že náklady na provoz neustále vzrůstají, základní ceny jízdného měnit nebudeme. Naopak se budeme ještě více snažit, jak v tomto směru ski areál více zatraktivnit pro rodiny s dětmi, lyžařské výcviky a školičky.

 

Vraťme se do historie. Kdy se na této sjezdovce poprvé svezli lyžaři?

Pokud vezmeme jako první sjezdování zde datum spojené s výstavbou prvního „šlepru“, tak je to rok 1978. To já sice jako lyžař ještě nepamatuji, ale často a rád nám to připomíná náš nejstarší člen Ski klubu a velký učitel lyžování pan Jiří Tajrych, který tenkrát pomáhal první vlek zde stavět. Dříve působil na sjezdovce na Kleti a posléze jako člen Sportcentra České Budějovice, které koupilo objekt bývalé školy v Českých Žlebech, přišel působit na Šumavu. S úsměvem vždy dodává, že vlek byl tenkrát ukotven jen za strom a také fungoval, což je v dnešní době norem, předpisů a revizí pochopitelně nemyslitelné. V těch letech vlek s oblibou využívali i příslušníci pohraniční stráže z nedaleké roty v Českých Žlebech, kteří měli tuto část hraničního pásma za úkol hlídat. To jsem sem začal pomalu jezdit se zdokonalovat ve sjíždění na prkýnkách a ti samí lyžníci v uniformách nás ve směru od Volar vždy stavěli a kontrolovali. Poprvé za Soumarským Mostem a pro jistotu ještě podruhé kousek před sjezdovkou. Ve směru od Hliniště se bez propustky nesmělo vůbec, tam byla i závora. Příští rok bychom tedy měli oslavit 35 let novodobého lyžování v Českých Žlebech, aneb od kandaháru po carving.

Původní vlek a první provozní bouda, která se zachovala dodnes a nyní slouží jako zázemí pro službu u horních stanic současných dvou vleků. (zdroj: archiv Ski klubu)

 

 

Historický vlek s oblibou využívali příslušníci pohraniční stráže, když si takto zpestřovali náročnou službu kolem státní hranice s Německem. (zdroj: www.vojensko.cz, foto: J.Štryncl, únor 1982)
Historický vlek s oblibou využívali příslušníci pohraniční stráže, když si takto zpestřovali náročnou službu kolem státní hranice s Německem. (zdroj: www.vojensko.cz, foto: J.Štryncl, únor 1982)

 

Byl areál stejně velký hned při vybudování nebo došlo k nějakému rozšíření sjezdových tratí?

To je poněkud problematická otázka. V době budování prvního vleku nebyly stráně kolem Českých Žlebů tak zarostlé, jako nyní. Navíc se tratě nerolbovaly. Bylo tedy na výběr, kudy se pustit ze svahu a kterou část svahu si ušlapat. Nyní se samozřejmě snažíme využít co nejvíce možností pro sjíždění a ty možnosti ještě vylepšit strojovou úpravou. V dnešní době jsou podstatně větší nároky na údržbu sjezdovek než dříve, což je dáno vůbec trendem společnosti a podstatně také technikou sjíždění – carvingový styl si přímo vyžaduje rovné a široké tratě. V létě je předpoklad alespoň jednou ročně posekat sjezdovky, případně vyřezat nálet, či odstranit kamen. Tím tak trošku plníme i funkci managementu bezlesí, která je na území Šumavy důležitá a někdy i opomíjená. V zimě se takto snažíme v současné době udržovat čtyři sjezdové tratě v celkové délce 1,6 km při převýšení 70m. U dolní stanice vleku začínáme s nadmořskou výškou 920 m.

V současné době nabízí ski areál dva vleky a několik především lehkých sjezdových tratí vhodných pro rodiny s dětmi, menší snowpark, lyžařskou školu, servis a půjčovnu vybavení, zázemí pro občerstvení a odpočinek, parkoviště zdarma hned u vleku, přímé napojení na běžecké trasy....
V současné době nabízí ski areál dva vleky a několik především lehkých sjezdových tratí vhodných pro rodiny s dětmi, menší snowpark, lyžařskou školu, servis a půjčovnu vybavení, zázemí pro občerstvení a odpočinek, parkoviště zdarma hned u vleku, přímé napojení na běžecké trasy….

 

Jak dlouho obvykle trvá sezona ve Vašem ski areálu a lze současně uvést, do jaké míry se na délce sezóny u Vás projevuje provoz zasněžovacího systému?

Délka sezóny se v našem ski areálu odvíjí nejen od sněhových podmínek, ale také podle zájmu lyžařů. Zpravidla je to tak, že u nás začíná sezóna začátkem prosince jen víkendově, následně pak naplno o Vánocích na Sv. Štěpána a končí v polovině března, v podstatě s koncem posledních jarních prázdnin. A to i přesto, že sníh bývá k lyžování někdy i do poloviny dubna. Ovšem lidé už nepřijedou, protože dole začalo jaro, tak jezdí na kole, pracují na zahrádce a ti skalní jezdí lyžovat třeba do Alp. Někdy lidé ani nevěří, že se dá ještě lyžovat. Dnes se to dá samozřejmě pohodlně ověřit prostřednictvím internetu a webkamer. Obecně se dá říci, že průměrně zde sezóna trvá tři měsíce, konkrétně například tu loňskou jsme „jeli“ 82 dní. K zasněžování je potřeba říci, že náš systém slouží primárně k dosněžování za méně příznivých sněhových podmínek. Vloni jsme díky výborným podmínkám pustili děla jen na pár hodin, předloni se dosněžovalo více a umožnilo nám to provoz během zimy. Ale nedá se zatím říci, že bychom sezónu začali dříve nebo končili později. Systém máme teprve třetí sezónu a zatím jsme se nedostali do situace, že bychom začali zasněžovat na „zelenou louku“ a tím začali provoz dříve. Jednoznačně lze ovšem již nyní říci, že systém zasněžování nám dává větší jistotu.

 

Přestože ski areál většinou těží z poměrně dobrých sněhových podmínek přírodního charakteru, nový systém umělého zasněžování dává větší jistotu pravidelného provozu.
Přestože ski areál většinou těží z poměrně dobrých sněhových podmínek přírodního charakteru, nový systém umělého zasněžování dává větší jistotu pravidelného provozu.

 

Dalo se lyžovat na sjezdovce některý rok už v říjnu, jako tomu bylo letos?

Párkrát to již na říjnovém sněhu pro úplné nadšence natěšené na zimu ke sklouznutí bylo. Z nedávné doby lze uvést roky 2007 a 2009, ale letos to bylo díky poměrně nízkým teplotám asi nejlepší, kdy zde 28. října napadlo kolem 20 cm a sníh vydržel schopně až do 1. listopadu. Ale nejde o nějaké lyžování v pravém slova smyslu, nýbrž jen o opatrné klouzání na prvním sněhu, bez provozu vleků. Nejčasnější opravdové lyžování pamatuji v roce 2007, kdy jsme sjezdovky urolbovali a pustili vleky již 17. listopadu. V té době napadlo 75 cm sněhu, bohužel následující měsíce už více sněhu nepřinesly a sezóna zde končila předčasně v únoru.

Bez kvalitní strojové úpravy je v dnešní době nemyslitelné provoz ski areálu udržet.
Bez kvalitní strojové úpravy je v dnešní době nemyslitelné provoz ski areálu udržet.

 

V horní části sjezdovky měříte výšku sněhu. Máte v záznamech, kdy zde bylo sněhu nejvíce? V jakém to bylo roce?

Ano, pravidelné měření výšky sněhu pomocí několika sněhoměrných latí jsme zde zavedli v říjnu 1998 na místech s průměrnou nadmořskou výškou 985 m. Dřívější záznamy byly bohužel ojedinělé a víceméně se nedochovaly. Od roku 1998 bylo tedy naměřeno nejvíce sněhu 25. února 1999 a to 158 cm, dále 11. února 2006 to bylo 152 cm a 13. března 2005 celých 145 cm. Za zmínku stojí ještě nejnižší naměřené maximum od roku 1998, které bylo v sezóně 2000/2001 pouhých 37 cm.

Ski areál České Žleby se nachází pouhých 10 km od Volar v srdci jihovýchodní části NP Šumava a v nadmořské výšce téměř 1000 m, kde kromě sportovního vyžití nabízí i zajímavé rozhledy, odpočinek a inspiraci v jedinečném komplexu krásné přírody.
Ski areál České Žleby se nachází pouhých 10 km od Volar v srdci jihovýchodní části NP Šumava a v nadmořské výšce téměř 1000 m, kde kromě sportovního vyžití nabízí i zajímavé rozhledy, odpočinek a inspiraci v jedinečném komplexu krásné přírody.

 

Každoročně pořádáte v březnu Karneval na sněhu a několik závodů. Bude tak tomu i v letošní zimě?

Karnevalový rej masek doprovázený sjezdem Krále hor a různými soutěžemi pořádáme každoročně jako vrchol sezóny a pokud nebudou katastrofální sněhové podmínky, bude i tuto sezónu. V loňské sezóně jsme hned po nezvykle silném mrazovém období do poloviny února zahajovali turné tří závodů neregistrovaných dětí ve slalomu nazvané Bazumský pohár, který vznikl myšlenkou soutěžení dětí ze ski areálů v blízkém okolí Bazumského hřbetu nedaleko Boubína. K areálům na Kubově Huti, Horní Vltavici tedy přibyly i České Žleby a díky jednotlivým pořadatelům i za pomoci zúčastněných obcí a Mikroregionu Horní Vltava-Boubínsko se turné podařilo úspěšně zorganizovat. Rádi bychom takto pokračovali i v této sezóně, neb zájem o závod byl u nás veliký. Některé další, i když již menší závody plánujeme organizovat především pro děti našich lyžařských oddílů.

 

Podtitul k názvu ski areálu máte: Lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě. Odpovídá tomu klientela Vašeho ski areálu? Pracujete v rámci lyžařské školy více s dětmi?

Návštěvníky našeho ski areálu tvoří především rodiny s dětmi. Je to dáno místními podmínkami, což jsou především nenáročné tratě a dá se říci lidové ceny. V okolí se v poslední době zlepšila i nabídka ubytování v penzionech, což využívají opět rodiny s menšími dětmi, kterým se zpravidla nechce cestovat dále do větších areálů, tak přijdou za pohodou k nám. Činnost Ski klubu Volary kromě provozu vlastního areálu spočívá právě i ve výchově mladých lyžníků a snowboarďáků. Ve spolupráci s DDM Volary takto vznikl 5. ledna 2008 dětský lyžařský oddíl, jehož členové jezdí pravidelně trénovat na naše svahy. Stejně tak i ve spolupráci s obcí Stožec zde funguje tamní lyžařský oddíl. Ski klub Volary kromě toho provozuje lyžařskou a snowboardovou školu pro veřejnost, kde převážná většina zájemců je opět z kategorie rodiče s dětmi.

 

Skiareál v Českých Žlebech provozuje webové stránky Skizleby.cz , kde najdete informace o stavu sjezdovek, ceníky, ale i aktuální záběr z webové kamery, aktuální teplotu či výšku sněhu.

 

Děkuji za rozhovor

Ivo Rolčík