Opuštěné chalupy lákají zloděje

Další dva případy vloupání do opuštěných rekreačních chalup řeší policisté v Měčíně a na Horažďovicku.

 

V Měčíně zloděj  dům prohledal, odnesl si nářadí a majiteli  tak připravil překvapení se škodou za 3 400 Kč. Na horažďovicku zlákala rekreační chalupa  pachatele, který  byl důkladnější – ukradl  rádio, horské jízdní kolo, vrtačku a alkohol. Škoda v tomto případě dosahuje  necelých patnicti tisíc korun.

 

Policisté s nadcházející zimou opět zintenzivní kontroly rekreačních oblastí a stejně jako každý rok upozorňují majitele chat a chalup, které zůstávají po sezóně opuštěné, aby je řádně zabezpečili a zlodějům tak neusnadňovali práci.  Vloupání nelze nikdy vyloučit…

 

Zlodějům vyhovuje stereotyp a nepozornost majitelů

Většinou jsou rekreační objekty využívány  o víkendech a majitelé s železnou pravidelností přijíždění  v pátek večer nebo v sobotu ráno a opouštjí je v neděli podvečer. “Zajetý” stereotyp zlodějům vyhovuje, protože tak mají klid na to aby se porozhlédli a vytipovalii si objekt. Nejvíce ohrožené jsou, podle  policistů, příměstské zahrádkářské kolonie s chatkami. Mnozí z majitelů drobné krádeže ani  neohlásí, to ale polocistům práci nijak neusnadňuje – naopak je pak těžší monitorovat případný pohyb pachatelů. Mnoho z majitelů rekreačních chalup na klatovsku také  bydlí mimo teroitorium místně příslušné policie, proto je leckdy vloupání zjištěno až po týdnech a je těžké zajistit dostatek stop po zloději.

 

V současné době zloději kradou především věci, které mohou dále zpeněžit – nářadí – elektrické pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí – elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, různé domácí elektrospotřebiče,  jízdní kola, propanbutanové lahve i pohonné hmoty v kanystrech. 

 

Krádeže provádí několik typů pachatelů. Buď jsou to lidi bez práce a bez trvalého bydliště (ti nezpůsobují velké škody, pobývají v objektu i delší dobu, zkonzumují nalezené potraviny a alkoholické nápoje; pak jsou to recidivisté, kteří se schovávají před spravedlností, nebo organizované skupiny které si objekt dobře vytipují a na jeho vyloupení a překonání případných zábran se důkladně připraví.

 

Čemu bychom tedy měli věnovat pozornost, když “zazimujeme” chalupu a na delší čas ji necháme bez dozoru?

Důkladné kontrole objektu, mechanickým zábranám (závory), zámkům, přpadně elektronickému zabezpečení s napojením na mobilní telefon. Je třeba na chalupu  nebo chatu zajet několikrát nepravidelně i v zimě, zkontrolovat ji a případně poprosit sousedy,  aby si např. všímali pohybu cizích osob v místě. Pro případ vloupání je dobré pořídit si seznam a fotky  cenných věcí. To je následně důležité i pro pojišťovnu při uplatňování náhrady škody.

 

Co dělat když máme podezření, že došlo k vloupání?

Samozřejmě první  co bychom měli udělat, je oznámit to na tísňové lince 158.  Zejména  je třeba dbát na vlastní bezpečnost – policisté radí nevstupovat do objektu a nepokoušet se  ev. zadržet pachatele násilím. Velkou chybou je, začneme-li po zlodějích “uklízet tu spoušť” – zničili bychom případné stopy.

(pan, p cr)