Svezení v šumavských stopách zůstává zdarma

Dobrá zpráva pro všechny milovníky běžeckého lyžování – projekt Bílá stopa bude na Šumavě dále pokračovat. A to bezplatně. Správa Národního parku Šumava získala generálního sponzora, který výrazně napomůže tomu, aby mohl tento tradiční šumavský projekt pokračovat.

 

stopa bezky

 

Šumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Zimní krajina Šumavy je svým reliéfem velice vhodná pro běžecké lyžování, které je nejlepší v Česku. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy charakteristické pro rozsáhlé šumavské pláně a nadmořská výška kolem 1 000 metrů jsou po většinu zimy zárukou jak dobrých sněhových podmínek, stejně tak i dostupnosti pro všechny kategorie běžkařů. Celková délka strojově udržovaných šumavských lyžařských tras je zhruba 600 kilometrů, z toho na území národního parku je to asi 380 kilometrů. Pravidelně se stopa udržuje od 15. prosince a podle sněhových podmínek až do 15. března.

 

Lyžařské nadšence čeká letos na Šumavě jedno zajímavé překvapení. „Letos bude hlavní novinkou pravidelné protahování 140 kilometrů dlouhé Šumavské magistrály, která propojí Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu. Dvakrát týdně se budou upravovat i nástupní místa v jednotlivých obcích a magistrála se stane páteří všech šumavských lyžařských stop, na niž budou navazovat další místní okruhy,” představuje pravděpodobný hit letošní sezony náměstek šumavského parku Tomáš Fait. Trasa Šumavské magistrály vede ze Železné Rudy, Prášily, Modravu, Horskou Kvildu, Kvildu, Bučinu, Strážný, České Žleby, Stožec, Novou Pec s cílem u Přední Zvonkové.

Kvalitní údržba stop je finančně velmi náročná a každou zimní sezónu stojí zhruba 2,5 milionu korun. Největší část nákladů historicky nesly šumavské obce. Po změně rozpočtového určení daní a ukončení finanční podpory z programů EU neměly na projekt Bílá stopa dostatek peněz. Uvažované zpoplatněnílyžařských tras se ale pro běžkaře letos nakonec nekoná. Rozhodující zdroj financí byl nalezený po té, co se zodpovědným pracovníkům z Národního parku Šumava podařilo pro letošní sezonu získat generálního partnera Bílé stopy, který na sebe vezme zásadní podíl nákladů. Tímto partnerem je Česká spořitelna a.s., i díky ní mohly upravené stopy i nadále zůstat na Šumavě grátis.

Přesto jsou příspěvky od běžkařů velice vítány. Na provoz Bílé stopy mohou přispět návštěvníci prostřednictvím zakoupení skleněného těžítka s logem Bílé stopy, které bude pro každou sezonu barevně odlišné a může se stát zajímavým sběratelským artiklem. Těžítko přijde kupujícího an sto korun, přičemž 70 korun půjde na úpravu stop. Přispět lze i dárcovskou SMS ve tvaru – DMS BILASTOPASUMAVA na číslo 87777. Odesílatel za ni zaplatí 30 korun.

 

Peníze nejdou jen na vlastní projíždění stop rolbami v zimní sezoně, ale i na přípravu před zimou. “Před každou sezonou je nutné opravit můstky, po kterých rolby přejíždějí úseky s mokřinami. Provádíme i vyřezávání náletových dřevin a mulčování trávy na lyžařských trasách, tak aby byla možná bezproblémová zimní úprava stop,” popisuje Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Strážci parku zajišťují také značení tras a nástupních míst.

 

„Upravená Šumavská magistrála od Železné Rudy po Lipno jistě naláká fajnšmekry dálkového lyžování. Jsem rád, že mohu do Národního parku Šumava pozvat všechny skalní příznivce bílé stopy, ale i ty, kteří si běžecké lyžování na Šumavě ještě nezkusili. Na běžkařskou sezonu je Šumava dobře připravena. Všichni se tak můžeme těšit na poslední věc – pořádnou nadílku sněhu,” zve na Šumavu všechny turisty a sportovce šéf šumavského parku Jiří Mánek, sám aktivní lyžař.

 

„Oficiální zahájení zimní sezony 2012/2013 v Národním parku Šumava a otevření Bílé stopy, včetně zajímavých akcí pro veřejnost bude ve čtvrtek 27. prosince 2012,” dodává na závěr mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

 

 

(jr)

 

foto: archiv vimperk.eu

 

Bílá stopa na Šumavě bude i letošní zimu bezplatná

 

Dobrá zpráva pro všechny milovníky běžeckého lyžování – projekt Bílá stopa bude na Šumavě dále pokračovat. A to bezplatně. Nedostatek vlastních peněz vyřešila správa parku vyhledáním generálního sponzora. Navíc přes celé území NP Šumava povede nová trať – Šumavská magistrála.

 

 

Bílá stopa na Šumavě je zachráněná. Navíc bude i dále bezplatná. Správa Národního parku Šumava získala generálního sponzora, který výrazně přispěje, aby mohl tento tradiční šumavský projekt pokračovat.

Přes Šumavu povede nová běžecká trať – Šumavská magistrála, která protne napříč celou Šumavu. Projekt – Bílá stopa dlouhodobě vytváří a formuje podmínky pro běžecké lyžování na Šumavě. Kvalitní údržba stop je finančně velmi náročná a každou zimní sezónu stojí zhruba 2,5 milionu korun. Největší část nákladů historicky nesly šumavské obce. Po změně rozpočtového určení daní a ukončení finanční podpory z programů EU, neměly na Bílou stopu dostatek peněz.

Rozhodující zdroj financí byl nalezený po té, co se zodpovědným pracovníkům z Národního parku Šumava podařilo pro letošní sezonu získat generálního partnera Bílé stopy, který na sebe vezme zásadní podíl nákladů.

Tímto partnerem je Česká spořitelna a.s., jedna z největších finančních institucí v České republice. Bílá stopa díky tomu i nadále zůstává na Šumavě jako nezpoplatněná,“ uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava, který vedl jednání při hledání generálního partnera.

Tíživá ekonomická situace Správy NP nás nutí hledat nové cesty. Sponzoring je jednou z nich. Již v létě se nám to dařilo v projektu Zelená Šumava,“ uvádí ekonomický náměstek Jiří Kvapil.

Celková délka strojově udržovaných šumavských lyžařských tras je zhruba 600 kilometrů, z toho na území národního parku je to asi 380 kilometrů. Pravidelně se stopa udržuje od 15. prosince a podle sněhových podmínek až do 15. března.

Letos bude hlavní novinkou pravidelné protahování 140 kilometrů dlouhé Šumavské magistrály, která propojí Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu. Dvakrát týdně se budou upravovat i nástupní místa v jednotlivých obcích a magistrála se stane páteří všech šumavských lyžařských stop, na niž budou navazovat další místní okruhy,“ doplňuje náměstek Tomáš Fait.

Oficiální zahájení zimní sezony 2012/2013 v Národním parku Šumava a otevření Bílé stopy, včetně zajímavých akcí pro veřejnost bude ve čtvrtek 27. prosince 2012,“ doplňuje Pavel Pechoušek, mluvčí parku.

Letošní novinkou je i to, že na provoz Bílé stopy mohou přispět i návštěvníci prostřednictvím zakoupení skleněného těžítka s logem Bílé stopy, které bude pro každou sezonu barevně odlišné a může se stát zajímavým sběratelským artiklem. Přispět lze i dárcovskou SMS ve tvaru – DMS BILASTOPASUMAVA na číslo
87777
. Odesílatel za ni zaplatí 30 korun.

 

 

 

Šumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Zimní krajina Šumavy je svým reliéfem velice vhodná pro běžecké lyžování, které je nejlepší v ČR. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy charakteristické pro rozsáhlé šumavské pláně a nadmořská výška kolem 1 000 metrů jsou po většinu zimy zárukou jak dobrých sněhových podmínek, stejně tak i dostupnosti pro všechny kategorie běžkařů.

Správa parku tradičně zajišťuje přípravu lyžařských stop na zimu. Před každou sezonou je nutné opravit můstky, po kterých rolby přejíždějí úseky s mokřinami. Provádíme i vyřezávání náletových dřevin a mulčování trávy na lyžařských trasách, tak aby byla možná bezproblémová zimní úprava stop,“ říká Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Strážci parku zajišťují také značení tras, nástupních míst a jsou připraveni poskytnout návštěvníkům první pomoc v případě nouze.

Upravená Šumavská magistrála od Železné Rudy po Lipno jistě naláká fajnšmekry dálkového lyžování. Jsem rád, že mohu do Národního parku Šumava pozvat všechny skalní příznivce Bílé stopy, ale i ty, kteří si běžecké lyžování na Šumavě ještě nezkusili. Na běžkařskou sezonu je Šumava dobře připravena. Všichni se tak můžeme těšit na poslední věc – pořádnou nadílku sněhu,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel správy parku.

 

 

Trasa Šumavské magistrály:

 

Železná Ruda – Prášily – Modrava – Horská Kvilda – Kvilda – Bučina – Strážný – České Žleby – Stožec – Nová Pec – Pestřice

 

 

 

Ve Vimperku dne 26. 11. 2012

 

 

 

 

 

Pavel Pechoušek

tiskový mluvčí

Správa NP a CHKO Šumava

1. máje 260

385 01 VIMPERK

tel.: +420 388 450 213

mobil: +420 731 530 509

e-mail: pavel.pechousek@npsumava.cz

www.npsumava.cz