Zima je tady, Šumavu pokryje sníh

Několika týdenní inverze na Šumavě skončila tuto středu. Teploty v posledních dnech stoupaly v polohách nad 1000 metrů i přes 10°C, bylo zde převážně slunečné počasí. Noční teploty se dostávaly pár stupňů pod nulu. Zbytky starého sněhu vydržely například v okolí Poledníku.

 

Změna počasí přišla na Šumavu ve středu večer, kdy dorazila vlnící se studená fronta, která přinesla výraznější srážky do západní části Šumavy, naopak na Lipensku spadlo srážek jen minimálně.

 

Od čtvrtečního rána se na Šumavě vyskytují srážky, které postupně přecházejí ve sněhové. Více srážek zaznamenávají stanice na Klatovsku, naopak na Českokrumlovsku jsou srážky jen slabé intenzity. Během čtvrtka dochází postupně k ochlazování a vytváří se sněhová pokrývka.

 

V noci na pátek bude sněžení postupně ustávat, teploty budou klesat k -3°C, hrozí tak vznik nebezpečného náledí. Pátek přinese oblačnou oblohu se sněhovými přeháňkami a teplotami kolem bodu mrazu. V 1000 metrech bude bude teplota kolem -3°C.

 

I víkend přinese zimní ráz počasí, v noci na sobotu budou klesat teploty až k -6°C, při vyjasnění v mrazových kotlinách i pod -15°C. Sobota bude polojasná, beze srážek s denními teplotami kolem 0°C. Noc na neděli bude opět mrazivá s teplotami do -7°C, v mrazových kotlinách při vyjasnění a uklidnění větru až k -17°C. Neděle přinese již více oblačnosti se sněhovými přeháňkami a celodenním mrazem, jen ojediněle se teplota dostane slabě nad nulu.

 

Mrazivé počasí vydrží i počátkem nového týdne, bude většinou oblačno se sněhovými přeháňkami, přechodně pod 500 metrů dešťovými. Teploty přes den vystoupí maximálně ke 4°C, v noci budou klesat k -5°C, při vyjasnění k -7°C.

 

(ir)

 

Bučina 29. listopadu

 

Zadov 29. listopadu