Vánoce podle paní Marty

marta1
Vážení čtenáři,

před pár dny nastal poslední měsíc v roce a s ním zákonitě i sváteční dny. Někdo si asi řekne „ach ty svátky” a vyloženě se na ně netěší. Spousta hospodyněk si v hlavě uspořádá plány, jak všechno stihnout – úklid, vaření, pečení, nakupování. Všichni máme obavy, aby se vše zdařilo a na nic se nezapomnělo. Pro některé nejrizikovější období jsou právě Vánoce.

 

Přece si ale nezkazíme nejhezčí dny v roce, na které jsme se celý rok srdečně těšili nervozitou. Povzbuďme se tím, že si připravíme kompletní program a zapojíme do něj celou rodinu. Všechno tím pak půjde snadněji. Těšme se na setkání u stromečku s rodinou, přáteli. Nekažme si klid a pohodu předvánočním zmatkem. Užívejte si atmosféru vánočního kouzla u svařáčku na vánočním trhu a nestresujme se – stejně se všechno stihne, tak jako každý rok.

 

 

Snažme se i o Vánocích jíst zdravě, chutně, bez strádání, nepřejídejme se, abychom neměli výčitky s vidinou počáteční drsné diety. Nakupujme střídmě. Při pečení i vaření můžeme nahradit suroviny méně kalorickými, obklopme se ovocem. Pozor též na alkohol – obsahuje dosti kalorií. Když i tak jídla a pití bylo moc, připravme si zázvorový čaj, který nám pomůže.

 

Příprava: asi 1 cm zázvoru oloupeme a nastrouháme na jemno. Dáme do konvice a přelijeme jedním litrem vroucí vody. Necháme 10 minut vylouhovat a osladíme medem. Můžeme přidat ½ oloupaného a nakrájeného ananasu, který rozmixujeme a do zázvorového odvaru přidáme. Podporuje metabolismus a spalování tuků. Také nás příjemně zahřeje v zimních měsících.

 

Dále doporučuji po mlsání cukroví ovocné zpestření, jehož příprava je velice rychlá. Sama si jej s chutí dopřávám. Kousky jablka, bobule hroznů či jiného ovoce napícháme na špejli a pokapeme čokoládou. Poté necháme ztuhnout v lednici. Chlazené ovoce s kapkou kvalitní čokolády nás příjemně osvěží a srovná chutě.

 

Dalším chutným zpestřením jsou chlebíčky s brusinkovou pomazánkou. Příprava je velmi jednoduchá. Hermelín vložíme do misky a vidličkou jej rozmačkáme. Přidáme 500g nízkotučného tvarohu, trošku soli a mletý bílý pepř. Vše dle chuti- brusinky scedíme, necháme okapat a přidáme do tvarohové pomazánky. Nakonec vmícháme lžičku strouhaného křenu a vložíme do ledničky, kde ji necháme ¾ hodinky ztuhnout. Nakrájíme chleb. veku, potřeme brusinkovou pomazánkou a posypeme bylinkami. Také lze místo brusinek použít kompotovaná jablka, hrušky. Můžeme přidat česnek, ořechy, papriku či kečup.

 

A čím dobrým mlsání zapíjet?! Nápojem pro sváteční chvíle – Virgin Mojito. Ve sklenici rozmačkáme asi 10 lístků máty peprné s třemi lžícemi třtinového cukru. K tomu přidáme vymačkanou limetkovou šťávu a vsypeme ledovou drť. Poté polijeme nealkoholickým nápojem např. Sprite či 7UP. Pro variantu s alkoholem přidáme 4 dcl bílého rumu a místo slazených nápojů dolijeme chlazenou vodou.

 

Milí čtenáři, doufám, že jsem vaše jazýčky navnadila na vánoční mlsání. Dopřejme si dobrotky, ale nezapomeňme vše konzumovat s mírou.

 

Sváteční dny Vám přeji v kruhu rodinném, v příjemné atmosféře odpočinku, při sledování oblíbené pohádky, výlety s rodinou, s přáteli. Prostě se hýčkejte.

 

„V kouzlu Vánoce až rozvití se stromeček, každému přeji hezký dáreček. Nad všemi, ať svítí šťastná hvězdička, s přáním radosti, pohody a štěstíčka. Rok 2013 slunečný je, to Marta se srdce všem přeje.”

 

 

Marta ČURDOVÁ