Oteplení, déšť a ledovka

Mrazivé počasí svíralo Šumavu po celý týden. Nejmrazivější rána byla opět ve vyhlášených mrazových kotlinách. Vůbec nejnižší teplotu této zimy na Šumavě zaznamenala Rokytská slať 13. prosince ráno s minimem pod -26°C. Není to však nejnižší teplota této zimy v republice, Krušné a Jizerské hory zaznamenaly v minulých dnech ještě nižší minima. Sněhová pokrývka postupně na Šumavě narůstá. 

Nejvíce sněhu hlásí 13. prosince Velký Javor 96 cm, Březník (hájenka) 65 cm, Prášily 65 cm, Železná Ruda 60 cm, Hojsova Stráž 45 cm, Churáňov 41 cm, Kvilda 35 cm, Velhartice 31 cm, Volary 15 cm a Černá v Pošumaví 14 cm. Většina zimních středisek již zahájila alespoň částečný provoz. Běžecké stopy budou upraveny před víkendem v závislosti na počasí a výšce sněhu v dané lokalitě.

 

Jak již bylo výše napsáno, nejmrazivější ráno bylo na Šumavě ve čtvrtek 13. prosince. Teploty klesaly v mrazových kotlinách pod -20°C, i na Lipně v Černé v Pošumaví klesla teplota na -20°C, ve Frymburku na -16,7°C a  -14,2°C naměřila meteostanice v Prachaticích. Čtvrteční den byl z počátku jasný, od jihozápadu však začala přibývat vysoká oblačnost, která věští změnu počasí. Denní teploty vystoupilyna -6°C až -2°C. V noci na pátek bude oblačno až zataženo s ojedinělým slabým sněžením a teplotami kolem -7°C. Páteční den bude polojasný až oblačný, postupně se však zatáhne a přidá se slabé sněžení nebo mrznoucí srážky. Denní teploty budou slabě pod nulou, na horách se projeví příliv teplejšího vzduchu a teploty budou 1°C nad nulou. Noc na sobotu přinese déšť, který bude v noci na sobotu a v sobotu dopoledne na podchlazeném povrchu namrzat. Bude se tak vytvářet nebezpečná ledovka, na silnicích to bude velmi klouzat. Noční teploty kolem -3°C, sobotní denní teploty +1°C až +4°C. Déšť během dne přejde v polohách nad 1100 metrů opět ve sněžení.

Neděle by měla být oblačná s deštovými přeháňkami, od 800 metrů sněhovými. Noční teploty kolem bodu mrazu, denní mezi +2°C až +5°C.

I počátek příštího pracovního týdne bude ve znamení přeháněk, které budou střídavě dešťové či sněhové, postupně sněhové od středních poloh. Přechodně může být i polojasno. Teploty budou bez výraznějších změn, v noci kolem -2°C, přes den kolem +2°C.

 

(ir)

 

Pihlov u Horní Plané 7. prosince

 

Prachatice 9. prosince

 

Volary 12. prosince