Šumavská magistrála zahajuje v sobotu

V sobotu začíná na Šumavě běžkařská sezóna

 

 

V sobotu 15. prosince začíná na Šumavě běžkařská sezóna. Téměř 600 kilometrů lyžařských tratí je připravených na první milovníky běžeckého lyžování. Oficiální zahájení zimní sezóny spojené s bohatým programem po celém Národním parku Šumava bude 27. prosince.

 

 

Šumava je připravená na začátek zimní běžkařské sezóny. Šumavské běžecké stopy o celkové délce zhruba 600 kilometrů, z toho na území národního parku je asi 380 kilometrů, jsou perfektně strojově upravené.

 

 

„Čekají jen na první běžkaře, kteří tak budou moci vychutnat komfort dokonale připravených tratí,” uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

 

 

Na cestách s lyžařskými stopami ještě na začátku týdne jezdily automobily, které slouží při práci v lese.

 

img 0095

 

 

„Na cesty má ode dneška zakázaný vjezd lesní mechanizace a tak zasněžená Šumava bude až do poloviny března patřit běžkařům,” doplňuje ředitel Mánek.

 

 

Novinkou sezóny, na kterou se těší všichni lyžařští fajnšmekři, bude Šumavská magistrála. Zhruba 140 kilometrů dlouhá trať, která protne celý Národní park Šumava od Železné Rudy až na Lipno. Stane se páteří všech šumavských lyžařských stop, na níž budou navazovat další místní okruhy.

 

 

Tato trasa se bude dvakrát týdně upravovat i s nástupními místy v jednotlivých obcích. Podle možností se budou dvakrát do týdne protahovat i ostatní stopy na území Národního parku Šumava. Jestli počasí vydrží, bude to tak až do 15. března.

 

 

Trasa Šumavské magistrály:
Železná Ruda  – Prášily – Modrava – Horská Kvilda – Kvilda – Bučina – Strážný – České Žleby – Stožec – Nová Pec – Pestřice

 

 

Přitom nechybělo mnoho a projekt Bílá stopa, který dlouhodobě vytváří a formuje podmínky pro běžecké lyžování na Šumavě, byl ohrožený. Kvalitní údržba stop je finančně velmi náročná a každou zimní sezónu stojí zhruba 2,5 milionu korun. Největší část nákladů historicky nesly šumavské obce. Po změně rozpočtového určení daní a ukončení finanční podpory z programů EU, neměly na Bílou stopu dostatek peněz.

 

 

Údržba lyžařských tras vyjde na více než 2,5 milionu korun. Více než polovinou přispěje na její provoz generální partner Bílé stopy na Šumavě, kterým je Česká spořitelna a.s.

 

 

img 0099

 

 

Oficiálního zahájení zimní sezóny se Šumava dočká 27. prosince, kdy Správa Národního parku Šumava připravila pro návštěvníky bohatý program na několika místech po celém národním parku: na Kvildě, na Modravě, ve Stožci, ve Svinných Ladách, v Prášilech, v Kašperských Horách nebo v Železné Rudě.

 

 

„Do programu jsme se snažili zařadit zajímavosti pro malé i velké. Na Kvildě, která se stala centrem všech oslav, odstartují zimní sezónu závody šumavských historických lyžníků a lyžařských olympijských nadějí,” uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele správy parku.

 

 

„Zajímavostí budou určitě i výlety na sněžnicích, přednášky pracovníků Informační a strážní služby o tom, jak se chovat v běžeckých stopě, jak správně namazat lyže, musherský den, vyjížďky na saních tažených koňmi nebo stavění sněhuláků. Ve vybraných restauracích se budou vařit šumavské speciality,” doplňuje Tomáš Fait.

img 0126

 

 

(pech)