Ve sklářské huti vznikají originální ozdoby

Chcete mít na vánočním stromku krásnou ozdobu, naprosto jedinečnou (protože každý kus je originál) a  především vzniklou i vaším přičiněním? Jediná sklářská huť na Šumavě nacházející se na okraji Vimperka u hlavní silnice ve směru na Čkyni a Prahu vám to umožní. Za přispění majitele dílny Jiřího Kozla a jeho manželky Petry si můžete ve sklářské huti vyrobit vánoční kouli. “Anebo rovnou koupit, podobně jako jiné sklo, jako teď před Vánocemi oblíbené svícny, ale přijdete o pocit z vlastní tvorby,” navrhuje usměvavý majitel, který se proslavil opětovnou výrobou “českého křišťálu”.

 

 

Největší úspěch se foukání vánočních koulí setkává u dětí. “Děti foukání do píšťaly hodně baví a hlavně mají radost, že na vánočním stromku visí jejich originální výrobek,” říká Jiří Kozel.

 

 

“Přípravu skloviny a barev mám na starosti já, děti si mezitím stoupnou za asistence mojí pomocnice, tedy manželky, na stupínek podle velikosti, aby se jim dobře foukalo, a dostanou instrukce,” představuje, co děti čeká, vimperský skelmistr. “Pak vložím sklo do formy a poté přichází chvíle pro děti, nebo i pro dospělé zájemce, aby kouli píšťalou vyfoukali. Jakmile koulička trochu zchladne, je třeba ji odklepnout a díru po foukání zacelit. Na jejím místě pak uděláme ouško,” vysvětluje výrobní postup Jiří Kozel.

 

 

Hotový výrobek se vloží do chladící pece, kde se postupným ochlazováním snižuje pnutí ve skle. Druhý den už je vánoční ozdoba připravena k vyzvednutí.

 

 

Sklářská huť je otevřena každý den. Více o jediné šumavské huti, která částečně funguje jako skanzen, neboť Jiří Kozel  nejenže vyrábí sklo, ale zároveň se v huti konají exkurze, najdete na http://www.czechglassvimperk.cz

 

 

Josef RYCHTÁŘ

 

img 5106img 5110img 5112img 5132img 5117img 5121img 5124img 5128img 5131img 5134img 5136-002

 img 5091img 5093