Kam se hrabe zbytek země na Šumavu

Čísla za letošní říjen a listopad hovoří jasně. Kdo chce vyrazit za sluníčkem, nechce kvůli němu jet v těchto měsících daleko na jih směr Egypt a jiné podobné destinace a vystačí si s domovinou, pak má jedinou variantu – odjet na Šumavu.

 

zadov (2)

 

 

Statistika Českého hydrometeorologického ústavu dává jasné razítko, kde na podzim svítí sluníčko nejvíce. Žádná úrodná jižní Morava nebo Polabí, ale díky inverznímu počasí zcela jednoznačně vítězí ‘o dva parníky’ Šumava.

 

 

V tabulce Českého hydrometeorologického ústavu, kde jsou posbírána data z jedenatřiceti meteorologických stanic po celé České republice, patří v desátém a jedenáctém měsíci letošního roku první místo v počtu hodin slunečního svitu šumavskému Churáňovu. Za měsíc listopad dokonce překonává druhou nejslunečnější stanici téměř dvojnásobně.

 

 

Za měsíc říjen na Churáňově naměřili 152,9 hodin, kdy svítilo sluníčko. Na druhém místě se umístil Mošnov s 133,6 hodinami následovaný Strážnicí (131,9 hod), v hlavním městě v Praze-Ruzyni zaznamenali 82,9 hodin. V listopadu zvítězil Churáňov ještě daleko výrazněji. V tomto měsíci zaznamenali šumavští meteorologové 112,4 hodin trvání slunečního svitu, zatímco druhá stanice v pořadí, Košetice u Humpolce, měla jen 59,9 hodin. Praha-Ruzyně pak udává 32,1 slunečných hodin.

 

 

(jr)

 


foto: záběr ze zadovské webkamery sumavy.eu pod Churáňovem ze 17.11. jasně ukazuje, proč je Churáňov rekordmanem…