Stifterův pošumavský železniční spolek

 

Stifterův pošumavský železniční spolek

 

 

 

je dobrovolným sdružením občanů spolčených za účelem prosdazování snah o zlepšení služeb šumavských místních tratí, propagaci železnice, uchování historie šumavských tratí a příjemnění života lidí pořádáním kulturních a vzdělávacích akcí.

 

 

 

Spolek byl založen na počátku roku 1991. V samotných počátcích se zabýval především vydavatelskou a publikační činností, ale od roku 1992 stál u zrodu mnoha velkých akcí ( Česká zima, Šumavské léto s párou, Oslavy 100 let železnice ve Volarech, 100 let tratě imperk – Lenora, 110 a 115 let tratě Strakonice – Vimperk, 140 let tratě České Budějovice – Plzeň). V roce 1994 se čestným členem spolku stal bývalý náměstek ministra dopravy pan Jan Zenkl.

 

 

 

Od roku 2000 začala úzká spolupráce spolku s městem Vimperk, kam o rok později bylo přesunuto i sídlo spolku. Pojmem se již staly tradiční Silvestrovské jízdy zvláštního vlaku Interlokál IL995 v trati Vimperk – Kubova Huť a zpět s bohatým doprovodným programem. Zvláštností spolku je provozování „Vlakové pošty“. Spolek se zabývá též pořádáním výstav o historii a současnosti železnice na Šumavě a v Jižních Čechách s úkázkou různorodosti spolkových sbírek (výstavy ve Volarech, Vimperku, Českém Krumlově, Prachaticích, Horní Plané, Strakonicích…)

 

 

 

Od 31. prosince 2005 je spolek zapojen do projektu „Pohádkové království“ a provozuje Pojízdnou pohádkovou kancelář Jihočeského království. Spolek již několik let spolupracuje s Divadelním spolkem Bouček a skupinami historického šermu Artego a Berit. Od roku 2010 provozuje spolek v adventním čase „Ježíškovu poštu Vimperk“.

 

 

 

V současné době se spolek účastní celé řady kulturních oslav a železničních nostalgických akcí nejen v Jihočeském a Plzeňském kraji, ale též na celorepublikových akcích nebo v zahraniční. Spolek svými sbírkovými předměty přispěl při tvorbě filmu Alois Nebel, oceněnému třemi Českými lvy a v roce 2012 Evropskou cenou pro nejlepší animovaný snímek „Evropským Oscarem.