Dva parky, jeden projekt, společný zájem

Začala další oficiální přeshraniční spolupráce Národních parků, tentokrát na vědecké úrovni

 

Sjednocení již hotových výzkumů a nastartování nových, to je hlavní cíl nově sjednané spolupráce mezi Národními parky Šumava a Bavorský les v oblasti vědeckého bádání. Garantem této spolupráce je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

 

Spolupráce by měla navazovat na dlouhodobý monitoring podmínek prostředí a výzkum prováděný i napříč různými skupinami druhů, od lišejníků přes hmyz až po ptáky. Přestože dosud byl tento výzkum prováděn v obou parcích víceméně nezávisle, přinesl důležité údaje o změnách klimatu a jejich vlivu na společenstva rostlin a živočichů. Nově získané společné výsledky i srovnání již existujících dat přispěje k hlubšímu porozumění probíhajících přírodních změn a bude základem pro rozhodování o ochraně přírodních procesů a biodiverzity na území obou parků.

 

„Doposud jsme se znali, věděli jsme o svých podobných výzkumech, ale nepublikovali jsme společně výsledky z obou parků na Šumavě, protože se prováděly v různých časových odstupech a na obtížně srovnatelných plochách a měly různé zaměření.” doplňuje Doc. Jörg Müller, vedoucí oddělení výzkumu a ochrany přírody Bavorského parku.

 

Oba přeshraniční Národní parky netvoří jen společný přírodní prostor, který by měl být vědci chápán jako jeden celek. Jedná se také o území se společnými chráněnými druhy, které mohou být efektivně chráněny jen při společně koordinovaném, na výsledcích dlouhodobého pozorování založeném přístupu.

800px-latschensee1

„Jsem opravdu rád, že to přišlo. Informace o tom, co se v přírodě našich národních parků děje, dlužíme veřejnosti dlouhá léta a díky nově podepsané dohodě o spolupráci a sladění našich dílčích monitoringů, jí to můžeme v brzké době jasně sdělit,” říká ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

 

Představitelé obou parků a vědci z jihočeské univerzity pod vedením Prof. Františka Váchy, děkana přírodovědecké fakulty, se dohodli na novém výzkumu, který se bude věnovat souvislostem mezi klimatem, biodiverzitou a vodním režimem.

 

„Jsme svědky opravdu historického okamžiku. Je až neuvěřitelné, že k první vědecké spolupráci na společném výzkumném projektu dochází až dnes, po tolika letech existence obou parků a jsem hrdý, že u toho mohou být i odborníci z naší Přírodovědecké fakulty,” komentuje okamžik podpisu prof. Vácha.

Celý projekt by měl být financován z evropských prostředků.

 

-tz,nps-