Pád cyklisty pod Poledníkem

Krátce po výjezdu od rozhledny Poledník u obce Prášily sedmačtyřicetiletý cyklista spadl 18. června odpoledne z kola a přivodil si těžké zranění.

 

Naštěstí jel ve skupině s několika dalšími kamarády a ti neprodleně kontaktovali Horskou službu na tísňové lince 1210. „Muž měl nehodu asi šest set metrů pod vrcholem a podle informací ostatních cyklistů upadl do bezvědomí. Když jsme k němu dorazili, zjistili jsme, že je zraněný na hlavě a v obličeji a dostává se do krátkodobého bezvědomí,“ popsal okolnosti zranění Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava. Zároveň s ním k místu nehody vyletěl i vrtulník Letecké záchranné služby z letiště Plzeň-Líně a také sanitní vůz zdravotnických záchranářů z Modravy. I Informační a strážní služba NP Šumava vyslala na pomoc zraněnému cyklistovi jednoho ze svých členů.

 

„Pánovi jsem natočil EKG, celkově vyšetřil, nasadil mu krční límec a vzhledem k povaze zranění jsem jej zafixoval do vakuové matrace. Jakmile přistál vrtulník asi dvě stě metrů od místa nehody, předal jsem muže lékaři LZS a sdělil mu dosud zjištěné údaje,“ uvedl k záchranné akci Ondřej Zeman. Posádka vrtulníku pak cyklistu transportovala k dalšímu ošetření na emergency Fakultní nemocnice v Plzni. „Po nedávných prudkých deštích jsou cyklistické stezky na mnoha místech vymleté. Na povrchu leží nyní hrubý štěrk a při nepozornosti tak hrozí pád a těžké zranění,“ důrazně varoval horské cyklisty Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

 

 

-tzhsčr-