Výhra pro člověka a pro přírodu
Slavnostním ceremoniálem ve středu 6. července odpoledne bylo oficiálně zpečetěno rozšíření Národního parku Bavorský les o téměř 700 hektarů území. Ve skanzenu Salettl ve Finsterau měl z úspěšného rozšíření radost ministr životního prostředí Thorsten Faithr spolu se zástupci správy národního parku a mnoha čestnými hosty. “Nejde jen o přínos pro lidi a přírodu,” cituje státního ministra tisková zpráva. “Z našeho klenotu jsme také udělali největší lesní národní park v Německu.” Rozšíření bylo oznámeno v říjnu 2020 – v den 50. narozenin chráněného území – premiérem Markusem Söderem a bylo darem od bavorské zemské vlády. O necelé dva roky později nadešel čas a území, které dříve patřilo Bavorským státním lesům, se stane chráněným územím. “Národní park Bavorský les je hotspot pro biologickou rozmanitost a model pro šetrnou turistiku,” řekl Glauber. Krása a originalita národního parku jsou ohromující. „Rozšíření na plochu téměř 25 000 hektarů je skutečným přínosem pro přírodu a místní lidi.“ Podle zprávy je nyní Národní park Bavorský les největším lesním národním parkem v Německu. Spolu s novými návštěvnickými projekty se národní park stane ještě atraktivnějším. “Rád bych poděkoval všem zúčastněným za dobrou spolupráci a velký závazek vůči přírodě a regionu.
„Zaměření návštěvníků na bezbariérový zážitek z přírody“
Dr. Franz Leibl, ředitel národního parku Bavorský les, ve svém uvítacím projevu uvedl, že nové oblasti svými přírodními rysy dokonale zapadají do národního parku. „Rozšířením navíc rozšiřujeme i společnou hranici s Národním parkem Šumava v České republice. “To znamená, že přibylo bavorsko-českých styčných bodů a návštěvníkům lze nabídnout ještě více přeshraničních zážitků z přírody. “Rozšířením posilujeme spolupráci s Národním parkem Šumava a společný přeshraniční rozvoj národního parku.”
Důležitá je také orientace nové návštěvnické infrastruktury, která má vzniknout u Finsterau na Wistlbergu. Počítá se s vitrínou pro region, bezbariérovým lesním hřištěm a velkou vyhlídkovou plošinou, která poskytne výhled na Lusen a bude přístupná i vozíčkářům a rodinám s kočárky. Sousední Finsterauer Filz má být vybudován s nízkou bariérou. „Vytváříme zde návštěvnické zaměření pro bezbariérový zážitek z přírody,“ říká Leibl.
“Důležitý stimul pro regionální rozvoj”
Starosta Ernst Kandlbinder vysvětlil, že tento přístup dokonale zapadá do předchozí orientace obce Mauth. „Máme velkou radost z rozsáhlých investic v naší oblasti. Zároveň doufáme, že pozitivní image národního parku učiní náš turistický region atraktivnějším – zejména v oblasti dostupnosti.“ Kandlbinder zdůraznil, že je pro něj obzvláště důležité zahrnout i obavy občanů při plánování rozšíření národního parku. To se ve spolupráci s národním parkem podařilo.
Sebastian Gruber, okresní správce Freyung-Grafenau, popsal chráněnou oblast jako vynikající šanci pro region. „Kromě aspektů ochrany přírody národní park se všemi svými nabídkami a zázemím významně přispívá ke kvalitě života místních lidí a je také turistickou vlajkovou lodí. Máme velkou radost z expanze, která také dává další důležitý impuls pro regionální rozvoj.“
Nechyběly ani gratulace od českých sousedů. S pozdravem přišla Eva Volfová, náměstkyně ministra životního prostředí ČR. Hostem byl i ředitel NP Šumava Pavel Hubený.
MUDr. Marek Matoušek
Hogn.de / www.sumava.eu
{jcomments off}