Bouřka a kroupy na Churáňově

OBRAZEM: Romanu Szpukovi z meteorologické stanice na Churáňově se podařilo zachytit zajímavou bouřku, která zasáhla Kvildsko a Zadovsko v pondělí odpoledne. Přesněji řečeno, Roman Szpuk fotil odcházející bouřku.

 

“Narostla takřka přímo nad naší stanicí (trochu k jihozápadu), což se tu nestává tak často. Měla tah, ale stála zdánlivě na jednom místě, protože dvakrát narostla nová buňka na návětrné straně (“train effect”). Jako blízkou jsem ji vedl skoro hodinu a půl, přičemž skoro po celou dobu padaly se střídavou intenzitou kroupy. Přitom bylo skrz srážkové závoje vidět daleko do kraje, tedy to byla opravdu jen malá (rozsahem) bouře. Ale blesky stály za to. Tři výboje byly blíž než 1 sekunda. Když se pak bouřka měla k odchodu, vytvořily se na ní zajímavé doprovodné mraky připomínající pileus, ale šlo o velum,” vysvětluje Roman Szpuk.

 

Kromě záběrů Romana Szpuka přidáváme ještě jeden záběr z webkamery portálu sumava.eu umístěné na zadovském skokanském můstku, jaká duha, dokonce dvojitá, vyrostla nad zadovskou Kobylou po doznění bouře.

 

(red)

 


foto: Roman Szpuk + záběr z webkamery sumava.eu

 

 

 

boureboureboureboureboureboureboureboureboure