Farmářské trhy měly nejmladší porotce

P1340203Letos předposlední farmářské trhy v Sušici mely dvě výrazná specifika. Tím prvním bylo, že hudební doprovod namísto tradiční Solovačky tvořily ohnivé rytmy španělského flamenga v podání bratří Mlčochů. Tím druhým specifikem byl věkový průměr poroty: vzhledem k tomu, že se soutěžilo o nejlepší ovocné knedlíky, hodnotily jejich chuť děti, včetně nejmladší, čtyřleté, Lili Vávrové. Spolu s ní hodnotili knedlíky její bratr Samuel, Lukáš Smetana, Tomáš Zelený a Jarda Štainer.

 

Své kuchařské výrobky do soutěže vyslali čtyři odvážlivci, nebo spíše odvážlivkyně. Tři soutěžící vsadily na nejklasičtější variantu – švestkové knedlíky, jedna várka knedlíků byla plněná jahodami.

 

Knedlíky všem dětem rozhodně chutnaly a jejich hodnocení bylo hodně těsné, mezi prvním a posledním byly jen čtyři body.

 

Těsně pod stupni vítězů se umístila pan Marcela Javorská, na třetím místě skončily jahodové knedlíky Zdeňky Čámské, druhé místo získala za své švestkové knedlíky paní Kristýna Popelová a vítězství si odnesla se svými švestkovými knedlíky paní Libuše Zelená.

 

Pokud si chcete vítězné knedlíky vyzkoušet, tady je rychlý recept na těsto od paní Zelené:

Kilo brambor, půl kila hrubé mouky, čtvrt kila krupičky, trochu solamylu, dvě vejce, sůl a to je všechno.

 

I přes pošmourné a trochu deštivé počasí se trhů zúčastnilo prakticky stejné množství prodejců jako v předchozích termínech. Mohli jste tu najít ovoce i zeleninu, které přivezli Jaromír Heralt a Dagmar Komendová; mléko, maso a uzeniny tradičně nabízel stánek farmy Zelený. Nedělní oběv jste si mohli dochutit kořením Petra Niemetze Nejširší výběr byl mezi pečivem a cukrovinkami, ty prodávali hne čtyři stánky: Cupeko, Edita Langfeldová (trdelník), Olga Kaderová, Cukrárna a kavárna Blatná a Marcela Javorská (šumavské medové pečivo). Když už je řeč o medu, ten prodával pan Václav Marc a k dostání byl i v tekuté podobě jako medovina od Lenky Šimkové. K pití jste si mohli nakoupit i ovocné mošty Lukrena a Lhenické ovocné šťávy od Karla Gregory. Pro ty, kteří toužili i po duševní stravě byl na trzích i stánek antikvariátu s nabídkou knih a obrázků se šumavkou tématikou.

 

Příští, letos již poslední, farmářské trhy se budou konat v sobotu 13. října a jejich hlavním tématem bude zabijačka.

P1340243

P1340156P1340157

P1340154