atletika

Historický úspěch sušických atletek

společná

To, co se zdálo po prvním soutěžním kole vzdálené, po 2. kole nadějné a po 3. kole velmi pravděpodobné, se v posledním soutěžním kole proměnilo v boj o každý bod až do poslední discipliny. Závěrečnému dramatu však předcházelo velmi povedené 3. soutěžní kolo v Pacově, kam sušické ženy odjížděly v hojném počtu a s odhodláním prokázat, že 2. místo z předchozího kola nebylo náhodné. A skutečně, výsledek se podařilo zopakovat, dívky tentokráte obsadily s ještě větším bodovým ziskem znovu krásné 2 .místo a opět porazily své rivalky z Klatov. Hvězdami týmu byly obě běžkyně Martina Brejchová a Lucka Šimečková, které prakticky pouze vítězily, velký počet bodů za přední umístění přidala ve vrhačských disciplinách Radka Hambergerová. Spolehlivě zaběhla těžký závod na 5 000 m Natálka Grabmüllerová. Další překvapivé body však přidala děvčata, která dosud příliš nebodovala – Ina Vycpálková byla 2. v trojskoku, Pavla Lajčáková nastoupila po zranění poprvé a výrazně bodovala na obou překážkových tratích a ve skoku vysokém. Ve štafetě svými zkušenostmi pomohly Danka Šedinová a Eva Blahůtová. Poprvé bodovala pro družstvo také Petra Podlešáková. Spolehlivě bodovaly i hostující Sloupová a Berková. A byla to opět závěrečná štafeta, která rozhodla . Sušice postavila 2 štafety, obě bodovaly, což nakonec rozhodlo o 2. místě družstva.

Tímto výsledkem se Sušice posunula na průběžné 3. místo v tabulce s pohodlným náskokem 4 hlavních bodů. Všichni jsme pevně věřili, že do Prahy na poslední kolo si pojedeme pro celkové 3. místo. Jak ošidné jsou papírové prognózy a jak důležitá je pravidelná účast závodnic, se ukázalo právě při závěrečném dějství celé soutěže. Omluvy závodnic před tímto prázdninovým závodem se hromadily a tak jsme odjížděli opravdu ve zdecimované sestavě. Družstvo získalo 90 bodů, přičemž opory Brejchová, Hambergerová a Šimečková získaly samy dohromady 72 bodů ! Skvělá byla především Martina Brejchová, která byla těsně druhá na 800 m a suverénně zvítězila na 400 m hladkých i na 400 m překážek, kde si vyrovnala osobní rekord. Její trénovanost je na velmi vysoké úrovni, protože zvládnout prakticky vítězně 3 takto těžké závody během několika hodin už něco znamená. Především tato závodnice je příkladem pro ostatní sušická děvčata, že výkonnost je vždy přímo úměrná kvalitnímu tréninku. Lucka Šimečková se konečně přestala bát a vyhrála osmistovku v novém osobním rekordu a na 400 m obsadila výborné 2. místo. Svoji novou disciplinu si patrně našla Vendulka Paroubková. Věkem ještě žákyně, při svých prvních závodech ve skoku o tyči, obsadila 5. místo. Na 400 m překážek získala důležité bodíky Pavla Lajčáková. Závěrečnou štafetu jsme pro malý počet „bojeschopných“ závodnic už ani nedokázali postavit. Poslední minuty po skončení závodu byly proto nekonečné. Nakonec pouhý jeden bod ( !!! ) rozhodl o umístění družstva Sušice na 6. místě v posledním kole, což celkově stačilo na udržení 3. místa celkově, díky náskoku v hlavních i pomocných bodech z předchozích kol. Znovu se ukázalo, že soutěž družstev nerozhoduje jen několik individualit, ale disciplina závodnic a účast celého družstva ve všech soutěžních kolech. A byly to možná právě 2 body, které pro družstvo získala veteránka Jarka Křížová, která do Prahy na 4. kolo obětavě přijela odběhnout závod na 5 000 m. A v tom je totiž kouzlo soutěží družstev v atletice.

Tento historický úspěch sušické ženské atletiky a patrně sušického kolektivního ženského sportu vůbec, řádně doceníme zřejmě až s odstupem času. Kromě závodnic, jejichž výsledky zde uvádím, si poděkování za jejich přípravu zaslouží trenéři Havel, Čurda, Klavrza, Nešpor a Svoboda, ale hlavní zásluha patří vedoucímu družstva Martinu Jirouškovi, který celou sezonu organizoval komunikaci uvnitř družstva i dopravu děvčat na závody, fungoval jako masér i „šaman – psycholog“. Úspěch tohoto družstva je především pro něho velkým osobním zadostiučiněním.

Nejlepší výsledky sušických závodnic – při 3. kole v Pacově : 400 m : 1. Brejchová 61,33 s, 3. Sloupová 64,16 s, 800 m: 1. Šimečková 2:24,23 min. 2. Brejchová 2: 24,29 min., 1 500 m : 1. Šimečková 5:06,03 min. , 5 000 m : 4. Natalie Grabmüllerová 21:08,39 min., 100 m př. : 6. Lajčáková 20,58 s, 400 m př. : 1. Brejchová 68,80 s, 8. Lajčáková 90,02 s, 4 x 100 m : 4. Sušice A (Šedinová, Sloupová, Vycpálková,Brejchová ) 53,64 7. Sušice B (Podlešáková, Berková, Blahůtová, Lajčáková), výška : 7. až 8. Podlešáková a Lajčáková 1,33 m, trojskok : 2. Vycpálková 9,35 m, oštěp : 3. Hambergerová 33,45 m, 7. Berková 26,52 m, 8. Blahůtová 24,57 m, disk: 3. Hambergerová 33,31 m, koule : 3. Hambergerová 10,31 m, skok o tyči: 2. Berková 2,20 m

Nejlepší výsledky sušických závodnic – při 4. kole v Praze : 400 m : 1. Brejchová 62,55 2. Šimečková 63,35 s, 800 m: 1. Šimečková 2: 21,84 min., 2. Brejchová 2:22,01 min., 5 000 m : 9. Křížová 24:38,39 min., 400 m př. : 1. Brejchová 67,91 s, 7. Lajčáková 97,02 s, oštěp : 4. Hambergerová 31,05 m, disk: 3. Hambergerová 31,33 m, koule : 5. Hambergerová 9,52 m, skok o tyči: 4. Paroubková 2,10 m, trojskok : 6. Vycpálková 9,11 m