Ošetřená Bohumilická alej láká k procházce i posezení

Další klenot pošumavské přírody byl v péči odborníků a nyní se těší znovu na návštěvu turistů i místních obyvatel. Tentokrát je řeč o Bohumilické aleji – dalším projektu, který vznikl letos v programu NET4GAS Blíž přírodě. V pátek 5.října proběhlo její slavnostní otevření.

 

Bohumilická alej se nachází asi 6 km severně od města Vimperk. Její stromy lemují cestu vedoucí z Bohumilic do Bošic. Toto památné stromořadí je tvořené lípami srdčitými a velkolistými. Lip je celkem 76 a jejich věk je odhadován na 150 let.

 

Členové Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava se snažili zachránit Bohumilickou alej delší dobu. „Věděli jsme o její jedinečnosti, poloze i krásnému výhledu odtud. Také jsme ale věděli o problému, který spočíval ve zhoršujícím se zdravotním stavu některých stromů,” říká předseda ZO ČSOP Šumava Jiří Šejna a dodává: „Několikrát jsme se pokoušeli sehnat finanční prostředky na ošetření alespoň některých stromů, ale vzhledem k ubývajícím financím z oblasti ochrany přírody jsme byli neúspěšní. Proto jsme v letošním roce zkusili projekt podat do programu NET4GAS Blíž přírodě a uspěli jsme.”

 

{gallery}vimperk/2012/rijen2012/alej/{/gallery}

 

„Šumavský ČSOP připravil projekt, který řešil arboristické ošetření nejvíce nebezpečných stromů a zároveň zde mělo vzniknout zázemí k odpočinku pro návštěvníky. Projekt jsme bez váhání podpořili. Je to ideální téma, které naplňuje poslání programu Blíž přírodě,” uvedl Martin Řepka, tiskový mluvčí NET4GAS.

 

„Z 25 vybraných stromů zmizely suché a polámané větve, byly odstraněny i ty nevhodně větvené a do budoucna neperspektivní. Některé z nich byly zabezpečeny tzv. bezpečnostními vazbami, tedy popruhy či ocelovými lany na kmenech a v korunách. Došlo i na 2 stará torza, která byla zajištěna proti zborcení, ale zároveň zůstala v aleji pro hmyz vázaný vývojově na dřevo a jako možné hnízdiště pro dutinové ptáky,” objasňuje projekt záchrany aleje Jiří Šejna.

 

Aby byla alej lákavá i pro turisty, nechal ČSOP Šumava do aleje umístit infotabuli s upozorněným na význam takovýchto stromořadí v krajině a potřebu jejich ochrany. Proto, aby si mohli návštěvníci ve skoro kilometr dlouhé aleji také odpočinout, bylo na místě s nejkrásnějším výhledem instalováno posezení v podobě stolu s lavicemi a samostatnou lavičkou. Celý projekt doplnilo vydání vícejazyčného letáku o aleji a jejím okolí.

 

 

(jr)

 

foto: Jakub Hubáček a Jana Zrnová