TJ Šumavan Vimperk

{jcomments on}Stránky TJ Šumavan Vimperk:

logo fotbal

 


„Na jaře 1907 se část české mládeže (zaměstnanci pivovaru, živnostenští učni a pomocníci, praktikant z lékárny, podúředníci ze soudu a jiní) dohodla, že utvoří cvičící četu, která bude po sokolském vzoru pěstovat tělocvik.
„ Vzápětí vznikl první tělovýchovný spolek ve Vimperku. Vznik samostatné sokolské jednoty nebyl v té době možný, neboť řada cvičících byla pracovně závislá na německých zaměstnavatelích. Cvičenci se scházeli pravidelně dvakrát týdně v hotelu Zlatá hvězda, kde v létě trénovali na tenisových kurtech a v zimě provozovali v sále prostná cvičení.

 

„Dne 22. října 1908 byla četa cvičenců na vlastní žádost začleněna do České besedy a stává se tak jejím tělocvičným kroužkem.” V roce 1909 byl tělocvičný kroužek převeden pod Národní jednotu pošumavskou, neboť zkostnatělá struktura České besedy bránila v jeho rozvoji. Cvičenců neustále přibývalo, a tak byla dne 2. března 1911 založena první samostatná jednota Sokola ve Vimperku.

 

 

Kromě tělocvičné jednoty Sokol existovaly ve Vimperku další dva tělovýchovné spolky – Sportovní klub založený v roce 1924 a fotbalový klub SK Vimperk, založený v roce 1925.

 

 

Hráče klubu tvořili zejména příslušníci místní posádky. Hlavní fotbalové hřiště bylo v místech bývalých kasáren za nádražím. Hrálo se také v městském parku a na koupališti Vodník.

 

 

V roce 1934 byla založena vimperská SK Slavie. Kromě sportovních zájmů měl fotbalový klub pro českou menšinu také významnou výchovnou a kulturní funkci. Činnost kubu je přerušena v roce 1938 okupací a znovuobnovena až v roce 1946. 29. června 1947 je zápasem s SK Volyně slavnostně otevřeno nové fotbalové hřiště. Svému účelu sloužilo až do roku 1950. V té době dochází k jeho prvním povrchovým úpravám, neboť hřiště svým značným sklonem bylo téměř na hranici regulérnosti. Další úpravy následovaly od roku 1955. Finální podobu, tak jak ji známe dnes, získalo fotbalové hřiště v roce 1965.

 

 

 

Období mezi roky 1948 – 1956 je obdobím reorganizací, slučování a přejmenovávání vimperských tělovýchovných spolků. 13. února 1956 došlo ke slavnostnímu sloučení 4 tělovýchovných jednot (Jiskra, Slovan, Tatran a Slavoj) a vzniká TJ Jiskra Vimperk. Pod tímto názvem vystupuje tělovýchovná jednota až do roku 1962, kdy je znovu sloučena, tentokrát s VTJ Dukla Vimperk a nese jméno svého patronátního závodu Šumavan Vimperk. Název TJ ŠUMAVAN Vimperk nese klub dodnes.

 

 www.fotbalvimperk-muzi.cz