Světový prim obhájili čeští hasiči

Nejrychlejší hasič je Jakub Pěkný a světový rekord patří nám!

 

Mistrovství světa v požárním sportu v pořadí již osmé, je minulostí. Dva tisíce kilometrů vzdálený turecký přístav Antalya, přivítal celkem 16 týmů hasičských sportovců, které se ve čtyřech ryze hasičských disciplínách s nadsázkou utkaly nejen s ohněm, ale především usilovaly o celkové vítězství. Deset českých hasičů se rozhodně mezi 128 startujícími neztratili. Naopak, potvrdili, že patří do absolutní světové špičky.

 

Čeští hasiči odjížděli do dějiště mistrovství jako držitelé rok starého světového rekordu v požárním útoku, ale také jako tým, který chce rozhodně zlepšit loňský výsledek ze světového šampionátu, kdy těsně zůstali v celkovém hodnocení družstev pod stupni vítězů.

 

V požárním sportu hasiči soutěží ve čtyřech disciplínách: výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže, běhu na 100 metrů s překážkami, štafetě na 4 x 100 metrů s překážkami a v požárním útoku.

 

Po žebříku do čtvrtého podlaží za 13 vteřin

První disciplínou, a sice výstupem do čtvrtého podlaží cvičné věže se čeští hasiči dostali na průběžné čtvrté místo. Obhájci loňského titulu v celkovém pořadí Rusové se těsně zařadili za vedoucí Běloruský tým, třetí průběžné pořadí získali pro sebe po první disciplíně hasiči z Ukrajiny. Finálové rozběhy ovládli reprezentanti Ruska a Běloruska. Z individuálního vítězství se radoval třiadvacetiletý Běloruský hasič Vladimír Strelčenja s časem 13, 06 vteřiny. Nejlepší výkon z českého týmu patří Kamilu Bezručovi, který výstup zvládl za 13, 68 vteřiny a patří mu 15. místo.

 

Jakub Pěkný je nejrychlejší hasič na světě

Běh na 100 metrů s překážkami je prověrkou sportovce – hasiče ne zrovna lehkou. Rychlé tempo, přesnost, zručnost. Letošní mistrovství světa ovládl Jakub Pěkný, hasič z Ústeckého kraje, který všechny „nástrahy“ na sto metrech zvládl ze všech nejrychleji. A to se mu povedlo pokořit v semifinálovém rozběhu i český národní rekord! Do tabulek českých rekordů se Jakub Pěkný zapíše výkonem 15,11 vteřin a do světových jako mistr světa této disciplíny! Po druhé disciplíně si ale český tým nepolepšil a setrval na průběžném čtvrtém místě.

Jakub-Pekny-s-medaili

Jakub Pěkný s medailí.

 

 

Nejlepší český hasič v dvojboji obsadil 14. místo

Do první třicítky výsledkové listiny se v součtu dvou úvodních disciplín vešlo hned pět českých hasičů. Čtrnácté místo obsadil Jakub Pěkný, na 16. místě figuruje Martin Stuchlík, Karlu Rylovi patří 21. příčka, o jedno místo horší umístění získal Milan Netrval a 26. místo patří Jaroslavu Hrdličkovi. Pavel Krpec získal v dvojboji 68 příčku. Mistrem světa v dvojboji se stal běloruský sportovec Vladimír Strelčejna.

 

 

Začarované čtvrté místo

Jako by bylo čtvrté místo pro české borce předurčené. Třetí disciplínou, a sice štafetou na 400 metrů s překážkami, pokračovalo mistrovství světa hasičů a na české reprezentanty opět zbyla „pouze“ čtvrtá příčka. Týmy Ruska, Běloruska a Ukrajiny se výkonem ve stejné vteřině, pouze se setinovými rozdíly, zařadily na první tři místa. Rusové zvládli štafetu nejrychleji, za 54, 23 vteřiny a česká štafeta za 56, 23 vteřiny.

 

Světový prim v požárním útoku víc než obhájili čeští hasiči

Být nejrychlejší v požárním útoku je více než dobrou vizitkou nejen českých hasičů. A že čeští hasiči dokážou za 25, 14 vteřiny provést požární útok je potvrzením jejich kvality, okořeněné tím, že je to nejrychlejší světový čas! A právě překonáním svého vlastního rok starého rekordu a získáním prvního místa v této disciplíně si čeští hasiči zajistili celkové třetí místo! Bronzový úspěch českých hasičů je příjemná tečka za skvělými výsledky českého týmu na letošním světovém šampionátu.

 

Průběžné prvenství ruští hasiči skvělým výkonem Bělorusů v požárním útoku ztratili a tím se stali v celkovém hodnocení Bělorusové mistry světa. V celé historii světových klání Běloruský tým slavil titul již počtvrté. Na ruské hasiče „zbylo“ stříbro a Český tým si odváží bronzové medaile v celkovém hodnocení družstev.

 

Čeští hasiči si z mistrovství světa přivezli v celé historii seriálu celkem pět medailí v celkovém hodnocení družstev, včetně letošního šampionátu, a sice třikrát třetí místo a dvakrát místo druhé.

 

Na VIII. Mistrovství světa v požárním sportu české hasiče reprezentovali závodníci:

Bc. Karel Ryl, Kamil Bezruč, Pavel Krpec (všichni HZS Moravskoslezského kraje),

Milan Netrval, Ing. Jaroslav Hrdlička (oba HZS Plzeňského kraje),

Jakub Paulíček, Petr Mařan (HZS Královéhradeckého kraje),

Ing. Jakub Pěkný (HZS Ústeckého kraje),

Jan Hopp (HZS hl.m. Prahy)

a Martin Stuchlík (HZS kraje Vysočina)

a vedoucí sportovní delegace ing. František Zadina, člen delegace a překladatel ing. Jaroslav Novotný, rozhodčí ing. Zdeněk Nytra, vedoucí družstva ing. Tomáš Lefner, trenéři reprezentace Josef Pěnča a Ivan Ressler.

 

Poz-sport-2012-priletdo-textu

Česká výprava hasičů po návratu z mistrovství světa

 

Gratulujeme k dosaženým výsledkům a přejeme mnoho úspěchů do dalších soutěží!

 

(tz MV-generální ředitelství HZS ČR)