policie

Jedovatý alkohol je i v Plzni

První případ jedovatého alkoholu se objevil ve středu v Plzni. Během informativního testování na Západočeské univerzitě bylo v jednom z přinesených vzorků nadlimitní množství metylalkoholu. Případem se zabývá policie i krajská hygienická stanice.

Testování na Západočeské univerzitě v Plzni objevilo závadný alkohol.

“Podezřelý vzorek byl předán k dalším analýzám,” upřesnila mluvčí Západočeské univerzity Kamila Kvapilová.

Podle ní ubylo nadlimitní množství metylalkoholu naměřeno v jednom z malých vzorků, které mohli přinášet zdarma na informativní testování lidé ze svých zásob. Co konkrétně to bylo za alkohol, neuvedla.

Celkem bylo během středy otestováno téměř 200 vzorků. “Šlo o druhý běh testování. Ten první se uskutečnil v září a bylo v něm zhruba 250 vzorků,” doplnila Kvapilová. První testování se obešlo bez pozitivního nálezu.

Policie potvrdila, že případ šetří, ale žádné bližší informace nesdělila. “Varujeme občany před možným výskytem nebezpečného alkoholu. A žádáme, aby se vyvarovali nákupu rozlévaného alkoholu,” uvedla pouze krajská policejní mluvčí Markéta Fialová.

Zájem o testování měli především starší lidé. Na testy přinesli převážně alkohol v lahvích s méně známými logy firem na vinětách, a to zejména rum, vodku a slivovici.

Vědci najednou zpracovávají sérii vzorků. Testování všech odebraných vzorků zabere ve dvou lidech dva až tři dny. Okamžitě poté dostanou lidé telefonem nebo e-mailem vzkaz, zda je lihovina v pořádku.

zdroj: idnes.cz, sou