Demonstrace v Klatovech

se obešlai bez incidentů. Kolem pěti stovek lidí se v pátek v podvečer sešlo v reakci na výzvu k demonstraci,která kolovala internetem a facebookem,  na klatovském náměstí.
Demonstranti vyjadřovali svou nespokojenost  v souvislosti se zprávou, že stavbu nové ubytovny, do které se mají nastěhovat nepřizpůsobiví občané, podporuje i radnice.

Starosta Klatov Mgr. Rudolf Salvetr a někteří představitelé města, kteří mezi demonstrující lidi přišli ale tuto zprávu popřeli.

Podle protestujících panují mezi lidmi největší obavy z toho, že ve městě stoupne kriminalita. Nepřizpůsobiví občané z ubytoven většinou nepracují a obživu si zajišťují drobnými krádežemi a jinou trestnou činností a všeobecně je jejich chování neúnosné. Jak nekteří  z demonstrujících potvrdili, mají s tím vlatní nedobré zkušenosti.

Starota Salvetr popřel zprávy o tom, že by radnice podporovala stavbu ubytovny do které mají být takoví občané nastěhováni a nebránil se veřejné diskusi. Mimi jiné bylo přislíbeno, že na současných ubytovnách kde se problémy vskytují budou prováděny častější   kontroly hasičů, hygieniků i strážníků.

Komentoval i to, že městům chybí  kvalitní nástroje, jak podobné situace, regulaci přílivu nepřizpůsobivých občanů do měst, řešit. Chybí statut domovského práva, které by umožnilo  problémové občany vykázat, chybí možnost regulace  sociálních dávek orgány místní samosprávy. (pan)