Inverze potrvá minimálně týden

Předpověď počasí se vyplnila, dorazila inverze. A jak už to tak bývá při inverzním počasí, nižší polohy zalije nízká oblačnost a smog a lidé si připadají jako pod pokličkou. Naopak vyšší polohy si užívají slunce a příjemných teplot. Inverze také způsobuje obrovský rozdíl v nočních teplotách. Tam kde se vytvořila z večera či v první půlce noci nízká oblačnost bylo relativně teplo, teploty se pohybovaly kolem 0°C. Ve vyšších a horských polohách záleželo, kde se nacházíte. Na kopcích byly noční teploty i kolem +5°C až +8°C, v mrazových kotlinách kolem -10°C. Čtvrteční ráno 15. listopadu bylo zatím nejchladnější v tomto podzimu, na Rokytské slati se teplota dostala až na -15°C. Inverze přišla na Šumavu v úterý, do té doby byly horské šumavské polohy ještě pod sněhovou pokrývkou, Velký Javor hlásil 8. listopadu  33 cm sněhu, v pondělí 12. listopadu už jen 10 cm a včera sníh roztál úplně.

 

Oblačnost nad střední Evropou 15. listopadu dopoledne. Žlutavá barva = nízká oblačnost, fialová barva = jasno. Zdroj: www.chmi.cz
Oblačnost nad střední Evropou 15. listopadu dopoledne. Žlutavá barva = nízká oblačnost, fialová barva = jasno. Zdroj: www.chmi.cz
 

 

Předpověď na následujích 7 dní je jednoduchá. Inverze bude pokračovat. Čtvrtek přinesl nízkou inverzní oblačnost, která se však od dopoledních hodin začala rozpoštět. Denní teploty budou většinou od 2°C do 6°C, v horských polohách i přes 10°C. V noci opět nižší šumavské polohy zalije oblačnost, v horských polohách bude jasno. Teploty v noci na pátek klesnou k 0°C, tam kde zůstane jasná obloha k -3°C a v mrazových kotlinách i pod -12°C. Pátek bude opět slunečný v horských polohách a místy i v nižších polohách. Denní teploty opět kolem 1°C až 5°C, v horských polohách i přes 10°C. Stejné počasí čekejme i o víkendu, ani teploty se měnit nebudou. Pouze v neděli odpoledne musíme počítat s přibýváním vysoké oblačnosti.

 

Od pondělí bude nadále pokračovat inverzní ráz počasí, ve vyšších vrstvách atmosféry bude proudit teplý vzduch, takže horské polohy budou mít slunečné a teplé dny, naopak nižší polohy většinou pokryje nízká oblačnost, která se však může během dne rozpustit, teploty zde však nevystoupí nad 6°C.

 

(ir)

 

 

Zadov 15. listopadu

 

Libín - západ 15. listopadu