Nové šumavské lákadlo: zooparky

Milovníci zvířat se mají nač těšit: na české straně Šumavě vzniknou v dohledné době tři zooparky podobné tomu, který je hojně navštěvovaný v německé části Šumavy – v Neuschönau. Návštěvníci tam mají možnost vidět na téměř desetikilimetrovém okruhu takřka všechna šumavská zvířata v jejich přirozeném prostředí. Něco podobného chystají i čeští ochranáři.

 

milos juhaneuschoenau (4)

 

Jeden zoopark na Šumavě už vznikl. V Borových Ladách vybudovala Správa NP Šumava tzv. sovinec – soví voliery. Tento rok ještě nejsou přístupné, ale s začátkem jara příštího roku, se zahájením turistické sezony, se počítá s otevřením areálu.

 

Daleko větší projekty se chystají na Srní a Kvildě. Předpokládané náklady jsou odhadovány na 160 milionů korun, přičemž devadesát procent nákladů by pokryly dotace, deset procent zbyde zaplatit Správě Národního parku Šumava. Jak nám řekl vedoucí oddělení zoologického programu šumavského národního parku Miloš Juha, vzniknou zde dva zooparky, každý o velikosti zhruba deseti hektarů. Vše je koncipováno tak, aby zooparky dokonale zapadly do okolí a návštěvník neměl pocit, že se nachází v zoologické zahradě.

 

Na Kvildě se budou prohánět především jeleni a divoká prasata a na Srní bude patřit plocha pouze vlkům. „Inspiraci jsme hledali především v Neuschönau, přesto se chceme odlišovat,” představuje projekt jeho iniciátor, vedoucí zoologického programu Správy NP Šumava Miloš Juha. Podle jeho je názoru je absolvování celéhom okruhu v Neuschönau hodně náročné, především pro děti či starší návštěvníky. Proto je záměrem šumavského parku vybudovat dva menší zooparky, kdy by na zájemce o šumavskou faunu čekaly přibližně dvoukilometrové prohlídky.

 

U zooparku jak na Kvildě, tak na Srní nebude chybět kvalitní zázemí pro návštěvníky. Plány počítají s maximálním pohodlím pro šumavské turisty. Součástí areálů budou moderní informační centra a parkoviště pro padesát automobilů. Na kvildský zoopark už je vydané stavební povolení. Výstavba zde začne v příštím roce, aby o rok už mohl přivítat první návštěvníky. Zoopark na Srní se dočká svého vzniku o rok později – v roce 2014 realizace a v roce 2015 zpřístupnění pro milovníky zvířat.

 

Pro obdivovatele šumavské přírody už dříve připravil Národní park Šumava jiné lákadlo – pozorovací sruby na Jeleních vrších a v lokalitě Beranky nedaleko Srní. V zimě se do těchto míst stahují za potravou jeleni a návštěvníci je tak můžou vidět z první ruky ze speciálních prosklených zařízení.

 

JR

 

foto: (jr), Vladislav Hošek (ze zooparku v Neuschönau)