Pár postřehů z pondělního zastupitelstva

NÁZOR VLADIMÍRA VÁCHY: Včerejší zastupitelstvo bylo velmi zajímavé z několika pohledů. Po dlouhé době, kdy jsem sám přišel s aktivitou kolem Pivovarské ulice na setkání s občany s vedením města, jsem opět přišel a přiznám se omylem, protože jsem myslel, že ZM začíná v 15 hodin, na toto setkání. Jsou na něm zástupci odborů města a … minimum zastupitelů.

 

Dvě diskutující se velmi divily, jak je možné, že zastupitelé, které volily, nemají zájem si poslechnout, případně reagovat na to, jaké mají občané starosti. Zcela neadekvátní byla reakce přítomného zastupitele a i později v průběhu zastupitelstva na toto reagoval další zastupitel. Vím,že dnes není jednoduché se uvolňovat ze zaměstnání, i když je zřejmě dané zákonem uvolnění pro veřejnou funkci. Ale důležitější je, zda skutečně zastupitelé mají zájem slyšet, co občany ve Vimperku tíží. Celkem odůvodněný byl dotaz, kdy tedy se mohou občané ptát zastupitelů. Sice je možnost dotazů v závěru zastupitelstva, ale protože rozptyl závěrů je podle průběhu i několik hodin, není jistě nejvhodnější čekat třeba dvě hodiny na to, zda může člověk položit svůj dotaz. Vedení města, mimochodem na můj požadavek, vyhovělo a vyhradilo půl hodiny na dotazy. Snad by zastupitelé mohli věnovat i tuto půlhodinu a pokud ještě zasahuje do jejich zaměstnání, není přece nic snazšího,než začátek posunout. Slovo zastupitel znamená, že zastupuje občany a měl by tedy znát jejich názory a naopak se snažit jich získat co nejvíce a řešit je.Takto to vypadá, že zastupitel prosazuje pouze své názory.

 

Koalice a opozice. Při volbě nového člena rady byl návrh, aby náhradníka navrhl klub SNK-ED a nezávislých. Tady vzniká otázka, zda klub existuje, protože tři z pěti, zřejmě bývalých, členů z pěti, jsou členy Jihočechů 2012. Otazníky nad tímto klubem ještě podpořilo další nedorozumění, kdy se diskutovalo o poměrném zastoupení v dozorčích radách města a zastupitelka koalice upozornila klub SNK-ED, že přece v radě má zastoupení. Klub SNK-ED na to zřejmě zapomněl proto, že tato zastupitelka sedí v koaličních lavicích.

 

V prosinci se má uskutečnit další setkání obyvatel na téma Za bezpečnější město. Věřím,že se podaří udělat lepší propagaci a připravit si konkrétní otázky a návrhy, protože byl přijat návrh na pozvání senátora a poslanců za náš obvod. Je zřejmé, že řada věcí, která by pomohla naráží na zákony, jejichž jsou tito lidé spolutvůrci. Kritika městské policie skutečně problém nevyřeší.

 

Vladimír VÁCHA, ANO 2011