Už je to tady

NÁZOR VÁCLAVA MATĚJKY: Tak je to definitivní. Demokracie, tak jak jí praktikují poslanci v Praze, dorazila i k nám na Šumavu. Bylo to asi jen otázkou času, než se tak stane. Nestalo se tomu však náhle včera, plíživě se nám tento „pražský” styl ukazoval už od posledních komunálních voleb, ale v pondělí najisto v zastupitelstvu skončila doba kimirsenovských hlasování a započala nová doba zastupitlestva. Doba opoziční. Co to vlastně v praxi pro občana města znamená?

 

1)Návrhy v zastupitelstvu se nebudou řešit věcně. Bude se bazírovat na slovíčkách, chybkách apod. Diskuze a hlasování bude vždy takové, aby se občanovi ukázalo, jak se zastupitelé nekompromisně bijou za své voliče.

 

2)Zastupitelé už nebudou říkat, co si myslí, ale budou říkat to, co by se mělo říkat, aby volič viděl a slyšel, jak se zastupitelé nekompromisně bijou za své voliče.

 

3)Zastupitelé si budou dávat obrovský pozor na to co, kdy, kde a jak říkají, protože když se odchýlí od své ideologie, „druhá” strana jim hned jinak ukáže, že se tito zastupitelé nekompromisně nebijou za své voliče.

 

Je nutné respektovat výsledek voleb a přání občana. To je jistě pravda, ale občan si jistě nepřál osobní animozity, osočování, vyvracení nejrůznějších tvrzení o tom či o onom. Občana nezajímá, zda Pavel řekl tohle a Bohumil toto. Občana zajímá jasné, konkrétní, věcné a včasné řešení problému, a ne osobní nevraživost zastupitelů.

 

„Dvořákovci” (není teď moc jasné, za jaký klub vlastně kopou a zda vůbec všichni za stejný, více se prý dozvíme ve koncem týdne) vznezli na posledním zastupitelstvu přání mít své zástupce v dozorčích radách ve všech městských oraganizacích. Proč ne. „Petráškovci” (s tím klubovým trikem je to podobné, minimálně u starosty, který je dle volebního lístku do krajského zatupitelstva členem strany STAN, a nikoliv VPM) byli evidentně zaskočení novým opozičním stylem, ale jistě si ho rychle osvojí. V závěru zastupitelstva starosta „chlapsky” vznezl argumenty proti Dvořákovu osobnímu osočení z minulého zastupitelstva. Co na tom, že zastupitel Dvořák už nebyl přítomen. Je to do audiozáznamu a tam si to lze dohledat. Kdo, kdy a co říkal.

 

Jěstě nám tedy do výčtu pražského stylu politiky chybí nějké to trestní stíhání našeho zastupitele a můžeme říct, že jsme světoví. Pardon. Pražští.

 

Zastupitelé se alespoň shodli, že nový městský kalendář na rok 2013 je moc povedený. To je asi pravda, ale není to málo na čem se dokážou shodnout? Uvidíme.

 

 

Václav MATĚJKA, Vimperk