Ve Vimperku rostou talenti, kteří si zaslouží podporu

O tom,že Vimperk je město s dlouholetou a úspěšnou tradicí běžeckého lyžování není třeba nikoho přesvědčovat. Zamyslel jsem se nad tím, když jsem četl články o startu Světového poháru ve Švédsku. Česká republika má v současné době pouze jednu ženu,kterou může postavit do těchto závodů s jistou mírou konkurenceschopnosti (20.-30. místo). Nemůže postavit štafetu. Země s tradicí Blanky Paulů, Květy Jeriové, Kateřiny Neumannové.

 

U nás ve Vimperku dělají lyžování skvěle. Nemám podrobný přehled a nechci nikoho opomenout, ale myslím si, že je tady minimálně jeden veliký talent, Katka Mondlová. Má asi maximální možné podmínky na náš region a potvrzuje je výsledky. Podle mých povrchních informací je v Česku podobných talentů asi pět nebo šest. Nechápu, proč jim lyžařský svaz nedá, vzhledem k situaci v ženském lyžování, příležitost získat zkušenosti alespoň v některých závodech světového poháru. Ano, končily by někde kolem 70. místa, ale byla by to pro ně obrovská zkušenost a povzbuzení do dalšího tréninku. Věřím, že pokud by vytvořily partu, nemuseli bychom se o účast družstva žen na olympiádě 2018 bát. Jak to,že to nikomu nedojde?

 

Chci Vás vyzvat, vimperští podnikatelé: nestálo by za to podpořit SKI klub při výchově dětí a třeba i jednoho či dvou takových talentů jako je Katka, kteří mají možná skutečně na to reprezentovat a jen málo na výkonnosti, ale hodně v zákulisí lyžování je od toho dělí.

 

 

Vladimír VÁCHA