Škoda 5 milionů – při hašení pomáhala Cobra

Dvě profesionální jednotky a dvě jednotky dobrovolných hasičů likvidovaly požár výrobní haly na severu Plzeňska. Škody se odhadují na pět milionů korun.

Včera v odpoledních hodinách vypukl rozsáhlý požár ve firmě vyrábějící plastová okna, na severu Plzně v obci Druztová. Podle předběžných odhadů oheň způsobil škodu za pět milionů korun, dva miliony je škoda na stavbě, tři miliony na materiálu a výrobních technologiích. Objekt, který přímo stavebně navazoval, se podařilo hasičům před požárem uchránit.

 

pozar2

 

pozar1

Při likvidaci požáru pomohlo hasičům i speciální vysokotlaké zařízení k řezání a zároveň hašení– Cobra. U nedaleké nádrže hasiči zřídili čerpací stanoviště, odkud se voda k požáru dopravovala kyvadlově. Ještě v nočních hodinách byli hasiči přivoláni Policií ČR, která na místě dohlížela, zpět k dohašení a překontrolování požářiště termokamerou. Příčiny vzniku požáru dnes hledají vyšetřovatelé.

 

 

Aby se advent nezměnil v noční můru

 

adventohen

Adventní věnce každoročně způsobují desítky požárů. Aby se váš vánoční čas nezměnil v ten nejhorší zážitek z roku, nepodceňujte varování a jednoduché rady hasičů.

Používání otevřeného ohně je vždy spojeno s riziky. Byty a domácnosti jsou přeplněné vysoce hořlavými materiály, které případný požár urychlují. Jen za loňský prosinec hasiči evidovali 1598 požárů, z toho 293 v domácnostech a obytných domech. A jejich počet rok od roku stále stoupá. Značné materiální škody, zranění i smrt. To vše dokáže způsobit jedna malá svíčka.

Rady hasičů? Věnujte pozornost už tomu, jaký věnec koupíte. Neměl být vyroben z  vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Loni se na trhu objevily právě tyto velmi nebezpečné věnce, navíc bez podkladových misek pro svíčky. Správně vyberte i svíčky – existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho.
Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být na stabilní nehořlavé podložce.
Svíčky (na věncích nebo ve svícnech) umisťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů – rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu. V žádném případě nesmíte nechat zapálené svíčky bez dozoru. Riziko představují i děti a domácí zvířata.

Pokud i přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken, nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.) V žádném případě nepřeceňujte své síly.

Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami neuhasíte, zavolejte hasiče pomocí linky 150 nebo 112.

(HZS PK)