ferda

Vánoce pro kočku

Na návštěvě kočičího depozita Žíkov

 

Pes je prózou domova, kočka je jeho poezií. Jean Burden

Mnohý majitel kočičího mazlíčka teď přitakává. Ano, kočky jsou tak trochu kouzelné bytůstky. Ale aby kočka mohla být poezií domova, musí mít v první řadě ten domov, to dá rozum. Bohužel o tom se mnohým může jenom zdát. Kočičích bezdomovců je mnoho a bývají trnem v oku. Pomineme pro dnešek poučky o tom, že kdyby se více kastrovalo, tak … Spíše nahlédneme někam, kde alespoň někteří kočičí bezdomovci nalezli azyl. Třeba někdo ani neví, že je to docela blízko. V Žíkově u Sušice funguje jedno z depozit První společnosti za práva koček (další jsou v Bohumíně, Příboru a Náchodě). Paní Špačková se v depozitu Žíkov stará v současné době o 37 kočiček.

Mají možná všechno co nutně potřebují, ale něco, spíš někdo jim chybí… Jejich člověk. Více pohlazení. Více pozornosti. Více svobody. Strávit celý život v azylu není ideální. Paní Špačková sice rozdává svou lásku mezi všechny spravedlivě, ale přece jen při tom počtu….

Někteří jsou připraveni jít okamžitě do nového domova, jiným by trvalo déle než by se otrkali a jsou tu i tací, kteří jsou vyloženě nevhodní pro adopci ať už pro extrémní plachost, věk či zdravotní stav. Některé ze žikovských kočiček vám představíme – a budeme věřit, že si brzy najdou nový stálý domov.

Vhodní pro adopci jsou  třeba

cilinka felix 2

 

baruska a terezka 4

 

adopcni list vzor

 

Žíkovské depozitum má adresu Žíkov č. 1 (do Žíkova se dostanete, když na křižovatce mezi Františkovou Vsí a Petrovicemi odbočíte směrem na Cihelnu).Telefon kde získáte více informací je 604 655 057 (p. Špačková). A pokud si nepojedete rovnou pro kočičku, depozitum uvítá i jiné druhy pomoci – finanční i věcné dary. Blíže se dočtete, když si na stránkách http://www.kockaapravo.cz/ kliknete na Depozitum Žíkov. (nš)

Ale i když sami kočičku nemůžete mít (práce, zdravotní důvody), ač byste ji chtěli, můžete se o ni postarat alespoň „na dálku“. Jsou to i kočičky, které jsou prostě „neumístitelné“ z různých důvodů. Ale i ony si zaslouží míst se dobře a lépe.

ferda

Ferda – nestor depozita, devítiletý kocour. Prý je nervák. Jeden by nevěřil, hladíme ho, Ferda se mazlí a najednou sekne. Že umí použít i zoubky už raději nezkoušíme. V Žíkově ho však mají rádi takového, jaký je. Takže Ferdík tu bude žít do konce svého života, ale mít tam „venku“ někoho svého by si na stará kolena zasloužil.

 

sisi

Sisinka – kočičí princezna jménem i vizáží, přišla prosit o azyl před pár roky o vánocích zbědovaná málem na umření, vylízala se z toho, ale jako následek špatných časů jí zůstala chronická bronchitida, zkoušela i nový domov, ale nezvládla to a vrátila se zpět do depozita, dalšími pokusy již nebude trápena.

 

rarasek

Rarášek – tento kocourek si o svou prezentaci přímo řekl a to se cení. Ukořistil naši propisku, když jsme si dělali poznámky. Chtěl by nám prý naškrábat, že je pěkný, mladý kocour, že si cestu k lidem hledal dlouho, ale když přišla šance na nový domov, bylo z toho fiasko, byl tak vyřízený, že ho nový páníček raději odvezl zpět do útulku. Člověk by to do Raráška neřekl, na nás působil jako veselý, hravý kocourek a jen občasný nepěkný chrčivý zvuk napověděl, že ke všemu je ještě astmatik, trpí na dýchací obtíže a opakovaná léčba je finančně náročná, takže by se mu příspěvek na tuto léčbu velmi hodil.

Briketka a Mourinka – tyhle dvě kočičky byly nalezeny spolu s dalšími dvanácti v zavázaném pytli! Byly zablešené, začervené, nemocné. Z fyzických šrámů, bolestí a neduhů se vyléčily, ale bohužel si nesou následky na psychice, z cizích lidí mají hrůzu a před návštěvami okamžitě prchají se schovat, proto ani nám se nepodařilo je vyfotit a musíte si je představit podle toho, že jména má každá podle barvy svého kožíšku. Pro svou plachost se nedají umístit do nového domova a jsou nabízeny pro virtuální adopci.

Bělásek – “…a tohle je Bělásek”, ukázala paní Špačková na bouli pod dekou na křesílku. Bělásku, co kdybychom ti udělali fotku do novin? Nadzvedli jsme cíp deky a odtud vystřelil bílý šíp a zmizel někde za pohovkou. Tak tohle neklapne, Bělásek jasně ukázal svůj postoj k focení a k lidem vůbec. Bělásku, Bělásku, dožiješ tady v Žíkově, to je jasné, ale budeme se snažit najít pro tak krásného bílého kocourka s mourovatým ocáskem a pár flíčky někoho, koho bude těšit být právě tvým virtuálním kmotříčkem.

Vyjmenovali jsme zde pouze pár nejtypičtějších adeptů pro virtuální adopci, ale v podstatě si můžete vybrat kteroukoli kočičku z depozita, která se vám bude líbit, pokud by tato později odešla do opravdové adopce, virtuální by v tomto okamžiku končila. Částka je libovolná, zda bude pravidelný měsíční příspěvek na “vaši” kočičku v hodnotě jedné stokoruny či vyšší je jen a jen na vás. Částku si můžete odečíst z daňového základu, na vyžádání dostanete potvrzení. Adoptivní „rodiče“ obdrží „Adopční list“ – viz foto, budou průběžně informováni o zdravotním stavu „své“ kočičky, mohou ji samozřejmě navštěvovat a přesvědčit se jak se jí daří a pokud budou souhlasit, bude jejich jméno uveřejněno na stránkách depozita Žíkov. Doufáme, že touto cestou i další žíkovské kočičky a kocouři najdou svého adoptivního rodiče, patrona, kmotra či mecenáše, jak je komu libo. Podmínkou je být starší 18ti let, nezletilá osoba musí být zastoupena zákonným zástupcem. Ale nemusí to být jen jednotlivec. Když v kolektivu dá každý 10 či 20 Kč měsíčně, peněženka to nepozná a dohromady to vydá na příspěvek. Takže náš článek budiž i výzvou i pro kolektivy – firmy, neziskové organizace, politické strany, školní kolektivy, oddíly skautů či pionýrů či partu kamarádů.

 

 

Pokud tedy máte již vybranou „svou“ kočičku, můžete sjednat podrobnosti s paní Špačkovou na telefonu 604 655 057 nebo s paní Fuksovou na telefonu 731 241 782, obě z depozita Žíkov. Psát můžete také na e-maily, a to utulekzikov@seznam.cz nebo nalezenci-sumavaci@seznam.cz. (nš)

 

Akce VÁNOCE PRO KOČKU! V prvních dvou adventních týdnech bude možnost zakoupit vánoční dárek pro žíkovské kočičky v podobě kočičí konzervy, kapsiček, paštiky, balíku steliva, granulek či nějaké hračky, a to ve třech sušických “zvířecích” obchodech – v ulici Americké armády, v Havlíčkově a v Nádražní (“u Božích muk”), kde bude umístěna krabice na dárky (třeba i s přáníčkem), které budou po 15. 12. 2012 předány kočičímu depozitu Žíkov.