Na Šumavě stojí nový most, nese jméno Karla Klostermanna

Správa Národního parku Šumava ve středu slavnostně otevřela nový most přes Vydru. Zvýší tím pohodlí a bezpečnost turistů, kteří na Šumavu vyrazí.

 

 

 most

 

 

Most stojí v jedné z turisticky nepřitažlivějších částí Šumavy nedaleko místa, kde kdysi stávala Hálkova chata. Vystřídá stávající lávku, která je asi o sto metrů dále po proudu řeky a již nevyhovovala požadavkům statiků, musela se několikrát opravovat a v budoucnu by mohla ohrožovat zdraví turistů. “Toto místo leží na stezce, která spojovala Modravu s územím okolo Čeňkovy pily,” upřesňuje polohu mostu ředitel parku Jiří Mánek. U nového mostu končí i Naučná stezka Karla Klostermanna, která vede z Rokyty na Srní. Turisté dříve chodili lesem po břehu řeky až ke staré lávce a tudy přešly Vydru. „Les je ale v první zóně ochrany přírody. Teď turisté přejdou přes nový most a nebudou nekontrolovaně chodit po neoznačené stezce přísně chráněným územím první zóny,” vysvětluje ředitel Mánek, který most slavnostně otevřel.

 

 

Podle Václava Sklenáře, předsedy občanského sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy, přes tuto lávku přecházel i samotný Klostermann. Díky tomu mohl svým čtenářům popisovat, jak vypadá údolí Vydry a co se odehrálo v minulosti na obou stranách řeky. „Tento most spojoval cesty Podhamerského sedláka, když putoval na Srní, tak i cesty jeho tety Theresie Schullhauserové  z Kamenného domu na Hrádkách, kde měla svůj obchod, tak i dalších jeho hrdinů v románech, když putovali za prací po Šumavě,” popisuje Václav Sklenář.

 

 

Právě po Karlu Klostermannovi je nový most, který je třicet metrů dlouhý, dva metry široký a přišel na dva a půl milionu korun, pojmenován.

 

 

(jr)

 


foto: Pavel Pechoušek, Správa NP a CHKO Šumava