Kapsáři mají žně

Neusnadňujte to zlodějům

V prosinci se policisté formou preventivně informační kampaně s názvem „Obezřetnost se vyplatí” zaměřují na prevenci před  kapesními krádežemi i na Klatovsku. Kampaň „Obezřetnost se vyplatí” probíhá ve všech hypermarketech a supermarketech Albert společnosti AHOLD Czech Republic, a. s.
Blížící se svátky a zvýšené množství zákazníků i objem nákupů a tudíž i finanční hotovosti v peněženkách, láká kapesní zloděje. Cílem celé akce je upozornit nakupující v obchodních centrech, aby si při nákupech dávali pozor na své osobní věci.

 

Do konce roku 2012 už nezbývá mnoho dnů a čekají nás vánoční a novoroční svátky. Nastává doba, kdy se vypravujeme do obchodů s většími finančními částkami s cílem vybrat a zakoupit různé dárky pro své blízké nebo pořídit potraviny. Mnozí podlehnou svodům nákupům a v přeplněných dopravních prostředcích, obchodech a na ulicích nevěnují patřičnou pozornost svým taškám, batohům a kabelkám – včetně jejich obsahu.

 

V posledních letech jsou v těchto obdobích na policii hlášeny hlavně krádeže peněženek s větším finančním obnosem, ale majitelé oznamují i krádeže osobních dokladů – občanský a řidičský průkaz, cestovní pas, doklady od vozidel, platebních karet peněžních ústavů a mobilních telefonů. Drobné kapesní krádeže občané většinou neoznamují. Kapsáři odcizují věci, které mohou používat nebo prodat v bazarech či zástavárnách.

 

Pokud se už někdo z občanů stal obětí kapsářů, má zkušenosti, jaké cesty jej čekají při ztrátě dokladů po různých úřadech a bankách. Při ztrátě mobilního telefonu samozřejmě přijdou i o důležité kontakty a telefonní čísla svých známých.

 

Mnohdy okradení lidé krádež nezjistí okamžitě a policie při vyšetřování obtížně zjišťuje místo činu a odhalení pachatele. Činnost osob páchající tuto trestnou činnost je převážně na vysoce profesionální úrovni a poškození, mnohdy až po příchodu domů nebo při dalších nákupech zjistí, že jejich taška je ‘lehčí” o peněženku  – někdy i několik tisíc korun.
Zaznamenáváme případy, kdy v nákupních centrech přijdou kupující o peněženky z tašky zavěšené nebo odložené v nákupním vozíku v době, kdy vybírají zboží.

 

Uvádíme několik rad, jak se chovat, abyste se nestali další obětí kapsářů:
– zvýšenou pozornost věnujte kabelkám zavěšeným přes rameno, kabelka by měla  být zapnutá a těsně u těla případně pod paží
– nenechávejte peněženku či jiné důležité doklady navrchu tašek nebo kabelek
– doklady a peníze oddělujte zvlášť
– finanční prostředky nenoste pohromadě, doporučujeme rozmístit na několika  místech
– peněženku či doklady neumisťujte v zadní kapse u kalhot
– peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes oblečení
– nenoste peníze, doklady či jiné cennosti v batohu na zádech, kam nevidíte
– v restauracích a barech nenechávejte svá kabelky – zavazadla bez kontroly
– jestliže jste majitelem kreditní karty noste své identifikační číslo – PIN zásadně odděleně a v případě její krádeže okamžitě volejte               – pobočku peněžního ústavu, ztrátu  oznamte a kartu zablokujte.

 

Kapsářům nahrává nejen jejich vlastní zručnost, ale také lehkomyslnost lidí. Nepozornost nebo nedbalé opatrování důležitých osobních věcí tak může vyjít na pěkných pár tisícovek.
Jestli chcete prožít klidné a veselé Vánoce bez kapsářů a připravit radostné svátky sobě a ne zlodějům, řiďte se radami Policie.

(p cr, tz)