10

Nejnavštěvovanější “íčko” je od pondělí i nejmodernější

Necelý milion turistů, který zavítá každým rokem do nejnavštěvovanější šumavské obce Kvildy, má možnost od pondělí využívat služeb zcela nově zrekonstruovaného informačního střediska. To bylo  dosud suverénně nejnavštěvovanějším infocentrem na územích českých národních parků. A vedení šumavského parku očekává, že díky zcela novému interiéru a novým expozicím průměrná návštěvnost 210 lidí denně ještě stoupne.

 

 

Přesně na den přesně po patnácti letech od otevření kvildského informačního střediska skončila 110 dní trvajíci rekonstrukce a “íčko” v nejvýše položené obci České republiky opět otevřelo dveře turistům. Po rekonstrukci za 17 milionů korun tu na ně čeká zbrusu nová moderní expozice věnovaná horskému lesu, promítací sál i knihovna.

 

 

Jak řekla na pondělním slavnostním otevření vedoucí kvildského informačního střediska Dana Zývalová, prostory již nepostačovaly zájmu turistů, zejména nevyhovoval malý a nevětratelný promítací sál.

 

 

V přízemí bude prostor pro zcela novou expozici s těmi nejmodernějšími prvky. Ta bude tématicky věnována horskému lesu. Jedna část bude zaměřená na způsob hospodaření, kdy se les nechává svému přirozenému vývoji, a druhá na způsob, kdy vývoj člověk vývoj lesa usměrňuje. “Chceme těm, co navštíví Šumavu vysvětlit, že neexistuje jen jedna možnost. Oba způsoby fungují na území parku současně a mají zde své místo a opodstatnění,” vysvětluje vedoucí územního pracoviště Borová Lada Správy NP a CHKO Šumava Václav Hřebek, který se podílel na přípravě projektu rekonstrukce.

 

Návštěvníci se mohou těšit na obrazové efekty, promítané v různých částech informačního střediska na stěny, nebo i na podlahu. Mezi lákadla patří i virtuální model Šumavy na velké dotykové obrazovce. Na ní je možné rozkliknout zhruba 30 míst s detailním popisem, fotografiemi a krátkými videosekvencemi. Nechybí ani klasická turistická mapa celé Šumavy.

 

 

“Chceme, aby lidé viděli, dotýkali se, slyšeli, cítili,” popisuje ideu interiéru informačního střediska Jan Burianek z firmy AV Media, jež se postarala o vybavení nejmodernější technikou. “Cílem celé expozice není nahradit návštěvu přírody, ale naopak má fungovat jako pozvánka,” doplňuje ho Kateřina Soukupová ze studia M Plus, které navrhlo celý interiér.

 

 

V prvním patře informačního střediska se pak nachází promítací sál pro 45 lidí se studovnou a knihovnou. Na plátně v sále se budou promítat filmy tématicky zaměřené na Šumavu, návštěvníci můžou vidět i zbrusu nový 3D film  věnovaný horskému lesu. Představení nemají stanovený začátek promítání, film můžete zhlédnout kdykoliv v otvírací době informačního střediska, zvou k návštěvě její pracovnice.

 

 

 

Josef Rychtář

 

 

{gallery}vimperk/2012/prosinec2012/icko/{/gallery}